Травми зубів у дітей
До травм зубів у дітей, які становлять близько 5% від загальної кількості щелепно-лицьових пошкоджень, належать вивих, підвивих, перелом або забій зуба.
Найчастіше травм зазнають 3-річні малюки й діти у віці 8–10 років. Це пов’язано з періодами активного росту та зміною прикусу. Малята в більшості випадків травмують зуби й м’які тканини порожнини рота об гострі та тверді краї іграшок чи при падінні, а старші діти – під час спортивних занять, рухливих ігор, зіткнень з однолітками. Найбільше травм припадає на різці верхньої щелепи.
Практика показує, що найчастіше відбувається одне з двох: сколювання коронки або виникнення рухливості зуба. В останньому випадку необхідно відновити положення зуба і зробити фіксацію за допомогою стоматологічних матеріалів. При сколюваннях не варто намагатися відразу відновити естетику. Якщо зачеплена порожнина зуба, то спочатку лікар поставить тимчасову пломбу з лікувальною підкладкою й тільки через 2–3 тижні почне наводити «красу».
При травмі зуба необхідно терміново звернутися до стоматолога, навіть якщо ситуація здається вам несерйозною. Як правило, частіше страждають зуби, які займають неправильне положення або випирають. Якщо постійний зуб випав з лунки, не поспішайте його викидати або «віддавати мишці». При повному вивиху зуба необхідно помістити його в ємкість з пастеризованим молоком і якомога швидше, захопивши дитину з собою, іти до стоматолога. Лікар реплантує (встановить) зуб назад у лунку з великим відсотком ймовірності його подальшого приживлення. Крім загальних рекомендацій щодо техніки безпеки, які знають усі батьки, слід звернути увагу на специфічні нюанси. Якщо дитина займається активними та/або контактними видами спорту (хокей, водне поло, східні єдиноборства тощо), для її зубів і щелеп необхідний надійний захист – індивідуальна спортивна капа, яку може виготовити стоматолог з урахуванням прикусу вашої дитини. І не треба забувати, що у зв’язку з віковими особливостями зміни прикусу й росту щелеп дитячу капу для зубів необхідно періодично міняти. Також потрібно боротися зі шкідливими звичками, такими як розгризання горіхів, льодяників, тримання в роті сторонніх предметів (ручки, олівця, палички, виделки, іграшки і т. д.), які є ймовірною причиною травм.
Асоціація імплантологів України,
Василь ІВАЩУК,
лікар стоматолог,
м. Ужгород, вул. Руська,16
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися