116340
15:05 19.072021

Традиційне свято «Турул» відзначили на Берегівщині. ФОТО, ВІДЕО

Життя 12908

Щороку угорська громада Закарпаття вшановує пам’ять про першу переможну битву куруців у визвольній боротьбі 1703-1711 років. Захід проводять біля пам’ятника героям визвольної війни Ференца Ракоці ІІ, що у смт Вилок.

16 липня 1989 року в смт Вилок, недалеко від КПП, встановили памʼятний знак міфічному птаху турул, який мав провести угорський народ до місця сучасної Угорщини. За легендою, птах приніс ватажку, князю Ференцу Ракоці ІІ, меч, який був загублений у битві, та цим самим урятував його. Турула найчастіше зображують із рисами орла чи сокола. Хоча турул не є офіційним гербом держави, але вважається одним із національних символів угорців.

Традиційно захід розпочався з покладання вінків до пам’ятної дошки Томашу Есе, що на стіні колишнього «Дому солі». Саме ця видатна особистість назавжди залишиться на сторінках угорської історії людиною, що першою оголосила про початок повстання та закликала народ приєднатися.

На урочистості до пам’ятника «Турул», що біля річки Тиса, зібралося чимало поважних гостей – високопосадовці, представники дипломатичних установ та органів місцевого самоврядування, русинів краю, духовенства. Традиційно, організатором заходу стало «Товариство угорської культури Закарпаття» (ГО «ТУКЗ – КМКС»).

Звільнившись від османського панування, угорський народ вважав, що нарешті отримає рівні права та свободи, але Австрійська держава Габсбургів не дала їм такої можливості. У них забирали будинки, накладали великі податки і, врешті-решт, народ не витримав. Постало питання: боротися чи загинути, і вони обрали боротьбу. Тоді Ференц Ракоці ІІ не побоявся стати на чолі маленького війська та почати боротьбу за свободу й вільне життя.

Першим до присутніх звернувся Матяш Сіладі, Генеральний консул Угорщини в місті Берегове. Він зазначив, що перша переможна битва куруців на цьому місці дала їм перевагу і допомогла потрапити на протилежний бік Тиси. Хоч військо Ференца Ракоці й не було чисельним, проте мало перед собою вагому мету – боротися за незалежність власного народу: «Почавшись локально, повстання охопило всю країну, а харизматична особистість князя Ракоці стала символом для всіх наступних поколінь, адже такі віддані своїм ідеям та переконанням полководці народжуються раз на 100 років».

Із промовою на заході виступив й голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров, який подякував за запрошення та наголосив, що такі заходи показують єдність народів, наше ставлення один до одного – це не звичні протокольні зустрічі.

«Історія яскраво продемонструвала, що в угорців, українців та русинів спільні інтереси, принципи, ми приходимо на допомогу один одному. Як і кількасот років тому, мешканці навколишніх сіл прийшли на допомогу у визвольній війні угорського народу за свободу, так і зараз угорська сторона суттєво допомагає українцям у вирішенні проблем соціально-економічного характеру. Допомагати один одному – це не тільки громадський обов’язок, а й християнський звичай», – додав Олексій Петров.

Йосип Борто, заступник голови ГО «ТУКЗ – КМКС» та депутат Закарпатської обласної ради, привітав присутніх й від імені голови Товариства – Василя Брензовича. Пан Йосип розповів, що свято «Турул» відносять до однієї з найбільш значимих подій, які відзначають угорці краю. Визвольна війна під керівництвом Ференца Ракоці ІІ стала однією з перших битв угорського народу за свою свободу, незалежність та суспільно-економічний розвиток.

«Під родинним стягом Ракоці із девізом «З Богом за Вітчизну та свободу» зібралися тисячі добровольців, які прагнули змін та вірили у вищу мету. Таку єдність угорський народ показував завжди. Пліч-о-пліч з угорцями у війську Ракоці боролися й русини. Ми всі маємо пишатися такими предками!» – зазначив заступник голови ГО «ТУКЗ – КМКС».

Крім того, пан Йосип звернув увагу присутніх на те, що з 1989 року Європа не переживала такі скрутні часи як зараз – пандемія, економічні труднощі, нелегальні мігранти, деформація моралі. Ми ж, закарпатці, зіштовхуємося з найбільшим викликом – асиміляцією, еміграцією. Завдяки плідній роботі ГО «ТУКЗ – КМКС» та фінансуванню угорського уряду в нашому краї функціонує чимало програм, які допомагають розвитку підприємництва, створюються нові робочі місця. Це чудова можливість працювати вдома, на рідній землі, поряд із власною родиною.

На завершення урочистостей присутні поклали вінки до підніжжя монумента та схилили голови перед героями визвольної війни.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

Відео – Дмитро МИСЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті зранку бригади «швидкої» прийняли пологи у трьох породіль
17:50
Весняні переспіви птахів: на Закарпатті синички просять ціці
15:11
На кордоні з Угорщиною та Румунією закарпатські митники виявили «зайві» електроскутери та авто з хитромудрими сигаретними тайниками
14:06
«Карпати-ШВСМ» не зуміли покращити своє турнірне становище
13:53
Відбувся ужгородський міський етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)
12:34
Директорка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору провела зустріч у США із волонтерами
12:01
На Рахівщині провели повчальні лекції для школярів місцевих шкіл
11:37
На Закарпатті патрульні поліцейські спільно із прикордонниками виявили тютюнові вироби
10:49
У Міжгір’ї висадили сакури
10:25
Триває чемпіонат Ужгорода з Кіокушин БуДо карате WKB
09:45
Всі новини