163914
14:36 5.062024

«Кордони мають лише держави, а не нації»: У Вишкові відзначили День національної єдності угорців

Життя 1468

У Вишкові в рамках тихого покладання вінків відзначили День національної єдності угорців та річницю підписання Тріанонського мирного договору, в результаті чого була створена Європа з абсолютно новими кордонами, розірвавши мільйони угорських душ.

31 травня 2010 року парламент Угорщини визначив, що 4 червня стане Днем національної єдності угорського народу, об’єднуючи таким чином народ, адже «кордони мають лише держави, а не нації». Але біль від історичного минулого все ще присутня в житті угорських громад, адже в результаті такого рішення великих держав не враховувалися долі мільйонів людей, раптово розірвалися зв’язки, життя родин і громад. Сьогодні закарпатська угорська громада, тримаючись за ідею національної єдності, переживає подібні труднощі, адже громади та родини розірвані в тіні війни. Проте, незважаючи на всі труднощі, жменька закарпатських угорців, як міцна скеля, зберігає успадковані від предків традиції, культуру, сподіваючись на більш спокійне мирне життя.

На цьому наголошували представники Вишківського осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) на пам’ятному заході, який відбувся на подвір’ї місцевої реформатської церкви і в рамках якого відбулося покладання вінків до меморіального знаку, розташованого тут.

Очільниця місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Габріелла Сабов наголосила на важливості відзначення Дня національної єдності угорців. «Подія, яка сталася у 1920 році, – прикра і сумна, адже наша материнська країна була розчленована, частина нашого народу опинилася під владою інших держав. Але, незважаючи на все це, ми бачимо, що надія є, адже є представники молодого покоління, які доводять, що у нас є майбутнє. Ці молоді люди переживають нинішні історичні події разом з нами, живлять нас, вони – основа нашого майбутнього», – зазначила голова організації.

Консул Угорщини в Берегові, у свою чергу, наголосив: «Минуло 104 роки від найтемнішого дня нашої національної історії, який випав на долю угорців. 4 червня 1920 року гуділи дзвони, угорці п’ять хвилин стояли мовчки. Жоден угорець не міг побороти втрату». За його словами, з 2010 року скорботна річниця Тріанону, день ​​пам’яті розколу угорців, став Днем національної єдності. Важливо, щоби той, хто народився угорцем, міг залишатися ним і поза географічними межами Угорщини. Тому уряд Угорщини намагається всебічно підтримувати закордонні угорські громади, в тому числі закарпатську, аби вони зберігали свою мову, культуру, традиції.

Заступниця голови Вишківської територіальної громади Рената Веренка під час виступу зазначила: «Після підписання Тріанонського мирного договору Закарпаття та угорська громада краю вступили у нову епоху, сповнену викликів. Хоча ми й були від’єднані від материнської країни, але не втратили національну ідентичність, культуру, відчуття єдності. «Озираючись, можемо заявити, що ми збереглися, ми ще є», – додала вона.

Після вітальних промов з тематичними віршами та піснями виступили вихованці місцевої школи. Атмосферу покладання вінків підкреслив виступ хору реформатської громади селища. На завершення присутні виконали національну молитву угорців.

Еніке Вараді/Várady Enikő/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах