11:14 16.012016

Ремонт в орендованій квартирі

Життя 2965

remont_v_kvartire_-_ne_vsegda_hlopotno«Ми з подругою вирішили винайняти квартиру. Знайшли за оголошенням житло за доступною ціною. Договір із власницею не підписали, та домовилися з нею, що орендуємо цю квартиру мінімум на два роки. Помешкання було в жахливому стані, тож ми протягом трьох місяців робили ремонт, поміняли електропроводку та деяку сантехніку за власний кошт. Адже розраховували жити там довгий період. Та коли ми все закінчили, власниця квартири нас виселила. Навіть не пояснюючи причини. Чи можемо ми якось повернути наші гроші за ремонт?»

На жаль, не всі орендодавці добросовісні та чесні. Здаючи квартиру, яка знаходиться в поганому стані, власники заздалегідь не налаштовані на те, щоб підписувати з вами договір про оренду. По-перше, це зобов’язує власника як мінімум відшкодовувати кошти, котрі ви вкладете в ремонт; по-друге, власник буде змушений сплачувати податок з цього договору. Загалом договір оренди добре захищає і власника, і того, хто орендує квартиру. Тож у подальшому, коли ви з подругою будете шукати житло, обов’язково вимагайте підписати договір оренди, тому що, відповідно до законодавства, потрібно укладати такий документ у письмовій формі.

Наразі найкращим виходом із ситуації була б добра розмова із власницею. Якщо у вас залишилися чеки, квитанції або інші докази того, що ви витрачали власні кошти на ремонт цієї квартири, покажіть їх та попросіть відшкодувати їх та/або повернути відокремлювану частину проведених поліпшень: меблі, сантехніку тощо. Але швидше за все, власниця відмовиться, мотивуючи це тим, що жодних юридичних доказів у вас немає.

Якщо повернути кошти за ремонт – для вас справа принципова, ідіть до суду.

Чим мотивувати

Перший крок – довести в суді те, що ви фактично винаймали цю квартиру, хоча письмово договір оренди не було укладено. Недодержання письмової форми не означатиме, що сам договір є недійсним, але факт його укладання треба буде довести, наприклад, аудіо-, відеозаписами, документами, іншими письмовими доказами, можливо, перепискою із власницею. На жаль, покази свідків вам не допоможуть, адже законодавчо це рішення суду не може ґрунтуватися на них.

Другий крок – довести в суді, що саме ви робили ремонт. Тут уже в нагоді стануть покази електрика, який зможе підтвердити факт ремонту електропроводки й того, що саме ви оплачували його роботу.

Третій крок – довести, що орендодавець знав і не заперечував проти проведення ремонту.

Четвертий крок – поставити вимогу про відшкодування вартості відповідно до підтверджених доказами витрат.

Чого треба уникати!

Навіть якщо ви доведете, що договір оренди фактично був дійсним, зверніть увагу на таке: обов’язок здійснення поточного ремонту лежить на наймачеві (якщо інше не встановлено договором), тобто на вас. До поточного ремонту входить: фарбування дверей, вікон, підлоги, заміна сантехнічних приладів, електрообладнання тощо. У цьому випадку вам необхідно довести й те, що таких домовленостей між вами та власницею не було. Тобто в процесі досягнення згоди про умови оренди квартири ви не брали на себе обов’язку здійснювати будь-який ремонт, оскільки це зобов’язана була робити власниця. Але ви з власної волі та за умови, що орендодавець знала та не заперечувала проти ремонту, провели ряд робіт, за які й бажаєте отримати компенсацію.

Судова практика в таких справах свідчить про те, що орендодавці часто йдуть на подібні хитрощі: не підписуючи договору, через декілька місяців виселяють наймачів, які суттєво поліпшили наймане житло. Але загалом шанси отримати компенсацію у вас є.

Віталій БУРИШИН,

адвокат

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах