174127
12:26 18.112024

У Берегові відкрилася групова виставка закарпатських художників-ювілярів

Життя 174

13 листопада в галереї Na’Conxypan, яка працює під егідою Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, відкрилася чергова виставка – групова експозиція робіт художників-ювілярів, членів Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса: Франциска Ерфана, Тібора Віллашека, Івана Кліси, Ендре Гіді-старшого, Степана Шолтеса.

Чаба Куташі, художник, графік, лаборант художнього відділення Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, першим привітав присутніх на заході й зазначив, що це виставка представників закарпатської школи живопису другого та третього поколінь. «Вони навчалися в Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Василя Свиди, Золтана Шолтеса, Івана Бендика, а я – у них, зокрема під час пленерів, коли падає завіса, яка ховає таємниці майстерні, і є можливість побачити різні творчі підходи та індивідуальні технічні рішення. Як викладач я сподіваюся, що також зможу передати ці секрети своїм юним учням, і хтось із них матиме таку ж цікавість, яка привела й мене до творчої кар’єри», – розповів молодий художник.

Долучився до відкриття виставки і заступник державного секретаря з питань розвитку східних зв’язків міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Адам Штіфтер, котрий проводив переговори в нашому краї. У своїй промові він привітав шістьох художників – учасників виставки і подякував за запрошення. «Ваша діяльність – значний внесок в угорську культуру, адже ви збагачуєте угорську громаду цінними творами мистецтва», – наголосив Адам Штіфтер, звертаючись до художників.

Голова Товариства угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса, кураторка галереї Na’Conxypan Агнеш Кулін, виступаючи перед присутніми, висловила радість з приводу того, що заклад закриває свій перший сезон такою чудовою виставкою. Вона повідомила, що під час складання плану заходів на 2024 рік, цієї групової виставки не передбачалося, але пізніше було помічено, що цьогоріч дуже багато митців відзначають ювілеї. Це стало однією з причин організувати експозицію. Крім того, після Ужгорода та Мукачева ювілярів хотіли привітати і в Берегові.

«Шістьох митців пов’язують кілька речей. Насамперед вони представляють покоління, яке вчилося в засновників закарпатської школи живопису, і майже всі здобували освіту в Ужгородському коледжі образотворчого мистецтва, що нині носить ім’я Адальберта Ерделі. Троє митців пов’язані із засновниками закарпатської школи живопису родинними зв’язками: Степан Шолтес пішов слідами свого батька, котрий разом із Йосипом Бокшаєм подорожував Закарпаттям, Тібор Віллашек також належить до династії закарпатських художників, адже його батько – брат Адальберта Ерделі, а Франциск Ерфан як онук Йосипа Бокшая може розповісти чимало історій про відомих представників закарпатської школи живопису, які збиралися за столом у його діда», – зазначила Агнеш Кулін.

Кураторка галереї додала, що організувати тут повну виставку когось із цих митців було б неможливо: «Для цього не вистачає місця. Тому, коли ми намагалися зібрати роботи шести художників в один букет, перед нами постало непросте завдання. Але в експозиції є система». На вході, на арках, кожен з митців представлений унікальною роботою. Організатори намагалися обрати з творів кожного художника таке полотно, яке могло б передати своєрідність його творчої палітри. Приміщення галереї поділено ширмами на секції відповідно до віку митців, тож відвідувач ніби проходить через невеликі кімнати. У першій секції представлені роботи 65-річних художників: ліворуч – картини Франциска Ерфана, праворуч – Тібора Віллашека. У наступній – твори 75-річних: праворуч – картини Івана Кліси, ліворуч – графіка та натюрморти Яноша Рейті. В останній секції можна ознайомитися з роботами 80-річних: картинами Степана Шолтеса та керамікою Ендре Гіді-старшого.

Кераміка останнього представлена і в іншій секції. У зв’язку з проведенням тематичних майстер-класів організатори чекають на заявки від груп, які хочуть узяти в них участь. Звертатися можна через контакти галереї (naconxypan.galeria@kmf.org.ua або за номером: +380665238816). На цих заняттях після короткої екскурсії учасники матимуть можливість створити натюрморти та жанрові портрети пастельною крейдою. Особливо цікаво, що для портретів одна з працівниць галереї одягнеться в закарпатське народне вбрання.

Групова виставка видатних закарпатських митців у галереї Na’Conxypan триватиме до 13 грудня.

CsA/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах