3700
11:38 4.052016

Закарпатські євреї відсвяткували Песах

Життя 3798

Для всього єврейського люду свято Песах є найголовнішим і найзначущішим днем у році. Із ним пов’язано багато знаменних подій. Основною є визволення євреїв з єгипетського рабства, яке відбулося в середині ХІІІ століття до нашої ери.

128896892_10447737_868577043205150_4357978690180278191_n

Песах, або ж по-українськи Пасха, бере свій початок у далекому минулому, в ті часи, коли, згідно з біблійним писанням, Мойсей вивів ізраїльтян із Єгипту. Це відбулося на 14-й день місяця нісана, коли в ніч перед останньою жорстокою стратою були вбиті всі немовлята Єгипту, окрім єврейських. Смертельний вирок оминув їхні обійстя, адже двері кожної родини були помічені кров’ю жертовних ягнят. Після цієї жахливої події Мойсей узявся вивести єврейський народ за межі єгипетських земель. Свято назвали на честь видатного спасіння людей Ізраїлю й того, що лихо обійшло стороною їхні домівки.

У перекладі з єврейського «песах» означає «обминути, обійти». Символічно, що святкування Пасхи припадає саме на 14-те число місяця нісана згідно з єврейським місячним календарем. Але є невеличка відмінність у кількості днів, коли єврейський народ пригощається й славить цю подію.

Читайте також: На Закарпатті відкрито унікальний пам’ятник євреям – жертвам Голокосту. ФОТО, ВІДЕО

Церква чітко визначила, що єврейський Песах не має збігатися з християнською Пасхою. Мотивацією стало те, що воскресіння Христове відбулося після того, як народ Ізраїлю вийшов з Єгипту, тобто після Песаха.

Цього року Песах відзначається між Пасхами східного та західного обрядів. Закарпатські євреї святкують його протягом 8 днів. А от в Ізраїлі він триває на один день менше. Нині єврейська спільнота мирно співіснує з представниками інших національностей у містах нашої області. У часи, коли народ був пригнічений правлячою владою, коли євреї зазнавали гонінь і катувань, родини нишком намагалися покинути тутешні місця й перебратися в безпечні Сполучені Штати, Канаду, Німеччину і, звісно, Ізраїль. Але були й такі, які тут пережили весь важкий час. Їм повністю довелося зламати свій світогляд, прилаштуватися до «режиму». Еріка Кляйн, яка в часи репресій була маленькою дівчинкою, добре пам’ятає, що вона – «русская» Еріка Клаіновская. Часи змінилися. Переживши найважче тут, родина вирішила переїхати й оселитися на землі обітованій. «Тепер я повною мірою розумію значення цього свята. Відчуваю, що таке «оминула біда», – зізнається жінка похилого віку.

Цьогоріч Песах відзначали в період із 22 квітня (погодьтеся, цікавий збіг) до 30 квітня. Святкування розпочинаються тільки після того, як сонце заховається за обрієм і погасне його останній промінець.

На жаль, згідно з єврейськими традиціями, ми не могли бути присутні на відзначенні Песаха. Але Менахем Мендел, головний раввін Закарпатської області, закликав єврейський народ, що проживає в нашому краї, приєднатися до святкувань. «Ми хочемо, щоб кожний із вас долучився до нашого Сейдеру, ніхто не повинен залишитись осторонь. Разом ми будемо виконувати заповіді: маррор, їсти мацу, пити чотири келихи вина й розповідати про визначні чудеса, які відбулися з нашими пращурами в Єгипті». На столі зі страв обов’язково мають бути чотири маци, куряче яйце та куряче крильце. Окрім того, келих із солоною водою, що символізує краплі сліз усіх ізраїльських рабів, будь-яка гірка трава (до прикладу, маррор) та харосет. До речі, у євреїв є гарний звичай, згідно з яким на святкову трапезу запрошують усіх бідних і нужденних.

Вечір Песаха розпочався запаленням свічок. Після цього настала мить вечірньої молитви. По закінченні традиційний пасхальний Сейдер.

До речі, кожна єврейська спільнота Закарпатської області отримала продуктові подарунки до свята.

Під час Сейдера серед присутніх розігрувався унікальний приз – келих для вина з гравіруванням Єрусалима.

Софія ПЕКАРОВИЧ

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах