158742
14:00 9.022024

Документальний фільм про реконструкцію колишньої Берегівської синагоги показали і в Мукачеві

Життя 1252

Услід за Береговом та Ужгородом документальний фільм «Серце Берегова» про заплановану реставрацію будівлі колишньої синагоги, яка нині функціонує як Будинок культури, 6 лютого представили і в Мукачеві.

Присутніх на показі, який відбувся у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі, привітала консул Угорщини в Ужгороді Едіна Альбертне Шімон. «Берегівський міський Будинок культури, колишня синагога, побудований в 1883 році, а потім перебудований в 1969 році, є однією з визначних будівель головної площі міста, а також одним із видатних символів цього багатоетнічного та багатоконфесійного регіону, який жив у мирі та злагоді протягом століть», – нагадала дипломат. Роботи з реконструкції в Берегові 18 лютого 2022 року анонсував заступник міністра закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр як спільний проєкт України та Угорщини. Однак через кілька днів, 24 лютого 2022 року, все змінилося, не могло бути й мови про ремонт чи будівництво. Проте життя, хоча й у не звичному руслі, продовжується, потрібно дивитися в майбутнє, чи то мова йде про освіту, культуру, збереження традицій, чи про спільні перспективні проєкти, зазначила консул. Проєкт із реконструкції Будинку культури Берегова не канув у Лету, адже Угорщина не зупинила і його, більше того, разом із кількома новими повним ходом продовжує роботу на Закарпатті та в інших регіонах України.

«Плани готові, настав час будувати. Сподіваємося, що війна скоро закінчиться, і будівля колишньої синагоги, яка буде реставрована та розширена, стане одним із визначальних культурних символів України, реалізованих у рамках українсько-угорської співпраці», – наголосила дипломат.

У зв’язку з реконструкцією першими стан будівлі вивчили фахівці, котрі й окреслили першочергові завдання щодо збереження споруди. На основі інтерв’ю професіоналів, які беруть участь у проєкті, співробітники телеканалу TV21 Унґвар – Бейло Балла, Томаш Берецкі, Камілла Дебрецені, Мігай Дебрецені, Мігай Дебрецені молодший, Шандор Коцавер, Ільдико Молнар та Томас Ваш – створили документальний фільм «Серце Берегова». 50-хвилинна стрічка знайомить глядачів з історією євреїв міста та колишньої синагоги, а також із детальними планами перетворення будівлі на культурний центр. Зокрема, коли будівля знову засяє своєю вишуканістю після того, як із неї демонтують бетонний саркофаг, побудований навколо неї в 1960-х роках. Згідно з планами, проєкт, який фінансується урядом Угорщини, стане однією з наймасштабніших культурних інвестицій десятиліття в краї.

(lexi/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті попереджають про лавинну небезпеку четвертого рівня
16:52
Делегація з чеського краю Височина сьогодні з гуманітарною місією відвідала Закарпатський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії
16:30
Індексація пенсій відбудеться з 1 березня 
14:15
Поліцейські Закарпаття долучилися до вшанування подвигу Українського народу у відсічі російській агресії
13:23
Обласна влада сприятиме благодійникам в реалізації проєктів для ВПО
11:47
Понад 130 тисяч оперативних втручань здійснили закарпатські хірурги у 2023 році
19:27
Відбулася чергова сесія Берегівської міської ради
19:15
Ужгород попрощався із 53-річним солдатом Мирославом Бреньом
19:00
На кордоні України та Угорщини відкриють новий пункт пропуску, а роботу ще одного розширять
15:59
ФК «Хуст» зіграв унічию з лідером Першої ліги України
15:51
Всі новини