163485
11:44 30.052024

У Берегові вчергове провели традиційний конкурс молодих талантів народного мистецтва

Життя 840

Благодійний фонд «ҐЕНІУС» 25 травня вдесяте організував конкурс обдарованої молоді у сфері народної музики і народного танцю «Szól a fülemüle!» (Соловейко співає!). конкурс був ініційований десять років тому для того, щоб надати можливість ознайомити молодь зі світом народної музики та народного танцю й створити майданчик, де можуть себе представити місцеві школи мистецтв, гуртки.

Протягом років конкурс, незважаючи на труднощі, не припинявся та ставав дедалі масовішим. На цьогорічний, ювілейний конкурс подали рекордну кількість – 86 номерів. Виступи і цього разу оцінювало члени професійного журі з Угорщини, яких запросила громадська організація «Мережа будинків народних традицій – Закарпаття». 

Директорка БФ «ҐЕНІУС» Наталія Вараді у вітальній промові зазначила: «Народна музика – це душа народу, його друга мова, але й серце, бо говорить від серця і до серця. Народна музика і народна пісня народжуються разом із народом і йдуть за ним, як тінь, упродовж його історії, тому, якщо ми хочемо пізнати якийсь народ, то маємо передусім ознайомитися з його народною культурою та народними традиціями». Вона також повідомила, що цього року в конкурсі було представлено рекордні 86 виступів за участі понад 390 дітей.

Консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ференц Пап, у свою чергу, наголосив: «Кожен регіон має свої, притаманні тільки йому традиції, плекання яких є важливою об’єднуючою силою». За його словами, саме збереження та передача традицій робить із людей, які живуть на певній території, громаду. «Дуже важливо в народному дусі виховувати наступні покоління, які згодом самі стануть носіями та знавцями цієї культури, адже саме вони передаватимуть народну спадщину нащадкам», – додав дипломат.

Ініціаторка конкурсу, президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ільдико Орос на відкритті ювілейного заходу наголосила: «Хто знає свою культуру – визнає цінність чужої. Це особливо важливо в краї, де ми живемо. На жаль, сьогодні наші традиції зникають: як-от обробка  пір’я, прядіння, варіння леквару. Цей захід надає можливість дітям познайомитись із цими давніми звичаями, отримати натхнення, що допоможе й надалі вдосконалювати опанування культури нашого народу».

Керівниця закарпатської філії Мережі будинків народних традицій Катерина Пал, згадуючи про витоки конкурсу, наголосила: серед закордонних угорських громад останніми роками навчання народному мистецтву, цей вид освіти, найдинамічніше розвивався на Закарпатті. Вона відзначила, що на конкурс привезли своїх вихованців ті педагоги, які колись і самі були конкурсантами. За її словами, закарпатці щодня укріплюють командний дух, реагуючи на виклики,   та вміють оновлюватися, тому цей захід є успішним. «Бажаю, аби цей конкурс був саме таким плодотворним упродовж багатьох років і надалі», – наголосила Катерина Пал.

Після вітальних промов розпочався сам конкурс. Виступи відбувалися паралельно на двох локаціях у стінах Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Атмосферу ювілейного заходу підкреслив виступ Народного ансамблю «Закарпаття» з програмою «Подорож Карпатським басейном».

Юні таланти змагалися у двох вікових групах (6‒11 та 12‒17 років) у чотирьох категоріях народного мистецтва: інструментальна музика (соліст), інструментальні ансамблі, танцювальні пари/соліст, ансамблі народного танцю. За оцінками журі результати склалися наступним чином:

Інструментальна музика (соліст), вікова категорія 6-11 років:

І місце: Андраш Кережі.

ІІ місце: Мате Балог.

ІІІ місце: Ченґе Фудела.

Інструментальна музика (соліст), вікова категорія 12-17 років:

І місце: Адам Йереш.

ІІ місце: Діана Ботош.

ІІІ місце: Язмін Мако.

Інструментальний ансамбль, вікова категорія 6-11 років:

І місце: «Доброньські троянди».

ІІ місце: ансамбль цитристів Малогеєвецької школи мистецтв «Туліпан Танода».

ІІІ місце: ансамбль «Цвіркуни».

Інструментальний ансамбль, вікова категорія 12-17 років:

І місце: «Резеда-бенд».

ІІ місце: Варівські акордеоністи.

ІІІ місце: «Вишківський бенд».

Танцювальні пари/соліст, вікова категорія 6-11 років:

І місце: Всеволод Ляхович.

ІІ місце: Ноемі Товт і Емір Пасербович.

ІІІ місце: Пейтер Кошей.

Танцювальні пари/соліст, вікова категорія 12-17 років:

І місце: Марк Чізмадія.

ІІ місце: Мартон Перчі.

ІІІ місце: Сільвестр Янчик і Вікторія Мориц.

Ансамбль народного танцю, вікова категорія 6-11 років:

І місце: ансамбль народного танцю «Чепренте».

ІІ місце: Ужгородський гурток народного танцю «Туліпан».

Ансамбль народного танцю, вікова категорія 12-17 років:

І місце: Берегівський ансамбль народного танцю «Резеда».

ІІ місце: Вишківський ансамбль народного танцю «Райдуга» (старша група).

ІІ місце: ансамбль народного танцю «Надія».

ІІІ місце: Есеньський ансамбль народного танцю «Ритм».

ІІІ місце: гурток збереження народних традицій «Промінь».

ІІІ місце: Тийґлашський ансамбль народного танцю «Орхідея».

Конкурс завершився врученням пам’ятних грамот та медалей. Журі відзначило і педагогів. Спеціальну нагороду отримали Катерина Мейсар, Сільвія Курендаш, Адріана Бечке, Боґларка Ботош, Еніке Вараді, Пейтер Орос. 

 (VE/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах