Від пенсії до пенсії… живуть старенькі «весело»
Пересічні закарпатські пенсіонери – люди небагаті, живуть переважно із невеликої подачки з боку держави – 1130 гривень.
Проте ті, у кого є сили, продовжують працювати якщо не офіційно, то на городах. Однак більшість літніх краян скаржаться, що грошей все одно не вистачає.
Старість не радість
Протягом останніх двох років у рейтингу Global AgeWatch Index за рівнем життя пенсіонерів Україна опустилася із 66-го на 82-ге місце, що є найгіршим показником серед країн Східної Європи. Тож особливо радіти закарпатським дідусям і бабусям немає чому. Підвищення розміру державної допомоги мізерні, увесь час знецінюється гривня, дорожчають продукти й комунальні послуги.
Із 1 мільйона 250 тисяч осіб, які проживають на території Закарпаття, майже 300 тисяч є пенсіонерами.
– На обліку в краї перебувають 288 тисяч одержувачів пенсій. Середньомісячний обсяг виплати становить 440 мільйонів гривень. Середній розмір пенсійної виплати на одного одержувача – 1423 гривні, – зазначає начальник головного управління області Анастасія Пентек.
Тож на що витрачають свої скромні заощадження наші краяни?
– Я часто хворію. Головним для мене є придбання недешевих медикаментів. Без них, як без повітря, не можу дихати у всіх значеннях цього слова, – розповідає «Карпатському об’єктиву» хустянка Оксана Буртин. – На фармакологічні препарати в мене йде до 60% грошей. На щастя, продуктів багато не купую, дещо висилає дочка з Італії, де живе вже 10 років, дещо вирощую на маленькому городці. Про новий одяг уже й забула. У той же час значну суму, незважаючи на наявність субсидії, доводиться витрачати на комунальні платежі.
– Складна ситуація в державі змусила продовжити трудовий стаж. Підробляю, прибираючи в магазині. Онуки – студенти, дочка виховує їх сама, на двох роботах працює, а коштів усе одно не вистачає, – скаржиться інша краянка Маргарита Юрчак. – Найбільше грошей поглинає комуналка, на другому місці – харчі. Про якісь поїдки, як європейські пенсіонери, навіть не мрію. Складаю копійку до копійки, щоб на найнеобхідніше вистачило.
Незважаючи на те, що офіційна статистика стверджує, що на Закарпатті найбільше в Україні користувачів Інтернету, більшість пенсіонерів його не мають. Про новини дізнаються переважно з газет і телебачення, а ще… спрацьовує так зване «сарафанне радіо».
– Я торгую на ринку. Тут уся інформація сама стікається до мене, покупці повідомлять і про знайомих, і про ситуацію в державі та світі. Телевізор дивлюся дуже рідко, часу не вистачає. Незважаючи на вік, а мені вже майже 70 років, не відпочиваю ніколи. Відкласти щось із того, що заробляю, вдається рідко. Зараз, наприклад, проводжу ремонт будинку. Гроші потрібні чималі, – ділиться думками Єва Горват із Вишкова.
Тож розкошувати літнім закарпатцям таки не вдається, бо ту незначну суму, яку отримують щомісяця, доводиться чи не одразу віддавати на найнеобхідніше…
А як у сусідів?
За кордоном більшості пенсіонерів підробляти не доводиться, доживають свій вік у європейських державах цікаво та радісно.
Середня пенсія в Польщі становить 1500 злотих (339.666 EUR). Тим, хто отримує менше, держава допомагає, надаючи пільги на проїзд, ліки, безкоштовну медицину, а також дотаціями на оплату житла, комунальних послуг. Та й ціни на продукти там набагато нижчі.
У сусідній Угорщині старенькі отримують щомісяця приблизно 80 тисяч форинтів (255.554 EUR). Із цих грошей вони живуть хоч і досить скромно, але сито. Їм вистачає і на харчі, і на послуги, і на поїздки (пенсіонери користуються правом безкоштовного проїзду в межах держави).
Пенсія чехів становить приблизно половину із зарплати, а це майже 500 євро. Із такої суми вони можуть жити небідно, відвідувати кіно, театр, різні атракції, мандрувати, виділяти потрібну суму для улюблених справ.
А от у Німеччині пенсія – у середньому 810 євро, для тих же, хто не має стажу, – 350 євро. Правда, пенсійна система там інакша – гроші населення отримує не з «неба», а завдяки особистим заощадженням.
Відрізняється від української й пенсійна система Ізраїлю. Там теж діє система накопичення, і виплати складаються із двох частин. А отримують у середньому ізраїльтяни 5000 шекелів (1148.800 EUR). Якщо людина похилого віку не заробила собі виплату з пенсійної каси або не дотягує до прожиткового мінімуму (близько 4 тисяч шекелів, вона може розраховувати на додаткову допомогу.
У США пенсія становить у середньому 1164 доларів, навіть ті, хто не працював ні години, мають від 300 «зелених». Саме в цій країні найбільше пенсіонерів, які подорожують і можуть дозволити собі на схилі літ пізнати щастя повноцінного заслуженого відпочинку.
Утім справжньою Меккою для пенсіонерів є Іспанія. Тут старенькі отримують приблизно 850 євро. Відпочивати їздять двічі на рік, мають знижки на проїзд у громадському транспорті, на придбання автомобілів та одягу.
На жаль, про такі задоволення нашим пенсіонерам залишається тільки мріями.
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися