130964
15:38 6.062022

У Берегові відбувся традиційний День талантів Закарпаття

Життя 6135

4 червня в Берегові відбувся одинадцятий День талантів Закарпаття, який спільно організували Благодійний фонд «ҐЕНІУС», Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство та Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ.

Присутніх на заході, який відбувся у стінах берегівського угорського інституту, привітала директор БФ «ҐЕНІУС» Наталія Вараді. «Цей захід завжди підтверджує, наскільки Закарпаття багате талантами», – підкреслила вона.

Директор Благодійного фонду також підсумувала навчальний рік, який завершився. Як організація національного значення, акредитований центр із підтримки обдарованої молоді та представник Європейського центру талантів, Фонд продовжував роботу з підтримки талантів, розпочату в 2011 році.

У 15 закарпатських Центрах підтримки талантів займалося понад 2 тисячі дітей, з якими працювали три сотні педагогів. Близько 270 дітей взяли участь у 3-денних семінарах із підготовки до конкурсів та олімпіад. Також організували традиційні спортивні заходи та 11 таборів, до яких долучилося близько 700 дітей.

Крім того, провели і конкурс із пошуку талантів виконавців народних танців та пісень, і тренінг для піаністів. Благодійний фонд скоординував низку стипендіальних програм для школярів та студентів вишів, тривала і робота в науковій сфері.

Наталія Вараді на завершення виступу заявила, що цього року взяти участь у 12 літніх таборах зможуть усі 507 заявників, хоча спочатку планувалося лише 360 місць.

Президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства з нагоди Дня національної єдності угорського народу, яке відзначають 4 червня, зазначила: – Парламент Угорщини 12 років тому прийняв символічне рішення, відповідно до якого кожен угорець має зробити все від нього залежне – де б у світі він не жив – для того, щоби зберегти та передати культуру свого народу. «Це культура, це наука, це мова, середовище, в якому ми почуваємося вдома», — підкреслила вона.

«У кожного є талант. Питання в тому, чи має він можливість розкритися і чи є воля примножити цей талант. Ми отримали таку можливість…» – сказала Ільдико Орос і подякувала меценатам, співробітникам БФ «ҐЕНІУС», педагогам, батькам та дітям.

«Немає такої ситуації, з якої не можна знайти вихід, а складні ситуації роблять нас сильнішими. […] Бажаю, щоб якомога скоріше настали мир і спокій, які характерні для Закарпаття, залишилися надовго, і якщо вітер війни вже долетів до нас, але нехай цей вогонь не дійде до нашого краю», – додала президент інституту.

Відтак на сцені виступив учасник курсу навчання для піаністів «Музична магія» Бенце Шараді, затим учениця Бітівського ліцею Фанні Костю, переможниця конкурсу декламування, відтак народний ансамбль «Кокаш», який посів друге місце на конкурсі виконавців народних пісень та музики.

Восени 2021 року знову був оголошений конкурс на отримання стипендії ім. Ендре Аді для підтримки талантів серед учнів 6-11 класів угорськомовних навчальних закладів із соціально вразливих верств населення. Заявки на конкурс в області подали 52 школярі з 15 навчальних закладів, 24 з яких отримали стипендію на суму по 100 тисяч форинтів. Діти отримали стипендії та грамоти в рамках нинішнього заходу.

Після цього на сцені виступили Емілія Туряниця, призерка Конкурсу виконавців народних пісень, та вихованка Берегівської школи мистецтв ім. Золтана Кодая, учасниця курсу навчання для піаністів «Музична магія» Ченґе Деметер.

13 травня в Берегові відбулася XVI Закарпатська наукова студентська конференція, на якій свої дослідження в п’яти секціях представили 34 молоді науковці. Вони та їхні педагоги-наставники під час нинішнього заходу отримали з рук Ільдико Орос дипломи та нагороди.

Затим, після виступу призерки Конкурсу виконавців народних пісень Лари Мартіни Гадар, Ільдико Орос вручила нагороди призерам обласних предметних олімпіад, організованих Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством.

Після цього на сцені виступили вихованці Берегівської школи мистецтв ім. Золтана Кодая, учасники курсу навчання для піаністів «Музична магія» Дьордь Такач та Володимир Боґачов, при цьому останній з них – зі своєю вчителькою Ольгою Пасічник.

У вересні 2021 року до Фахової колегії ім. Ілони Зріні було прийнято 26 осіб, які протягом десяти місяців проводили наукові дослідження зі своїми викладачами. Оскільки один з учасників протягом року відмовився від стипендії, під час заходу грамоти отримали 25 студентів та їхні викладачі.

За підтримки Міністерства інновацій і технологій Угорщини БФ «ҐЕНІУС» в 2021 році оголосив стипендіальну програму, щоби сприяти визнанню в Україні дипломів про вищу освіту, наукових ступенів PhD/DLA, отриманих в Угорщині для громадян України угорського походження. Заявку на стипендію подала одна особа, яка була схвалена. Ільдико Орос вручила відповідний сертифікат Єві Томпа-Бачко, вчительці Берегівської гімназії ім. Шандора Петефі, яка успішно пройшла процедуру з визнання свого диплома бакалавра.

Підсумовуючи, можна наголосити: Благодійний фонд «ҐЕНІУС» здійснює визначну діяльність на Закарпатті у сфері пошуку та підтримки обдарованої молоді. Розрізаючи святковий торт, директор Фонду висловила вдячність за підтримку Уряду Угорщини, Державному секретаріату з питань національної політики Угорщини, Фонду ім. Габора Бетлена, уповноваженому міністра, відповідального за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег і Закарпаття, а також за координацію програми розвитку дитячих навчальних закладів Карпатського басейну, Міністерству інновацій і технологій Угорщини, Закарпатському угорському інституту ім. Ференца Ракоці, а також радникам, координаторам, викладачам та співробітникам за наполегливу, жертовну працю, заявивши, що попередні стипендіальні програми триватимуть і в майбутньому.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Відбулося відкриття Центру розвитку дітей, молоді та вчителів Генерація UA в УжНУ
17:02
На Свалявщині у річці знайшли тіло 68-річної жінки
16:27
На Рахівщині корова на полонині нанесла травму жінці
15:34
На кордоні з Угорщиною митники запобігли ввезенню в Україну «псевдогуманітарки» на 700 тисяч гривень
15:13
На Закарпатті у ДТП травмовано малолітнього хлопця, який рухався на електросамокаті
14:11
Випускникам Фахового коледжу Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ вручили дипломи
12:55
Діти прикордонників долучилися до участі у «Таборі КіМ 2024»
12:11
Закарпатські митники виявили шахраїв-експортерів, які намагалися вивезти з України понад 100 тонн сільгосппродукції до ЄС
11:32
Як закарпатцям уберегти себе від зневоднення
10:19
В Ужгородській міській раді рідним загиблих Героїв вручили високі державні нагороди
09:40
Всі новини