22649
21:56 27.122016

Скільки ж заплатять закарпатці за новорічний стіл?

Життя 3259

До Нового року залишилося менше двох тижнів, тож уже розпочався ажіотаж у супермаркетах та на ринках, де утворюються великі черги.

%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%b9-%d1%80%d1%96%d0%ba-2016-%d1%8f%d0%ba-%d1%81%d0%b5%d1%80%d0%b2%d1%96%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d1%82%d0%b0-%d0%be%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%b8%d1%82%d0%b8

Звичайній закарпатській сім’ї потрібно заздалегідь скупити цілу гору продуктів, зробити генеральне прибирання, а головне – нарешті визначитися, що приготувати. Як правило, останній пункт постійно змушує сумніватися в доречності традиційного новорічного святкування. Адже продуктовий кошик з кожним роком стає дедалі скромнішим, а перед святами зі стовідсотковою ймовірністю можна передбачити підвищення цін на стратегічні продукти: м’ясо, молочну продукцію, яйця, рибу, алкогольні напої, солодощі. І такою є політика не тільки великих виробників, а й звичайних продавців на ринках. Харчові гіганти пояснюють це сезонними факторами – до прикладу, молочна продукція ще з осені практично кожного тижня зростає в ціні, чим неприємно дивує покупців. Така ситуація і з м’ясними смаколиками та рибними делікатесами, які за досить короткий час також додали у вартості.

Звичайні ж продавці, які пропонують власну продукцію, а також перекупники на ринках теж ідуть в ногу з часом і додають до ціни за продукт ще певну суму, бо транспортування товару та місце на ринку також поступово дорожчають. А ще є категорія продавців, які розуміючи, що перед святами покупці лояльніші, свідомо роблять націнки, аби підзаробити ще більше.

Однак, напевно, потрібно розпочати з того, що для українців, а тим більше закарпатців, які дуже бережно ставляться до традицій, новорічно-різдвяні свята є особливим часом, коли вся сім’я збирається разом. На Закарпатті як традиційному краї заробітчан це дуже відчувається, бо тільки в цей період та ще, напевно, на Великдень можна побачити всю родину вдома.

Звичайно, більшість закарпатців продовжують дотримуватися новорічних ритуалів – походів до супермаркетів чи на ринки за необхідними продуктами, прикрашання вдома ялинки, приготування традиційних новорічних страв. Але є й ті, хто свідомо змінив свою думку в цьому питанні через певні причини чи фактори. До прикладу, багато хто вважає, що новорічне переїдання негативно відображається на здоров’ї, і на цьому, до речі, постійно наголошують лікарі. Інші противники бурхливого новорічного святкування додають, що триває різдвяний піст і новорічна «трапеза» ніяк не вписується в цей період. Треті через постійну девальвацію гривні й відповідно купівельної спроможності не мають фінансових можливостей реалізувати всі свої гастрономічні бажання й обмежуються значно меншим асортиментом страв, ніж хотілося б. Та, незважаючи на різні точки зору, більшість жителів нашого краю продовжують відзначати ці свята традиційно, щоразу готуючи досить типове меню. І цей рік не буде винятком, але цьогорічні ціни змушують замислитися в доречності чи необхідності таких святкувань.

До прикладу, порівняно з минулорічними цінами стіл 2017 року подорожчав у середньому на 30–50%. Це стосується найголовніших традиційних страв.

Звісно, усім господиням хотілося б приготувати щось незвичайне, корисне та смачне. І тут справа не обмежується лише вибором рецепту. Важливо також придбати якісні та смачні інгредієнти, адже тільки з них можна приготувати кулінарні шедеври для новорічного столу й порадувати рідних та гостей.

Почнемо із салату олів’є – напевно, головної новорічної страви. Тим більше, що багато експертів пропонують на взірець світового «індексу біг-мака» в Україні на новорічні свята використовувати саме «індекс олів’є». Якщо на овочі для цього салату ціни зросли ще не суттєво, то яйця та ковбаса нині відповідно коштують 2–2,15 грн за шт. та від 120–140 грн за кг. Вартість ковбаси може сягати і 250–300 грн. Майонез вартує від 8–16 грн за 350-грамову пачку.

Крім олів’є, закарпатські господині ще готують вінегрет, моркву по-корейськи, салати «Фітнес», «Грецький», «Цезар» та ін. І хоча основними складниками в них є овочі, кінцева ціна вас здивує.

М’ясна нарізка теж на різні смаки, але ціни менш-більш хорошої починаються від 80–100 грн за кг. А хочеться спробувати і таку, і сяку. Ще є домашня ковбаса – пікниця, свого роду один із символів нашого краю та обов’язковий елемент святкового столу. Ціна на неї коливається від 120 до 150 грн.

Жоден стіл не обходиться без відбивних чи котлет, відповідно вартість м’яса: курятина – від 75 грн, телятина – від 140 грн, свинина – 105 грн.

Рибні делікатеси дуже відрізняються за ціною. Якщо звичайний оселедець в олії коштує 20 грн за 200 г, то вже лососева ікра – 165 грн за 130 г. А хто хоче запекти лосося чи форель, то доведеться заплатити від 400 грн за кг.

Не обходиться традиційний стіл і без голубців. Хтось використовує замість м’яса гриби, хтось любить голубці з кукурудзяним борошном, хтось – із пікницею. Основні складники – капуста та рис – також подорожчали й відповідно коштують від 6 грн та від 26 грн за кг.

Молочна продукція ще в листопаді традиційно подорожчала і продовжує бити рекорди й далі, чим інколи шокує покупців, які ще від учорашніх цін не відійшли, а сьогодні нові ще вищі. Відповідно маємо від 130–150 грн за кілограм сиру. Ситуація така ж, як із ковбасою, вартість сиру може доходити й до 500 грн за кг. Це, як кажуть, на ваш смак та гаманець. За сметану теж доведеться заплатити більше, тепер ціни від 14 до 20 грн за 350/400 г. Молоко та йогурти як необхідні інгредієнти до багатьох страв, особливо випічки, також подорожчали: пачка молока (900–1000 г) – від 14 грн, йогурти – від 12 грн за 450–500 г.

Ціна солодкого столу варіюється тому, що нині досить великий вибір готової випічки в супермаркетах, спеціалізованих магазинах чи приватних кондитерів. А на Новий рік хочеться спробувати всього й різного, бо, як кажуть, душа бажає свята. Проте багато господинь хочуть порадувати найрідніших чимось своїм, домашнім. А хороші інгредієнти, бо без них не спечеш навіть звичайний чізкейк, коштують немало. І тут ціна може бути й кількасот гривень як у першому, так і в другому випадку.

Ціни на алкоголь підскочили кілька тижнів тому й на сьогодні є такими: шампанське – від 65 грн за пляшку, горілка – від 60, вино (тут асортимент досить великий) – від 100, коньяк – від 120 грн.

Традиційні фрукти новорічного столу: мандарини – від 25–30 грн, банани – від 26, апельсини – 28–30, лимони – від 40 грн.

І ще не забуваємо про головний символ Нового року – зелену красуню. Уже скоро всі ринки та базари будуть переповнені сотнями й тисячами ялинок, смерічок, сосен, і продавці до останнього торгуватимуться, бо вже 1 січня товар втратить актуальність. Тут завжди є досить великий вибір як за величиною деревця, так і відповідно ціни. Є альтернатива – штучні ялинки, ціна яких у супермаркетах з року в рік постійно зростає.

Якщо приблизно порахувати, то виходить цього року новорічний стіл для сім’ї обійдеться у 2000–2500 грн. До слова, приблизно таку ж суму пропонують за новорічну ніч з однієї людини ресторани Ужгорода.

Незважаючи на суму середньомісячної зарплати і вже сьогоднішні астрономічні ціни, а вони ще зростатимуть, краяни не відмовляють собі у святкуванні. Це можна пояснити звичкою, закарпатським умінням веселитися та бажанням хоча б у новорічну ніч мати стіл, до якого не ганьба запросити й гостей.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах