Данія – країна, в якій хочеться жити. ФОТО
Порівняно з Україною Данія – крихітна країна в Північній Європі. Господь відміряв данцям не так багато землі, як іншим державам, зате зі щедрої руки відсипав природних красот: засніжених схилів, маленьких ошатних містечок, мальовничих озер та розкішних замків. Переглядаючи світлини цих містечок, здається, що ось-ось на їхніх вулицях оживуть герої відомого данського казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
Вважається, що Данія – одна з країн-лідерів за якістю життя. Тож не дивно, що, за статистикою, тут живуть найщасливіші у світі люди. Про цю унікальну скандинавську країну та про життя-буття в ній говоримо з колишньою ужгородкою, а тепер жителькою міста Есб’єрг Ритою Качур.
В Україні Маргарита працювала вчителем англійської мови, а її чоловік – землевпорядником. Сім’я у свій час одержала угорське громадянство, отже, можливість працювати в Європі стала цілком реальною. Спочатку в Данію поїхав чоловік Олександр, який влаштувався на норкову ферму, а згодом і Рита з трьохрічною донечкою Анастасією.
Нова робота, побут, звички
Маргарита розповідає: «Чоловік Олександ продовжує трудитися на норковій фермі, а я працюю на фірму, яка займається влаштуванням іноземних студентів на різні фермерські господарства в Данії. Анастасія відвідує дитячий садочок, який, до речі, багато чим відрізняється від українського. Дітям тут дають більше свободи та самостійності. Приміром, якщо малечі захочеться погуляти, то вона одягається й виходить на вулицю, і це цілком безпечно, бо навколо все загороджено та максимально пристосовано для того, щоб дітлахи могли гратися і гуляти».
За словами Рити, їхня сім’я постійно вдосконалює свою англійську мову, а ось датську поки не вивчає, бо наразі на це не вистачає часу. Хоча Данія дає таку можливість. Кожен бажаючий може безкоштовно відвідувати курси з данської по дві години тричі на тиждень. Тож за рік можна непогано оволодіти цією мовою. Що й планує зробити сім’я Качур, як тільки з’явиться більше вільного часу.
А тепер, щоб оплати оренду будинку (а це 5000 крон) та забезпечити сім’ю всім необхідним, потрібно багато працювати. Мінімальна заробітна плата за годину становить приблизно 65–90 крон. Тож за місяць можна заробити приблизно від 12–13 тис. крон. Зазначимо, що 7,5 крони – це 1 євро.
Податки на заробітну плату становлять від 8% до 37%. При цьому держава враховує сімейний стан. До прикладу, якщо працівник заробляє 10 тис. крон і в сім’ї виховується дитина, то сума податку вираховується тільки із 5 тис. крон.
Що стосується цін на продукти харчування, то вони в Данії досить високі. Приміром, хліб коштує 25 крон, картопля (за 2 кг) –12, масло – 20. Асортимент товару тут дуже великий, тому кожен може обрати продукцію на свій смак і гаманець.
«М’ясо вигідніше придбати на свинячій фермі, – розповідає Маргарита. – Ми купуємо цілу тушу, яка коштує 250 крон. Розробляємо її і складаємо в морозильну камеру. Це дозволяє неабияк зекономити. Так само з рибою. Купуємо її тільки на фермі. Наприклад, один кілограм форелі тут можна придбати за 38 крон. А якщо купувати все це в супермаркеті, то вийде значно дорожче. Молочні продукти зазвичай датчани беруть тільки в магазині».
Відпочинок і розваги
Данія – унікальна країна, і хто приїде сюди хоча б один раз, полюбить її на все життя. Тут є своя Венеція. Це містечко Рібе зі схожими каналами та гондолами. Море хоча й холодне (температура води у квітні – близько 8° С), але дуже чисте і привабливе. Датчани купаються в ньому, навіть коли температура води є низькою.
«У цій країні дуже добре дбають про дітей, – каже Маргарита. – Безліч ігрових кімнат, різних атракціонів сприяють тому, щоб малеча росла здоровою та щасливою. Загалом датчани – це дуже здорова нація, котра полюбляє спорт. Основним видом транспорту, який можна побачити на вулицях країни, є велосипеди. Здається, що датчанин, як тільки народжується, одразу сідає на велосипед. Завдяки цьому навіть у великих містах повітря тут надзвичайно чисте».
Українські студенти обирають Данію
«За студентською програмою в Данії можуть працювати молоді люди віком до 29 років, – ділиться Маргарита. – Вони всі працевлаштовані легально. Зазвичай працюють на норкових фермах, коров’ячих, страусиних, свинофермах тощо. Тут студенти можуть заробити за місяць від 1500 до 1700 євро. Робота залежить від сезону. До прикладу, на норковій фермі можуть трудитись як чоловіки, так і жінки. Для чоловіків робота важча: в основному вони працюють із хутром після забою норок. Правильно вичинити його та підготувати до продажу – це дуже довгий і трудомісткий процес. Жінки працюють з молодняком: слідкують за здоров’ям і раціоном харчування молодих норок, у разі потреби залучають ветслужби. Робота починається о 7-й годині ранку і закінчується о 16-й. Протягом дня надають кілька перерв по 15 хвилин. Датчани – дуже законослухняна нація, тому нелегально працевлаштуватися тут неможливо».
Сумлінна праця – веселий відпочинок
На порозі Різдво. Підготовка до цього свята почалася ще місяць тому, розповідає Маргарита. Тисячі різнобарвних вогників прикрашають міста, села, житлові будинки.
«Напередодні Різдва можна придбати безліч товарів за півціни, є так звана «Чорна п’ятниця». Цього дня я купую одяг, подарунки рідним…» – каже Рита.
Данці люблять смачно попоїсти. Національна страва для них – сендвіч. Фантазії їм не позичати – його готують з різних продуктів, і це дуже смачно. Смак від солодкого до солоного. На Різдво обов’язково готують чотири національні страви. Хрустке печиво й оригінальні м’ясні закуски.
Плани на майбутнє
«Поки молоді і здорові, хочеться відчиняти для себе безліч дверей, – ділиться сім’я. – Забезпечити рідних усім необхідним, дати достойну освіту своїй дитині. Плануємо досконало вивчити данську мову, що дасть нам можливість знайти кращу роботу. З нетерпінням чекаємо, коли Україна стане рівноправним членом Євросоюзу, аби почуватися впевнено і незалежно у будь-якій країні».
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися