157952
13:41 19.012024

«Доступні ліки»: Закарпаття з робочим візитом відвідала голова НСЗУ

Життя 2672

У п’ятницю, 19 січня, на Закарпаття із робочим візитом завітала голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак. Зокрема, відбулась зустріч із представниками медіа, де голова НСЗУ розповіла про реалізацію та розширення державної програми «Доступні ліки».

Одним із пріоритетів діяльності НСЗУ є інформування населення про те, що вони можуть отримати безкоштовні медикаменти в аптеках завдяки програмі державного відшкодування «Доступні ліки».

«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. У 2023 році мешканцями Закарпаття погашено 405 тисяч е-рецептів із 477 тисяч виписаних, тобто 85%. Це середній показник серед усіх областей, та це не означає, що 15% рецептів залишилися непогашеними», – відзначила голова НСЗУ Наталія Гусак.

Загалом лікувальні заклади області отримали з державного бюджету більш ніж 4 млрд грн, щоб пацієнти мали якісну та доступну медичну допомогу. Попри війну держава продовжує оплачувати послуги та ліки у повному обсязі і без затримок. Тому важливо, щоб пацієнти знали про це й отримували лікування безкоштовно у законтрактованих і відповідно промаркованих лікарнях та аптеках.

За словами першого заступника голови Закарпатської ОВА Мирослава Білецького, до реалізації програми у 2023 році долучилися 477 аптек області.

«У минулому році на Закарпатті виписали 494 тисячі рецептів. Загалом від початку дії програми – понад 2 млн. 85% виписаних рецептів отоварені на 120 млн грн (від початку реалізації – більше ніж на 360 млн грн) », – зауважив перший заступник керівника краю.

Станом на початок січня 2024 року 464 аптеки вже підтвердили свій намір і надалі брати участь у державній програмі. Водночас з об’єктивних причин є суттєва різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості, де найближча аптека за 7,6 км. Отже, значна кількість жителів сіл вимушена їхати по ліки до більших міст.

Попри воєнний стан, програма реімбурсації продовжує розширюватись. Загалом у переліку наразі понад 500 найменувань препаратів.

Наразі через програму «Доступні ліки» закарпатці можуть отримати в аптеках медичні препарати (безоплатно або із частковою доплатою) від серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу, цукрового та нецукрового діабету, бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки та поведінки, хронічного обструктивного захворювання легенів, хвороби Паркінсона, імуносупресивні препарати, знеболювальні для паліативних хворих, а також тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.

Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно отримати електронний рецепт від лікаря. Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю: пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребують препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рівня глюкози у крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;

пацієнтам з нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога; пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог або психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки; пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.

Щоб отримати ліки, необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки».

Христина БІКЛЯН

Відео – Дмитро МИСЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах