159301
17:30 22.022024

Місцеві осередки ТУКЗ-КМКС провели загальні збори

Життя 2700

В області проводяться чергові загальні збори в місцевих осередках Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС).

Минулого тижня загальні збори розпочалися і в місцевих осередках Ужгородського району. Зокрема засідання відбулися в селах Часловці, Тийглаш, Тисаашвань, Саловка, Палло, Малі Геєвці, Паладь Комаровці, Малі Селменці. З початку війни змінилося й життя громад, проводиться менше культурних заходів, зменшується кількість членів організації. Водночас в усіх громадах відбулися традиційні меморіальні заходи у форматі тихого покладання вінків. У селі Палло минулого року вдалося створити громадський простір за сприяння Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини. Крім того, члени місцевої організації звернулися за підтримкою до Благодійного фонду «КМКС» для надання допомоги чоловіку, який переніс операції на серці, з відповідної програми, започаткованої на такі цілі. У селі Часлівці на засіданні торкнулися й проблем, які турбують місцеву громаду. Серед них були питання щодо вирубки дерев та розширення кладовища. Крім того, присутні висловили занепокоєння з приводу асфальтного заводу.

У селі Саловка про організовані минулого року заходи поінформувала очільниця місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Марія Ковач-Галас. Тутешні мешканці відзначили 200-річчя з дня народження Шандора Петефі, до Дня угорської культури влаштували конкурс з виконання народних пісень, долучилися до програми «Рука в руку зі знаннями для громади» (Tudásunkkal kézen fogva a közösségekért), у рамках якої в селі створили гуртки з вишивання, бісероплетіння, виготовлення медових пряників і свічок. 4 червня відзначили День національної єдності угорців, під час якого запалили вогонь національної єдності. У листопаді вшанували пам’ять жертв, так званих, «маленьких робіт». У грудні в Саловці дітям представили виставу-казку. Крім того, місцеві долучилися до культурних заходів, які ТУКЗ-КМКС організувало в Ужгороді та Берегові. Семеро людей у селі отримали допомогу Благодійного фонду «КМКС» на медичний догляд, десятеро долучилися до акції «Хліб угорців». Протягом останніх років кількість членів місцевого осередку постійно зменшується й наразі становить 389 осіб.

Голова Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог у своєму геополітичному аналізі на засіданні окреслила становище України, закарпатських угорців, а також ознайомила присутніх із найважливішими результатами діяльності Товариства угорської культури Закарпаття за минулий рік.

Берегівський міський осередок ТУКЗ-КМКС провів загальні збори 17 лютого на базі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ.

Відкрив зустріч очільник осередку Іштван Молнар, котрий представив запрошених гостей. Серед них були, зокрема, Іштван Буцко, провідний консул Угорщини в місті Берегові, Ґейза Орос, заступник голови Берегівської міської територіальної громади, Йожеф Шін, голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС, Кароліна Дорчі, очільниця фракції «КМКС» Партія угорців України в Берегівській міській раді.

Після ознайомлення та схвалення питань порядку денного голова організації прозвітував про роботу за минулий рік, у тому числі розповів про заходи, які вдалося влаштувати.

З огляду на події в країні більша частина запланованого не проводилася, були лише тихі вшанування та покладання вінків у вузькому колі. Незважаючи на це, міський осередок ТУКЗ-КМКС зробив усе можливе для відзначення важливих дат, ушанування пам’яті предків, підтримки молоді місцевої громади.

«Минулий рік був також про збереження громади, – зазначив Іштван Молнар. – Для ТУКЗ-КМКС важливо допомагати місцевій угорській громаді в цей важкий період, об’єднувати її, організовувати заходи. Крім того, ми надали підтримку найкращому учневі Берегівської гімназії №6 ім. Анни Горват, долучилися до проведення конкурсу декламаторів поезії й прози «Віра, надія та любов» у Берегівському ліцеї ім. Ґабора Бетлена, передали навчальне приладдя й підручники першокласникам шкіл міста та взяли участь в акції «Хліб угорців», у рамках якої рекордна кількість місцевих фермерів (84) зібрали 2 670 кілограмів пшениці».

Протягом минулого періоду фракція «КМКС» ПУУ Берегівської міської ради поповнилася двома новими членами. Це Дьордь Майороші та Дьордь Чурей. Очільник міського осередку висловив їм вдячність за представлення інтересів угорської громади Берегова в ці непрості часи.

Відтак про питання, що стосуються Берегівської міської територіальної громади, поінформував Ґейза Орос.

Після цього присутніх привітала Кароліна Дорчі, яка розповіла про діяльність фракції «КМКС» у громаді. «Важливим позитивним моментом є те, що ТУКЗ-КМКС піднімало свій голос у великій політиці проти обмежень прав, котрі мали місце протягом останніх десяти років. Товариство угорської культури Закарпаття відіграло важливу роль у переговорах з цього питання. За їхніми результатами в грудні минулого року Верховна рада України прийняла рамковий закон, що може відновити наші конституційні права, які ми мали раніше, зокрема зберегти угорськомовні навчальні заклади. Крім того, позитивні зрушення є й щодо вільного використання мови в різних сферах», – наголосила Кароліна Дорчі.

Консул Іштван Буцко під час виступу подякував Берегівському осередку ТУКЗ-КМКС за роботу з відстоювання інтересів закарпатської угорської громади та допомогу тим, хто залишився на батьківщині. Дипломат також запевнив у подальшій підтримці уряду Угорщини, щоб люди не втрачали надії та витримки під час війни.

Йожеф Шін, у свою чергу, наголосив на важливості діяльності ТУКЗ-КМКС, підсумував роботу фракцій «КМКС» у районній та обласній радах.

Звіт дисциплінарної комісії представила Вікторія Товтин, а про фінансову діяльність місцевого осередку поінформувала Адрієн Мандзяк.

Насамкінець Іштван Молнар подякував за довіру, за роботу протягом минулих років, висловив надію на плідну діяльність і в подальшому, а також на якнайшвидше настання миру.

Місцевий осередок ТУКЗ-КМКС села Чома провів загальні збори 18 лютого. Очільник осередку Янош Рац поінформував про культурні заходи, організовані у 2023 році. У січні місцева громада відзначила День угорської культури, 15 березня – річницю Угорської революції. У травні долучилася до Днів П’ятидесятниці, організованих місцевою греко-католицькою церквою. 25 червня влаштувала пам’ятний захід на базі Меморіального парку села Чома. 29 червня спільно з Берегівським районним осередком ТУКЗ-КМКС місцевий осередок організував масштабне культурне дійство. На цьому заході виступили також народні колективи із сіл Вари та Геча. Чомівчани долучилися й до благодійної акції «Хліб угорців». Місцеві фермери в її рамках зібрали загалом 600 кілограмів пшениці. 20 серпня з нагоди національного свята відбулося покладання вінків у Меморіальному парку села Чома. 27 жовтня тут провели також урочисте відкриття юрти-музею. 18 листопада відбулося вшанування пам’яті жертв сталінських репресій. Двоє хворих селян отримали соціальну допомогу.

У селі Кідьош з доповіддю перед присутніми виступив голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Елемер Кейс. Зокрема він відзначив віддану роботу очільників обласної організації, злагодженість у проведенні заходів, реалізації економічних грантових програм. Під час обговорень виступили Імре Яро та Отто Ваш, які розкритикували стан місцевих доріг та системи водовідведення, а також наголосили на необхідності розвитку села.

У селі Горонглаб місцевий осередок ТУКЗ-КМКС провів загальні збори 17 лютого. Під час звіту про роботу за минулий рік голова осередку Єва Гіреш-Сабов підкреслила, що, незважаючи на труднощі, уряд Угорщини продовжував підтримувати закарпатських угорців. Завдяки цьому за посередництва ТУКЗ-КМКС допомогу отримали освітні та медичні заклади, а також їхні працівники. Місцевий осередок плідно співпрацював із Об’єднанням прикордонних органів самоврядування Закарпаття та Берегівською районною організацією Мальтійської служби допомоги. Місцеві мешканці долучилися до заходів, організованих у рамках програми «Караван культури – Закарпаття», а також до конкурсу з декламування віршів, проведеного за підтримки ТУКЗ-КМКС.

До загальних зборів місцевих осередків долучився і голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін. У своїх виступах він проаналізував українсько-угорські відносини, можливі шляхи вирішення поточних проблем закарпатських угорців, підсумки українсько-угорської зустрічі міністрів закордонних справ, яка відбулася в Ужгороді, а також говорив про підтримку Угорщини.

У Верхньотисянському регіоні місцевий осередок ТУКЗ-КМКС селища Великий Бичків провів загальні збори 18 лютого. З доповіддю виступила очільниця місцевого осередку Єва Іллейш. Зокрема вона повідомила, що наразі кількість членів організації становить 152 особи, з них 100 – працездатного віку, решта 52 – пенсіонери.

У засіданні взяв участь і голова Верхньотисянського регіонального осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шарі. У своєму виступі він пригадав події минулих 35 років, наголосив на великому значенні роботи місцевого осередку та закликав до більшої активності. Йожеф Шарі також наголосив на важливості розповсюдження газет «Карпатолйо» й «Карпатський об’єктив» та звернув увагу на те, що 2024-й оголошено Роком співпрацюючої нації, можливості якого намагатимуться максимально використати.

(BZS, KK, BL, SJ/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті зранку бригади «швидкої» прийняли пологи у трьох породіль
17:50
Весняні переспіви птахів: на Закарпатті синички просять ціці
15:11
На кордоні з Угорщиною та Румунією закарпатські митники виявили «зайві» електроскутери та авто з хитромудрими сигаретними тайниками
14:06
«Карпати-ШВСМ» не зуміли покращити своє турнірне становище
13:53
Відбувся ужгородський міський етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)
12:34
Директорка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору провела зустріч у США із волонтерами
12:01
На Рахівщині провели повчальні лекції для школярів місцевих шкіл
11:37
На Закарпатті патрульні поліцейські спільно із прикордонниками виявили тютюнові вироби
10:49
У Міжгір’ї висадили сакури
10:25
Триває чемпіонат Ужгорода з Кіокушин БуДо карате WKB
09:45
Всі новини