116669
15:30 28.072021

На Ужгородщині відбулася прем’єра вистави про епізод із життя відомої примадонни Шарі Федак

Життя 5000

У саду Угорського дому в селі Велика Добронь 27 липня відбулася прем’єра вистави «Доброньських троянд для Жажі» (Dobronyi rózsát Zsazsának), яка представляє епізод із життя відомої угорської актриси і співачки Шарі Федак. Головну роль у постановці виконує акторка Закарпатського обласного угорського драматичного театру Неллі Сюч. Прем’єра у Великій Доброні відбулася на запрошення Об’єднання «Закарпатський народний інститут» за підтримки Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини. Виставу, зміст якої тісно пов’язаний з нашим краєм, згодом представлять і в містах Мукачеві, Берегові та селищі Вилок.

Головна тема п’єси – еміграція та нескінченна любов до батьківщини. Окрім Неллі Сюч, у постановці як оповідач грає ще одна акторка Берегівського театру Вікторія Торпої, а музичний супровід забезпечує народний ансамбль «Банда Жажі» (Zsazsa bandája): Бенце Палгазі (скрипка), Арон Шаркозі (віолончель), Жомбор Гереді (акордеон), Томаш Лауко (контрабас). Костюми акторів, створені дизайнеркою Тюнде Гривнак, оздоблені великодоброньськими мотивами вишивки хрестиком, виконані Агнеш Гіді.

Перед виступом присутніх привітала голова Об’єднання «Закарпатський народний інститут» Елеонора (Ковачне) Молнар: «Мета нашого об’єднання – берегти та популяризувати традиції й культурні цінності угорського народу на території Карпатського басейну та в усьому світі. Тому ми розробили серію програм під назвою «Скарби Закарпаття», у рамках якої організували виставку мистецьких фотографій, розробили безкоштовну онлайн-гру та створили дві колекції одягу, одна з яких прикрашена зразками березького ткацтва, а друга – великодоброньськими мотивами вишивки хрестиком. Ці колекції, створені дизайнеркою Тюнде Гривнак, уже були представлені, зокрема, у Вашингтоні та Пекіні. Сьогодні ви побачите прем’єру другої театральної постановки, яка покликана популяризувати закарпатських угорців і закарпатські культурні цінності. Ця вистава по-особливому об’єднує прозу, народну музику та моду».

Відтак Елеонора Молнар подякувала Тюнде Гривнак за створення колекції одягу (By Me) та Агнеш Гіді за її оздоблення традиційною вишивкою.

Уповноважений міністра з питань збереження визначних національних цінностей міністерства сільського господарства Угорщини Жолт Неймет під час своєї промови наголосив: «Після Шарі Федак, яка народилася 142 роки тому, було багато успішних і відомих примадонн, але таким характером та унікальністю, як вона, мало хто був наділений. Вона стала однією із найяскравіших та видатних особистостей угорського театрального мистецтва та оперети, яка володіла особливим шармом… Упевнено можемо стверджувати, що зірка угорської оперети, примадонна Шарі Федак, залишається унікальною та неповторною, незалежно від того, хто що думає про її соціальну роль чи дещо скандальне приватне життя. Приємно бачити, наскільки шанобливо закарпатські угорці зберігають пам’ять про свою колишню землячку Жажу (вона мала таке прізвисько), що, зокрема, представлено і в нинішній виставі. Це також сприятиме збереженню її спадщини».

Організатори запросили до перегляду вистави лідерів закарпатських угорців. Зокрема керівників Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), очільників Великодоброньської ОТГ, активістів місцевих осередків ТУКЗ-КМКС.

Серед запрошених були Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бачкаї, перший заступник Генерального консула Ласло Куті, консул Генерального консульства Угорщини в м. Берегові Іштван Дєбнар, радниця міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Гелга Гал, президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ілдика Орос, голова Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог, декан Ужгородського церковного округу Закарпатської реформатської церкви Аттіла Балог та голова Великодоброньської ОТГ Ференц Надь.

Після прем’єри голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС села Велика Добронь Ласло Гіді в інтерв’ю нашому виданню зазначив: «Завдяки чудовим акторкам, особливо Неллі Сюч, сьогодні ми побачили прекрасну виставу. Ми пишаємося тим, що наше село пов’язане з цим виступом, адже костюми виконавців оздоблені місцевими мотивами вишивки хрестиком. Дякую всім, хто долучився до створення цієї фантастичної вистави та її прем’єри у Великій Доброні».

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне