112387
13:53 22.042021

Ректору Закарпатського угорського інституту вручили нагороду. ФОТО

Життя 3213

Офіцерський хрест ордена «За заслуги» (громадянська секція), присвоєний президентом Угорщини Яношем Адером Іштвану Черничку, мовознавцю, професору, доктору гуманітарних наук Угорської наукової академії, ректору Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, 21 квітня в урочистій обстановці вручили в Генеральному консульстві Угорщини в м. Берегові. Відзнаку високого рівня ректор отримав за значні досягнення в науковій та викладацькій роботі, вивченні лінгвістично-політичних аспектів багатомовності на Закарпатті.

У вітальній промові Генеральний консул Матяш Сіладі назвав Іштвана Черничка видатним науково-громадським представником закарпатської угорської громади, борцем, діяльність якого пов’язана з відстоюванням права на використання рідної мови національної громади, що є основною умовою збереження національної ідентичності.

Іштван Черничко народився в 1973 році в місті Чоп, де закінчив угорську середню школу, а потім здобув диплом учителя угорської мови та літератури в Ужгородському державному університеті. З 1995 року навчався в докторантурі Будапештського університету імені Лоранда Етвеша, у 2001 році захистив докторську дисертацію на тему про становище угорської мови та літератури на Закарпатті. У 2017 році здобув ступінь доктора наук (DSc).

Трудову діяльність Іштван Черничко розпочав як учитель у Батівській середній школі, Сернянській ЗОШ І–ІІ ст. З 1997 року – викладач соціолінгвістики та сучасної угорської мови в Закарпатському угорському педагогічному інституті. Протягом 2001–2014 років – проректор з навчальної та наукової роботи Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ.

Діяльність Іштвана Черничка відзначена багатьма престижними науковими та державними нагородами. Останнім часом, будучи керівником наукових досліджень, вивчає ситуацію з викладанням угорської мови як рідної в Карпатському басейні та особливості викладання державних мов у школах нацменшин. Автор трьох наукових праць, співавтор 13-ти.

Вручення нагороди в приміщенні Генерального консульства Угорщини в м. Берегові з дотриманням протиепідемічних правил відбулося за участю, зокрема, дружини ректора, доцента інституту Аніки Берегсасі, заступника голови Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Гейзи Гулачі, голови Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожефа Шіна, а також дипломатів консульської установи, мера міста, представників духовенства та ЗМІ.

Як повідомив Генконсул Матяш Сіладі на отримання нагороди ректора інституту висунув президент Угорської академії наук Тамаш Фройнд, підтримавши ініціативу Генерального консульства Угощини в м. Берегові.

«На сьогодні угорці Закарпаття вже змогли створити тих інтелектуалів, які можуть долучитися до захисту інтересів громади на високому професійному рівні. Саме таким є й відзначений Іштван Черничко, що став опорним представником не лише сфери угорськомовної вищої освіти та науки, але й захисту інтересів угорців на Закарпатті», – наголосив, у свою чергу, Гейза Гулачі.

Він назвав Іштвана Черничка «бойовим товаришем» Ілдико Орос. «Іштван відіграв важливу роль у створенні інституту. Ми разом щось побудували з нуля», – зазначив Гейза Гулачі.

Президент Закарпатського угорського інституту ім. Ф.Ракоці ІІ Ілдико Орос наголосила, що ректор інституту багатьом мешканцям краю подав приклад, проклав шлях у багатьох сферах, показавши, як здобути ступінь доктора, професора та як його акредитувати в Україні. А також отримати звання доцента тощо. Усе це свідчить про високий рівень професіоналізму, поєднаний із наполегливістю та сміливістю.

Як зазначив Іштван Черничко, дякуючи за відзнаку, для нього нагорода вказує на те, що компанія, з якою він починав дорогу, рухається в правильному напрямку. Він також наголосив, що хоче, аби обов’язки із захисту інтересів зменшувались і залишалося більше часу й енергії для будівництва та прогресу.

Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах