163916
13:12 5.062024

У селі Яноші відреставрували древню церкву

Життя 1496

2 червня реформатська громада села Яноші, що на Берегівщині, зібралася у місцевій церкві, збудованій у 1321 році, на подячне богослужіння. До них долучилися очільники та пастори Закарпатської реформатської церкви, а також запрошені гості.

На початку заходу присутніх привітав декан Берегівського округу реформатської церкви Ласло Товт.

З проповіддю виступив єпископ Закарпатської реформатської церкви Шандор Зан Фабіан. «Сталося диво. Якщо подивитися на життя закарпатської реформатської громади, на період після початку війни, то можу сказати, що ми живемо серед див. Ми відчуваємо силу, велич Бога. Ця церква, як вона оновилася, змінилася – також є дивом, сподіваюся, що громада теж сприймає ці події як диво, і не тільки нинішній день, але і шлях, який до нього привів. […] Шановні брати і сестри, бувають епохи, коли ми повинні вірно і сумлінно стояти на своїй батьківщині, у своїй церкві, на своїй позиції, посаді. Бувають періоди, коли ми не посміхаємося, але наші серця сповнені довіри до Бога, який може змінити ситуацію навіть сьогодні, і ми знаємо, що він це зробить. Він прийняв нас як своїх дітей, як свій народ, і підготовив місце у своєму царстві. Нехай ця оновлена ​​церква завжди буде тим місцем для реформатської громади Яноші, яке вказує на небесний дім. Всевишній чекає на нас тут так само, як і там», – зазначив єпископ.

Після виступу вихованців школи богослів’я, присутніх привітав пастор місцевої реформатської громади Антал Балаж. Відтак доглядач Іштван Гаднадь коротко розповів про історію 703-річної церкви та повідомив про роботи, проведені під час реставрації. Церкву, збудовану у 1321 році, розгромили татари у 1566 році. З 1595 року вона стала реформатською. Церковні книги з 1593 року позначають Яношівську, як окрему повноцінну громаду, до якої входять і віряни села Балажер. Незважаючи на неодноразові перебудови, храм досі зберіг свій первісний стиль. Ці крайні реставраційні роботи розпочали восени 2022 року. Повністю перештукатурили зовнішній фасад, а також пофарбували вежу. Поклали нову жерсть, встановили нові різьблені вхідні двері. Також замінили підлогу в церкві, оновили штукатурку всередині. Нові лавки, меблі та різьблені декоративні елементи – робота майстра-столяра Еріка Буди. Повністю оновили і 130-річну парафіяльну будівлю, хоча в ній вже давно не живе ніхто з пасторів місцевої церковної громади, яка нині налічує 382 члени. Будинок отримав новий дах, нову штукатурку всередині та ззовні, нову електропроводку, вікна, водовідвід, свердловину, підлогу, меблі. Цей будинок має важливе значення для громади, адже тут проводять заняття з дітьми, зустрічі та інші заходи. Оновлення церкви на 160 посадочних місць та парафіяльної будівлі, здійснили за підтримки уряду Угорщини, Фонду ім. Габора Бетлена, благодійної організації Gustav Adolf Werk (GAW). Крім того, Іштван Гаднадь висловив вдячність керівництву Закарпатської реформатської церкви та реформатській громаді Кунгедєша. «Яношівська реформатська громада живе і хоче жити за заповідями Бога і надалі тут, на Закарпатті. Ми чекаємо всіх додому, в оновленій церкві, щоб разом прославляти Всевишнього!», – звернувся він до односельчан, які були змушені покинути рідний край.

Вірян привітали також зокрема консул Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар, староста села Яноші Єлизавета Бакош, священник греко-католицької парафії Яноші Міклош Егреші.

Крім того, з вітанням виступив пастор Вінце Почаї, котрий служив у Яноші протягом понад 30 років.

Подячне богослужіння завершили спільним виконанням національної молитви угорців та 421-м хвалебним співом.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах