158164
13:59 24.012024

З нагоди Дня угорської культури в Берегові представили біографічну п’єсу

Життя 911

22 січня Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) організувало в Берегові показ п’єси про життєвий шлях поета Єне Дшида. З нагоди Дня угорської культури місцева угорська громада зібралася в стінах Закарпатського обласного угорського драматичного театру.

З 1989 року День угорської культури відзначається 22 січня на пам’ять про те, що Ференц Келчеї цього дня у 1823 році завершив написання тексту національного гімну. Протягом останніх десятиліть угорські громади по всьому світу відзначають цей день різноманітними культурними заходами. Товариство угорської культури Закарпаття протягом трьох десятиліть традиційно відзначало свято виступом Закарпатського обласного угорського драматичного театру. Проте цього року, в зв’язку із ситуацією в країні, виступила трупа Національного театру Угорщини, яка представила виставу «Світло в серці».

Очільник консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар, вітаючи присутніх, наголосив: «Вшанування дають можливість приділити більше уваги нашим тисячолітнім традиціям, нашому корінню, посиленню національної ідентичності. Де б ми, угорці, не жили в світі, ми можемо справедливо пишатися своєю культурою». «Культура – не тільки знання та освіта, а й мораль. Ніхто інший не берегтиме та не передаватиме угорську культуру, лише ми», – наголосив дипломат.

Директорка Закарпатського обласного угорського драматичного театру Едіна Шін, у свою чергу, зазначила: «Обставини народження національного гімну слугують зразком для нас, угорців, які живуть тут. Аби ми пам’ятали, що ніколи не було легко. Зрештою, навіть сьогодні, незважаючи на труднощі, от скільки нас зібралося, щоб відзначити свято нашої угорської культури. Ми могли знайти тисячу причин, щоб  не прийти сюди. Ми живемо у часи війни, в розбитих сім’ях. Наше найпалкіше бажання – мир. Незважаючи на всі ці обставини, для угорської громади Закарпаття важливою є можливість засвідчити власну приналежність, тож і сьогодні ми доволі велелюдно відзначаємо День угорської культури. Цього року до нас завітали актори з Угорщини. Дякую їм за те, що вони взяли на себе незручності, пов’язані з подорожами, та висловили солідарність із закарпатською громадою, яка живе і хоче жити попри воєнні умови».

Голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін на початку виступу вшанував хвилиною мовчання пам’ять колишнього заступника голови організації Йосипа Борто. А щодо відзначення угорської культури, він зазначив: «В епоху реформ дворянство та угорська інтелігенція, які прагнули до інновацій, зрозуміли, що пробудження до самосвідомості угорської нації полягає в мові та культурі. У результаті було написано багато віршів, які проголошували єдність, а потім народилася наша національна молитва, гімн. Хоча руху перешкоджало австрійське керівництво, до кінця періоду реформи основи буржуазної Угорщини були зміцнені, що призвело до створення сучасної Угорщини. Ференц Келчеї був яскравою, багатогранною особистістю, для якої відданість нації була понад усе. І пам’ять про нього зобов’язує до цього і нас». «Завдяки національній політиці нинішнього уряду Угорщини закордонні угорські громади в останні роки збагатилися та розвивалися. Для того, щоби ми могли зберегти наші громади, потрібен мир і національний суверенітет», – додав політик.

Після вітальних промов розпочався виступ. Постановку «Світло в серці» представили актори Крістіан Дані та Балінт Турі. Під час вистави глядачі мали можливість ознайомитися з життям і творчістю поета Єне Дшида. У ній поєдналися проза та поезія, музика, світло, темрява, пантоміма мови жестів та багато інших театральних елементів, що додало ще більше вражень. Митці під час виступу порушували теми віри, кохання, смерті, угорської ідентичності через моменти з повсякденного життя. Можливо, мало хто знає, що Єне Дшида мав закарпатське коріння, адже його мати народилася в Берегові, тож поет бував і в нашому краї. 

На завершення глядачі дякували акторам за чудовий виступ, аплодуючи стоячи. 

 (ev/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах