У Берегові випускникам угорського інституту вручили дипломи
22 червня у реформатській церкві Берегова відбулося урочисте свято з нагоди завершення навчального року та вручення дипломів випускникам Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ.
Цьогорічна церемонія була особливою через присутність на ній одразу чотирьох міністрів – Петера Сіярто, міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, Міклоша Кашлер, міністра людських ресурсів Угорщини, Міклоша Шестака, урядового комісара Угорщини, Павла Клімкіна, міністра закордонних справ України, Лілії Гриневич, міністра освіти та науки України разом зі своїми делегаціями. Крім того, на урочистостях відвідали Ерно Кешкень, посол Угорщини в Україні, Любов Непоп, посол України в Угорщині, Василь Брензович, голова ГО «ТУКЗ-КМКС» та народний депутат України.
Традиційно, святкування розпочалося з внесення історичних прапорів Закарпаття. Після чого присутні заспівали гімн.
Відкривала урочистості Ілдика Орос, ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ, та підвела підсумки минулорічної роботи. Вона розповіла, що загалом понад 1 тис студентів сьогодні завершили навчальний рік. Так, звання «спеціаліста» отримали 72 студенти, а дипломи «магістра» вручили 102 випускникам.
«Вітаю всіх наших випускників! Ви пройшли чимале випробування вже вступивши до вищого навчального закладу, адже мали складати ЗНО на рівні з випускниками українських шкіл, для яких українська є рідною. Ми не вважаємо, що ті, хто вступив до вузу автоматично мають отримати диплом – їх ще потрібно заслужити. Сьогодні ви всі заслужили свої такі бажані дипломи та гордо можете носити титул «випускника Закарпатського угорського інституту», – наголосила пані ректор.
Павло Клімкін подякував Ілдиці Орос за запрошення та можливість бути присутнім на врученні дипломів разом з угорським колегою: «Я сам колись навчався, тому можу зі впевненістю сказати – шануйте своїх викладачів, звертайтесь до них за порадою. Світ навколо вас міняється дуже швидко, у кожного з вас в житті буде вибір, але завжди потрібно зберігати себе, свою ідентичність. Будьте відкриті та рухайтеся вперед, а ми вам допоможемо».
У свою чергу Лілія Гриневич підкреслила, що Україна тішиться тим культурним багатством, яке ми маємо завдяки національному різноманіттю. Тому цінними є всі надбання та збереження ідентичності кожним.
«На тлі тих драматичних подій, які переживає наразі Україна не можемо не згадати, що першим з воїнів, який поліг за єдність та незалежність України був угорцем із Закарпаття», – зауважила Лілія Гриневич.
Також вона запевнила, що угорський інститут отримуватиме сприяння, адже для Міністерства важливо, щоб «все найкраще могло примножуватися в нашій країні».
Петер Сіярто звернув увагу на символічність сьогоднішньої події, адже на ній разом беруть участь міністри як Угорщини так і України.
«Вибір університету це складне рішення і, напевно, воно стає ще складнішим, якщо стосується членів національних меншин. Адже ви, представники угорської громади, дивитеся на вибір вузу не з якогось технічного боку, просто можливість отримати продовження навчання. Тому висловлюю свою вдячність тим, хто обрали саме Закарпатський угорський інститут як крок у майбутнє. Своїм вибором ви долучилися до майбутнього угорської мови, подальшої потреби в навчанні цією мовою та зробили великий внесок у зміцнення угорської громади Закарпаття. Я впевнений, що всі студенти вишу спостерігали за швидким розвитком подій у світовій політиці та економіці. Тут з дня на день змінюються правила та рамки, створюються зовсім нові елементи конкурентоспроможності, в яких вам потрібно буде відстоювати себе», – констатував міністр зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини.
Крім того, Петер Сіярто зауважив, що сьогодні в ЄС проживає 55 млн осіб, які є членами національних меншин. Нема жодної країни-члена ЄС, де не проживала хоча б одна національна меншина. Тому уряд Угорщини й надалі підтримуватиме угорців Закарпаття у прагненні навчатися рідною мовою.
Очільник МЗС Угорщини наголосив, що уряд країни завжди пишався громадами закордонних угорців, адже вони є складовою успіху не тільки своєї батьківщини, а й держави, де живуть та виховують власних дітей: «Ми завжди вважали угорців Закарпаття джерелом сили, яке допомагає розвивати дружні та успішні стосунки України та Угорщини».
Після промов відбулося урочисте вручення дипломів, а представники історичних церков поросили Божого благословення для присутніх.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
ВІДЕО: Дмитро МИСЬ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися