162621
19:02 11.052024

Угорці Мукачева провели історико-культурний огляд

Життя 648

Асоціація угорців Мукачева після тривалої перерви відновила свою діяльність з новою силою. Захід, який організація провела 7 травня, відбувся у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі.

Першим присутніх привітав засновник Асоціації, створеної у 2003 році, Пал Попович. Він, зокрема, нагадав її цілі, сформульовані понад два десятиліття тому. Найважливіший серед них пункт – організація цікавих, змістовних заходів, які «вдихають життя в угорську громаду Мукачева та його околиць».

Пал Попович пригадав події, які збирали в місцевому будинку культури сотні представників угорської громади. Це, зокрема, зустріч із першим угорцем, який підкорив Еверест, Жолтом Ерешем, угорським п’ятиборцем, триразовим олімпійським чемпіоном Андрашем Балцо, істориком Томашем Катоною, котрий виступив з лекцією про події Угорської революції 15 березня 1848 року в Будапешті, Йожефом Бейрешем-молодшим, сином винахідника відомого засобу «Краплі Бейреша», о. Пласідом Олофссоном, котрий розповів про своє перебування в радянському таборі ГУЛАГ.

«У нинішні воєнні часи існує велика потреба знову відчути силу громади, отримувати спільні враження, адже наша спільнота жива», – наголосив Пал Попович. «Якщо ви можете створити або ж поділитися певними враженнями хоча би з десятьма людьми, це потрібно робити», – зазначив він. Зауваживши, що на заході зібралося чимало зацікавлених, Пал Попович додав: «Ще є сенс звертатися до нашої угорської громади на Закарпатті, зокрема тут, у Мукачеві, адже на це є попит. І будьмо щасливі, що маємо можливість зустрітися!».

«У ці нелегкі часи громаді потрібна згуртованість. На мою думку, громада – це ресурс. Коли ми долучаємося до культурних подій, згадуємо минуле, уроки історії, то можемо зробити висновки, які додають нам сил у нинішній час», – наголосив, у свою чергу пастор реформатської громади Даніель Ґулачі.

«Асоціація угорців Мукачева була створена засновниками, щоб […] існував майданчик для місцевих угорців, а також запрошених гостей, цікавих особистостей, які підвищують репутацію угорців своїми досягненнями», – зазначив Бейла Попович, краєзнавець, педагог, один із засновників організації. «Заходи відбуваються за підтримки римо-католицької й реформатської церков, а також угорських підприємців та приватних осіб», – ідеться в репортажі на шпальтах газети «Карпатолйо» за 2003 рік. Ці засади організації не змінилися й сьогодні.

Бейла Попович зробив також надзвичайно атмосферну історико-культурологічну презентацію, збагачену ілюстраціями, музикою та віршами. Під час півторагодинної лекції він відзначив літературу, музику, живопис, скульптуру, архітектуру, філософію та історію певних епох, які передають їх дух і настрій, на основі яких нам вдається краще зрозуміти їх послання до сучасних людей.

Презентація називалася «Мандри в історію культури». Бейла Попович почав свою лекцію з переліку семи чудес стародавнього світу, таких як Олександрійський маяк, Колос Родоський, статуя Зевса в Олімпії, храм Артеміди в Ефесі, Мавзолей у Галікарнасі, Висячий сад Семіраміди та піраміди Гізи. Відтак провів лінію своєї розповіді від воріт міста Вавилон через 137-й Псалом до відомого вірша «Псалом Hungaricus» поета Єне Джида, який у юності проживав у Берегові.

«Усе з усім пов’язано», – вважає Бейла Попович, і на підтвердження цього докладно розповів про бажання Іштвана Сечені про об’єднання Буди, Пешта та Обуди – заснування Будапешта, про що в поемі «Толди» згадував ще Янош Арань: «У місті Будапешт живуть тисячі людей». А в творах угорських композиторів Бейли Бартока, Золтана Кодая та Ерне Догнані, написаних до 50-річчя заснування столиці Угорщини в 1873 році, сказано все те, чого не могли сказати люди того часу.

Багато хто навіть не уявляє, що між найвідомішим царем Нововавилонської імперії, руйнівником Єрусалима, будівельником воріт Істар, і прагненням італійців до свободи існує зв’язок. Відповідь на це питання дає перша опера Джузеппе Верді.

У другій частині своєї лекції Бейла Попович запросив аудиторію в уявну подорож у міста Північної Італії: Мілан, Рим, Турин, Геную, Пізу, Болонью, Венецію, Верону та Бергамо. Зокрема розповів про те, як готичний архітектурний стиль пов’язаний з європейськими християнськими цінностями та яке послання для сучасних європейців має навернення святого Августина.

Щодо Мілана доповідач звернув увагу на те, що, за легендою, один із цвяхів хреста Христа знаходиться в Міланському соборі, а у внутрішньому дворику міської бібліотеки та галереї встановлені пам’ятники Шекспіра, Данте, святого Фоми Аквінського, а також Шандора Петефі в повний зріст. Це робота скульптора Бейні Ференці, який є автором пам’ятника поету і в Ужгороді.

«Я хотів зробити подарунок мукачівцям і вирішив розповісти про взаємозв’язки певних епох, які виявляються через мистецтво, філософію та історію, які разом створюють атмосферу й дух епохи. Я пов’язав стилі та жанри таким чином, щоб переходити з однієї епохи в іншу. Подумав, що відкриття певних частинок цієї мозаїки може зробити наше життя цікавішим, а важкі дні – легшими», – поділився після виступу своїми думками Бейла Попович.

Захід завершився спілкуванням у невимушеній атмосфері. Асоціація угорців Мукачева планує проводити такі зустрічі щонайменше кожні два місяці. Анонси про ці події можна буде знайти на її сторінці в соцмережі.

CsA/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах