164087
16:11 10.062024

Працівники Закарпатської облради розпочали навчання з доброчесності за нідерландською методикою

Життя 574

Наприкінці травня та на початку червня перша група працівників Закарпатської обласної ради, в тому числі представники керівництва, пройшла денний тренінг “Ухвалення рішень на основі моральних суджень як запорука доброго врядування”.

Навчання було організовано за нідерландською методикою, і було присвячене:

  • поняттю управлінської доброчесності та моральним судженням в контексті державної служби та місцевого самоврядування;
  • основним засадам та принципам справедливості у державному управлінні та місцевому самоврядуванні;
  • навичкам морально-етичного аналізу в ухваленні рішень;
  • зв’язку між довірою до державних органів та проблемами з корупцією;
  • морально-етичному розвитку Закарпатської обласної ради як інституції.

Навчання було проведено групою тренерів, зокрема Франсом Герадтсом, співзасновником Governance and Integrity (Нідерланди), Орисею Білою, завідувачкою кафедри філософії Українського католицького університету, а також 3-ма закаратськими тренерами, яких було відібрано з числа місцевих активних громадян відповідної компетенції та підготовлено за згаданою методикою.

Навчання є частиною нідерландсько-словацько-українського проєкту “Посилення верховенства права на місцевому / регіональному рівні в Україні: приклад Закарпатської області”, який втілюється за підтримки уряду Королівства Нідерландів у рамках програми MATRA, що є ключового нідерландською програмою підтримки соціальних трансформацій.

“Коли ми тільки розпочинали цей проект, в мене не було високих очікувань, можливо був навіть певний скепсис, але вже зараз я бачу, що цей проєкт вже дає важливі практичні результати. Наші працівники проходять навчання, які для них можливо, є трохи незвичними, бо не дають сухий фактаж чи просто нову інформацію, зміни в законодавстві і т.д., а спонукають до аналізу різних ситуацій, пошуку шляхів розробки та ухвалення управлінських рішень. Керівництво ради актуалізувало для себе цілу серію правил і процедур, які вимагають перегляду чи оновлення, для покращення робочих процесів та комунікації з громадянами, і все це ми вже робимо і плануємо далі робити з нашими партнерами по проєкту”, – зауважив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета.

“Закарпаття – це вже третій український регіон, в якому мені випала нагода працювати з держслужбовцями та представниками органів місцевого самоврядування, навчаючи їх принципів ухвалення морально правильних рішень як підстави доброчесності. Першими були Львів та Чернівці. Навчання у Закарпатській області припали на час війни. Комусь може здатися, що говорити про доброчесність у час війни – це зайва розкіш, «не на часі». Але я переконана, що оскільки ця війна – не тільки про території, але й про цінності, можливо, насамперед про цінності, то час впроваджувати якісні зміни, зокрема й в організації державних служб та місцевому самоврядуванні настав вже нині. Коли завершиться війна, буде пізно починати”, – зауважує Орися Біла, кандидатка філософських наук, тренерка з управлінської доброчесності, завідувачка кафедри філософії Українського католицького університету, яка дизайнували ці тренінги. – Моїй враження від першої серії навчань – надзвичайно позитивні. За останні 15 років, відколи я почала працювати з представниками влади різних рівнів, я все більше помічаю позитивні зміни у свідомості людей, які приходять на роботу в державні структури. Ми впевнено, хоч і повільно, переходимо від вузької, авторитарної ідеї «відповідальності перед керівником» до широкої, людиноцентричної ідеї «відповідальності перед суспільством». Це передбачає здатність до постійного критичного осмислення власної діяльності, аналіз своїх рішень не лише стосовно їхньої відповідності до законодавства, але й до прав і інтересів стейкхолдерів. І це те, що ми вчимо у своїх тренінгах. Дотримання закону – це надважливий елемент у роботі, але це не остаточний зміст їхньої праці. Не людина для закону, а закон для людини. Разом з працівниками Закарпатської ОДА та облради ми обговорюємо, яким чином ухвалення рішень навіть на рівні щоденної рутини докладається до розбудови і розвитку регіону та його жителів, і як забезпечити, щоб наші рішення і вчинки були спрямовані на захист прав громадян. Йдеться не тільки про технічний навик – навик аналізу, але й про етичний навик – навчитися тримати у фокусі уваги принципи поваги до людської гідності та прав людини. Я вірю, що українці – це не лише нація мужніх воїнів, але й народ, здатний збудувати власну державу спільного блага, в якій будуть забезпечені умови для гідного життя всіх громадян та для сталого розвитку суспільства в цілому”.

“Перші проведені тренінги показали, що тема доброчесного морального ухвалення рішень викликає зацікавленість учасників, працівників Закарпатської ОДА та облради. Особливо цікавим став запропонований 7-кроковий інструмент, який допомагає ухвалити морально правильне рішення, і мені було приємно чути за підсумками навчання, що учасники планують застосовувати цей інструмент у щоденній роботі. Загалом, це дуже важливо, що всі службовці Закарпатської ОДА та облради пройдуть такі навчання, особливо керівники, адже вони найчастіше ухвалюють морально складні рішення”, – зауважує одна з тренерок Елеонора Вишняк.

Навчання є частиною нідерландсько-словацько-українського проєкту “Посилення верховенства права на місцевому / регіональному рівні в Україні: приклад Закарпатської області”, який втілюється за підтримки уряду Королівства Нідерландів у рамках програми MATRA, що є ключового нідерландською програмою підтримки соціальних трансформацій.

Проєкт присвячений доброчесності, якості управлінських рішень, антикорупції та верховенству права на місцевому рівні в Україні в контексті європейської інтеграції, і має за ціль створити рольову модель для українських регіонів. Проєкт втілюється Інститутом Центральноєвропейської Стратегії (ICES) спільно з нідерландською організацією Foundation of Justice, Integrity and Anti-Corruption (FJIAC) та словацькою Transparency International Slovensko (TI Sk) у партнерстві з Закарпатською ОДА та обласною радою.

Про це повідомляє Закарпатська обласна рада.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах