https://rx.ua
100883
08:30 7.042020

Позиція Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства щодо зміни статутів, назв та печаток шкіл

Життя 1704

18 березня 2020 року набув чинності Закон «Про повну загальну середню освіту» № 463-IX, ухвалений Верховною Радою України 16 січня 2020 року, після підписання президентом та опублікування в офіційному друкованому виданні «Голос України».

Деякі директори закарпатських шкіл одразу отримали лист про приведення статуту школи та печатки навчального закладу у відповідність із законом. Зокрема, лист отримали й ті школи, на печатках яких вказано «школа з угорською мовою навчання».

Відповідно до ст. 5 закону, мовою освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є державна мова, в школах можуть бути класи, де навчання частково ведеться мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. Згідно із Законом №2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної», прийнятим 25 квітня 2019 року, використання державної мови є обов’язковим у всіх сферах суспільного життя, крім приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Стаття 32 Закону «Про повну загальну середню освіту» говорить, що рішення про утворення комунальних ліцеїв (тобто навчальних закладів, котрі надають повну загальну середню освіту) приймають обласні, міські ради (міст із населенням більше 50 тисяч).

У ліцеях повинні бути щонайменше 4 паралельні 10–12 класи. Лише тоді навчальний заклад може отримувати освітню субвенцію, котру доповнюють із місцевих бюджетів. Якщо в ліцеї є невеликі за кількістю дітей класи, вони повинні фінансуватися з місцевого бюджету.

Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство (ЗУПТ) звертається до міністерства освіти і науки України та інших відомств, які впливають на прийняття рішень у цій сфері, із наступними проханнями:

Ми розуміємо правовий статус, що мовою освітнього процесу є державна мова, але ми продовжуємо наполягати на тому, щоб у статутах шкіл, де також забезпечується освіта угорською мовою, було прописано, що мови освітнього процесу «українська та угорська» і, відповідно до попередньої практики, це відображалося також у назві та на печатці школи.

Ми продовжуємо наполягати на тому, що в тих навчальних закладах, де є клас/класи з угорською мовою навчання, як і раніше, залишилася можливість використовувати угорську мову в особистому та офіційному спілкуванні, під час проведення нарад, заходів, а також у розкладах уроків, оголошеннях, наочних зображеннях, стінгазетах тощо.

Просимо міністерство, щоб норма про щонайменше чотири паралельні класи не була обов’язковою при створенні ліцеїв із викладанням мовами нацменшин, а також знизити обов’язкову мінімальну кількість учнів гімназій для національних меншин, як у більшості сусідніх країн, що називається позитивною дискримінацією.

ЗУПТ звертає увагу нинішніх утримувачів та директорів навчальних закладів, педагогічних колективів та органів місцевого самоврядування, щоб після створення ОТГ розробили нові статути шкіл та врахували інтереси угорської громади, яку вони представляють:

При розробці та ухваленні нових статутів навчальних закладів не варто знижувати їхній нинішній статус, адже відновити його у майбутньому, навіть із потрібною кількістю дітей, буде складніше, ніж зберегти нинішній.

Розробляючи/вносячи зміни в статути, обов’язково зазначте, що мови викладання українська та угорська: це все ще є важливою умовою функціонування угорськомовних класів/груп.

При розробці та прийнятті нових статутів навчальних закладів присвойте їм імена відомих угорських особистостей, щоб це відображало дух роботи, яка там проводиться, особливості школи.

Не закривайте навчальні заклади в селах. У всіх населених пунктах, де досі працювали дев’ятирічні школи, згідно з новим законом, гімназії, прагніть зберегти цей рівень. Якщо кількість учнів у класі не достатня, створіть можливість для навчання на місцях принаймні до 6-го класу. Це виправдано з педагогічної точки зору, оскільки дитина перебуває в тому віці, коли ще потребує більше уваги з боку батьків. Це можна вирішити з точки зору організації навчального процесу, оскільки у 5–6 класах ще немає потреби в спеціалізованих кабінетах, декілька вчителів можуть забезпечити освіту на належному рівні.

Замість закриття, школи та садочки з невеликою кількістю учнів у різних населених пунктах передайте в централізоване управління як установи-філії, зберігаючи певні повноваження. У статутах мають бути названі всі установи-філії (перерахуйте, котрий із них має який статус: дитячий садок, початкова школа, гімназія, ліцей).

3 квітня 2020 року, м. Берегово

Правління ЗУПТ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне