При закупівлі медпрепаратів закарпатські лікарні віддають перевагу окремим постачальникам
Аналітики виявили на Закарпатті масові факти вимоги тендерними комітетами авторизаційних листів виробників. Листи мають забезпечити поставки якісних медичних препаратів та запобігти затримкам постачання.
Однак вимога суперечить основним принципам здійснення державних закупівель –конкуренція, недискримінація та запобігання корупції.
Перший негативний чинник – відсікання невеликих постачальників, які не мають налагоджених близьких контактів з широким спектром виробників фармацевтичної продукції.
- Як правило, авторизаційний лист вимагається індивідуальний для кожного замовника та кожної процедури закупівлі. – пояснює аналітик, Василь Рудань. – Можемо уявити, як ставиться виробник ліків до тисяч запитів на свою адресу з проханням про видачу листа.
Другий вагомий чинник – в Україні існує ряд фармацевтичних засобів, які виробляються єдиною компанією, відповідно, не мають аналогів. Згідно вимог законодавства, такі препарати повинні виділятись в окремий лот.
- Уявімо ситуацію: у виробників фармацевтичних препаратів є свої фаворити серед великих компаній, що займаються оптовою торгівлею та здійснюють левову частку продажів. Вони отримають свого листа, а інші – ні. – додає Василь Рудань. – Але, оскільки аналогу товару іншого виробника запропонувати не можна – всі ненаближені постачальники автоматично залишаються за бортом закупівлі. За даними прецедентами було скеровано ряд звернень до антимонопольного комітету, однак його рішення були неоднозначними.
Зокрема, листи авторизації вимагаються в закупівлях:
- Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги,
- КЗ “Ужгородська районна лікарня”,
- КП “Закарпатський обласний кліничний онкологичний диспансер”
- КЗ Центральна міська клінічна лікарня
Для врегулювання цього питання виданий спільний лист МОЗ МЕРТ України № 3301-04_55905-03_01.7_33810 від 19.12.2018, у якому замовникам не рекомендується виставляти вимоги подання авторизаційних листів при проведенні закупівель. Лист носить рекомендаційний характер, але може змінити ситуацію на краще.
Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Стійкі рішення надання допомоги ВІЛ-інфікованим на базі спільнот», за підтримки Французької міжнародної експертизи Ініціативи 5% (Expertise France 5% Initiative).
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися