35053
22:26 20.062017

Карпати відгуляли найгучніше весілля десятиліття. ФОТО

Життя 5768

11 червня, у день «відкриття дверей» в Європу, столиця Гуцульщини святкувала зовсім не цю визначну історичну дату…

^2EF9D486B3C340D8DC95ECDE13987B163FD5C91C1AF76644D6^pimgpsh_fullsize_distrМолода пара, що проживає в смт Ясіня, а саме в урочищі Лопушанка, вирішила підтримати й продовжити давні народні традиції своєї місцевості. У цьому їм допомогли батьки та Едуард Зелінський, голова сільради, який був головним тамадою весілля.

Історія весілля й обрядів, що його супроводжують, сягають сивої давнини…

Сватання

Гулянню передували сватанки. Наречений обирав сватів, які мали йти сватати дівчину в будинок її батьків. Від цього залежав результат і подальший розвиток подій самого весілля.

Переступивши поріг, свати повинні були отримати дозвіл увійти в хату, вклонитися на знак вітання й подяки господарям. Уточнювали, чи до тої хати вони прийшли, чи тут живе красива дівиця і т. д. Батьки нареченої, готувалися до приходу сватів, зустрічали їх з накритим столом (гостиною), хлібом-сіллю. За обідом розмова велася про те, що в одній родині є молода дівчина, а в іншій – парубок, який її покохав. Якщо дівчина погоджувалася вийти заміж за хлопця, то виносила рушники й перев’язувала ними сватів. Про відмову вона повідомляла, даруючи молодому гарбуза. У такому випадку говорили, що хлопець «вхопив гарбуза».

^86ABCDAA3012AF4E5BA57C10D9326D255DC7DE42DD5BCEE3BF^pimgpsh_fullsize_distr

Заручини

Якщо все склалося вдало, сватам не відмовили, наставав період заручин. Його оголошували за два тижні до весілля. Це своєрідне скріплення та розголошення договору про шлюб. Цього дня в хату, де жила молода, приходили батьки й родичі молодого. Старший староста мав накрити рушниками хліб, покласти на нього руку дівчини, а зверху руку хлопця і перев’язати їх рушником. Відтак наречена пов’язувала рушниками старостів, а всім присутнім дарувала хустки, полотно чи сорочки. Після цих обрядів дівчина й хлопець вважалися зарученими і вже не могли відмовитися від шлюбу. Спроба розірвати стосунки вважалася безчестям, за це сплачували відшкодування матеріальних витрат та ще й платили «за образу».

У переддень весілля проводили обряд прощання нареченої та нареченого з дівочою й парубоцькою свободою, який називали дівич-вечором. Такі вечорниці відбувались окремо в оселях молодої та молодого.

^F45B2336A4380EEB5F66B1CE0C9953C8A94AFA8BDA2AF23EDD^pimgpsh_fullsize_distr

Вінчання

Важливим моментом шлюбної церемонії було вінчання. До церемонії готувалася велика кількість представників наречених. Молодого представляли старший перший дружба, дружби, старости, а молоду – старша дружка, дружки та брати. Також існував цілий перелік весільних чинів, кожен з яких виконував певні обрядові функції: приданки, закосяни, свашки супроводжували наречену до хати молодого, свахи забезпечували пісенний супровід усього весілля, посаджені (хрещені) батьки заправляли весіллям. Основна роль у благословенні молодих, їхній зустрічі та проводах приділялася батькам молодят. Саме вони виряджали пару на вінчання. До церкви наречені в супроводі почту відправлялися, як правило, нарізно. Перед виходом просили в батьків благословення, і ті благословляли їх з «прощівним» хлібом, щоб «ніколи не знати нужди та жити у мирі». Під час вінчання весільна матка тримала на плечах у молодого свічку та калачі, а весільний батько – свічку на плечах молодої. Виходячи з церкви, молоді з’їдали шматок хліба, щоб солодко жилося. Це також символізувало об’єднання родів.

^7DD2D48DF8636B548002780D4EA9EA3208461A9C9072706009^pimgpsh_fullsize_distr

Ясінянське весілля

Микола Москалюк, відомий на всю Рахівщину господар та вівчар, створив для своєї доньки Марічки атмосферу незабутнього автентичного весілля, такого, яке в давнину гуляли всі його предки. Народне весільне вбрання молодої було таким самим, як сто років тому: кольорові стрічки, що прикрашали багатий вінок, вишивана сорочка, кептарик та й загалом увесь образ нареченої відповідали вигляду гуцульської молодиці минулого століття.

Червневого недільного дня десяток возів, запряжених гуцуликами, везли селом почесних гостей. Натовп супроводжували й веселили музики, що грали запальні гуцульські мелодії. На це весілля зібралися запрошені з цілого району, всього їх було понад тисячу осіб!

Рахівщина гуляла майже цілий тиждень… Бриндзя, настоянки та токан чергувалися з баранинкою, печеною ріпою та голубцями. Дай Боже, щоб життя молодят було таким багатим, щедрим, радісним та яскравим, як їхнє весілля!

Традиційний викуп молодої збігся в часі з дозволом вільного перетину кордону з країнами Європи, тож, можливо, молода подружня пара одразу вирушить у шлюбну подорож до найближчих закордонних сусідів.

^93E11CA10FE1875579711CF31CB18F8A3C3E7964C07AF6D672^pimgpsh_fullsize_distr

Софія ПЕКАРОВИЧ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах