Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки

Опубліковано: | Переглядів: 4431
 • Поділіться із друзями:

Днями у Хустській міській раді відбулася зустріч представників влади, наукової спільноти, фахівців із археології та реставрації, громадських та благодійних організацій як із України, так і з Угорщини, які зацікавлені у відновленні та збереженні пам’ятки архітектури та містобудування національного значення ХІV-XVII ст. – Хустського замку. Зініціювала зібрання угорська військово-культурно-історична спілка “Vigyázók”, яка більше 10 років працює на теренах Закарпаття, відшуковучи і відновлюючи місця захоронення загиблих під час Першої та Другої світових воєн солдатів.

Під час засідання було створено робочу групу й визначено перші кроки щодо відновлення пам`ятки. Зокрема, як зауважив архітектор,  модератор спільноти “Відновлення Хустського замку” Богдан Шерегій, котрий ось уже 30 років займається дослідженням замку, першим етапом у цьому процесі мають стати археологічні дослідження території фортифікаційної споруди у повному обсязі з паралельним розчищенням стін від нашарувань лесових грунтів, кореневих систем чагарників та дерев.

Остання експедиція археологів тут відбулася у 1949 році. У кінці 80-х років на території замку працювали представники Укрзахідпроектреставрації, а саме було замовлення на проект часткової консервації, реставрації замку. Однак у повному обсязі археологічні роботи як такі не були проведені.

Офіційно вважається, що це пам`ятка архітектури XIV ст. під охоронним номером №210, оскільки перша письмова згадка в угорських джерелах значиться 1353 роком, і від цього ми поки що відштовхуємося, але я впевнений: нові археологічні дослідження відкриють нові цікаві факти, – поділився з Карпатським об`єктивом Богдан Шерегій.

На думку дослідника, у відповідності до археологічно-розвідувальних робіт також потрібно паралельно провести протиаварійні заходи для забезпечення зупинки руйнації всіх без винятку залишків стін замкового комплексу, а також підготувати проектно-кошторисну документацію по консервації та частковій реставрації замкових руїн і ,звісно ж, забезпечити належне фінансування. З огляду на охоронний статус замку як пам`ятки архітектури та містобудування національного значення також важливо отримати повну урядову та юридичну підтримку місцевих органів влади з проведення вищевказаних робіт.

Цю думку поділяє і спеціально запрошений на засідання відомий  академік Академії будівництва України, директор “УкрНДІпроектреставрація” Василь Тимкович.

Замковий комплекс у м. Хуст являється унікальною пам’яткою середньовічної фортифікаційної архітектури, який може стати одним із знакових складових у  розвитку не тільки м. Хуст, а й усього краю.

Зважаючи на аварійний стан деяких залишків замкових споруд, як фахівець рекомендую почати термінові заходи з археологічних, протиаварійних та консерваційних робіт. Для цього раджу залучити профільні наукові інституції і розпочати виготовлення відповідної проектно-кошторисної документації, – поділився з Карпатським об`єктивом академік.

Тож присутні на зібранні обговорили перспективу запропонованого проекту, погодившись, що він – глобальний, складний і розрахований не на один рік, однак спільними зусиллями справу з відновлення замку потрібно якнайшвидше розпочинати.

Наступна зустріч робочої групи уже з конкретним планом подальших дій відбудеться 5 жовтня у рамках проведення Дня Бетлена.

До слова,  11 серпня ГО Фойта, яка не перший рік опікується руїнами Хустського замку, спільно з ГО Чисте Закарпаття проведе чергову екоакцію, спрямовану на впорядкування території пам`ятки архітектури нацiонального значення. Хустські активісти закликають усіх небайдужих долучитися до благородної справи задля збереження руїн старовинної фортеці у місті над Тисою.

Богдана КЛЕКНЕР

 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
 • Хустський замок відреставрують? Небайдужі взялися за збереження історичної пам`ятки
«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події