Ужгородцям відкрили чарівний «Світ писанки». ФОТО
На Закарпатті часто кажуть: «Файна, як писанка». Найкраще це порівняння можна зрозуміти в Ужгородському скансені, де днями відкрилася виставка-конкурс «Світ писанки».
Назва, як ніколи, влучна, бо кожна писанка – це справді ніби маленький світ. Її таємничі орнаменти несуть у собі прихований сенс. Українцям удалося зберегти прадавні візерунки, бо писанкарство безперервно передавалося з покоління в покоління. У кожному населеному пункті писанки розписують по-своєму. За колоритом та улюбленими мотивами розпису можна розпізнати, з якого регіону України великоднє яйце.
Аби краще ознайомити глядачів з мистецтвом писанкарства, окрім Закарпаття, на виставці представлені роботи майстрів зі Львівщини, Івано-Франківщини, Києва. Різнобарв’я технік вражає: від традиційних автентичних атрибутів Великодня до виліплених з кераміки, випалених з дерева, писанок ришельє, витинанок та мотанок.
«Свої роботи репрезентували як молоді, так і знані майстрині. До прикладу, Оксана Білоус з Києва, заслужена майстриня народної творчості, на виставці представила традиційну писанку Східного Поділля. Багато робіт експонували студенти Закарпатського художнього інституту. Долучилися також майстрині з глибинок області. До прикладу, найстарша учасниця – Марія Кавалка з села Тур’ї Ремети Перечинського району, якій цьогоріч виповниться 81 рік. Загалом участь у виставці взяли 30 мисткинь писанкарства, котрі репрезентували 590 робіт», – розповів завідувач відділу експозиції Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту Василь Коцан.
Оскільки це виставка-конкурс, то компетентне журі у складі знаних художників та мистецтвознавців обрало переможців у трьох номінаціях.
Переможцями номінації «Традиційна писанка» стали: Оксана Білоус (м. Київ), Марія Хававка (с. Тур’ї-Ремети, Перечинщина), Наталія Ковач (м. Хуст). У номінації «Авторська писанка» перемогли: Наталя Янішевська (м. Золочів, Львівщина), Ольга Жулій (м. Львів), Тереза Варга (м. Ужгород).
Найкращими майстрами-новаторами було оголошено: Ксенію Рибалко (м. Ужгород), Терезію Якоб (с. Крайниково, Хустщина), Христину Герц (смт Чинадієво, Мукачівщина).
До прикладу, ужгородка Ксенія Рибалко за допомогою граверу створює із яєць справжні витинанки. Коли оглядаєш таку писанку, складається враження, що вона з тоненького паперу.
«Насправді це гусячі яйця, – розповідає Ксенія. – Вони найкраще підходять для техніки – витинанка. У них міцніша шкаралупа, тож на них легше можна вирізати мереживні орнаменти. Люблю також створювати писанки-мотанки. Зрозуміло, виготовляти їх не так важко. У середньому на це йде дві години часу».
Справжній гармонійний дивосвіт писанки у своїй експозиції представила вчителька малювання з Виноградова Любов Ткач.
«Свою експозицію я склала у вигляді колеса. Крутиться воно, як життя. Але так чи інакше, усе повертається на круги своя, – ділиться Любов. – Писанки виготовлені у восковій техніці. У процесі я трохи інтерпретувала традиційну символіку. До символу додавала власну ідею. Ось бачите, це – наш виноградівський винороб. Окрім того, тут є символи, які означають добробут, кохання, здоров’я. По центру колеса розміщена писанка, на котрій зображено дерево життя. Я подумала, що це буде доречно, оскільки від нього все пішло і ним усе закінчується».
Тож аби відчути справжній дух Великодня, оцінити оригінальність авторів і розширити свій кругозір, радимо завітати до Ужгородського скансену. «Світ писанки» буде відкритим для глядачів до 19 травня.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися