Закарпаттю загрожує епідемія кору
Основна цьому причина – недостатнє охоплення вакцинацією
У сусідній з Україною Румунії спалах кору. Тамтешні ЗМІ повідомляють про 3 тисячі хворих, 14 дітей загинули. На Закарпатті жодних гарантій стабільності немає, оскільки від цього захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, щеплено менше третини дітей області.
Захворюваність на кір у Румунії турбує закарпатських лікарів. Утім закрити кордон чи вплинути на її поширення вони не можуть.
У зв’язку з цим директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Володимир Маркович дав брифінг, аби детальніше розповісти журналістам, якою є нині епідемічна ситуація в області.
«Рівень захворюваності на кір в Україні знову починає зростати. Наразі наша країна – серед 14 країн світу, де спостерігається ця сумна тенденція. Причина цьому – катастрофічне зниження вакцинованого населення. Мова йде тільки про 45% населення при реальній потребі – 95%», – наголосив Володимир Маркович.
За словами обласного позаштатного епідеміолога Вікторії Тимчик, єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього є щеплення, внаслідок якого виробляється імунітет до хвороби. Найбільшого ризику захворювань на кір та розвитку ускладнень піддаються не щеплені діти раннього віку.
У 2012 році на Закарпатті був пік захворюваності на кір – майже 2 тисячі випадків, торік – всього два. Але лікарі фіксують циклічність хвороби – високі показники інфікування повторюються кожні 5-6 років. І 2017 рік саме піковий.
«На щастя, ні в Угорщині, ні в Словаччині випадків кору не зафіксовано. Утім на Закарпатті є можливі передумови для ускладнення епідситуації. Варто знати, що вакцинація – це поки єдиний ефективний і рентабельний метод боротьби зі спалахами цієї хвороби», – наголосила Вікторія Тимчик.
У свою чергу головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні Михайло Поляк розповів, що на Закарпатті план щеплення виконано лише на третину. Наразі в нашій області наявні майже 9 тисяч доз вакцини для профілактики кору. Але всі вони були закуплені за кошти, які були передбачені бюджетом у 2015 року.
«Ми забезпечені приблизно на 75%. На початок березня маємо залишок 8923 дози вакцини. Так, ця кількість не покриває всіх потреб населення, але планові щеплення можуть проводитись без обмежень», – поінформував головний інфекціоніст краю.
Медики розповідають, що днями Закарпаття має отримати 20 тисяч безкоштовних доз вакцини проти кору з Угорщини.
«Ми звернулися до наших колег в Угорщині. Головний державний санітарний лікар Угорщини Томаш Сентеш спільно з урядом Угорщини прийняли рішення допомогти Закарпаттю із вакцинами всіх типів. Ми дуже розраховуємо на ці вакцини, адже при їх наявності ми покриємо усю потребу, щодо щеплень дітей», – розповів Володимир Маркович.
Медики переконують, що вакцина від кору є абсолютно безпечною і легко переноситься дітьми.
Довідково
Кір — інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Інкубаційний період недуги складає від 7 до 28 днів. Початок захворювання гострий. Висока температура, головний біль, слабкість, нежить, кашель. До кінця першого–початку другого тижня на слизовій оболонці щоки з’являються плями, ніби посипані манною крупою. Вони тримаються 2-3 дні. Температура на короткий час знижується, потім підвищується знову, і у хворого з’являється висип. Спочатку за вухами і на обличчі, потім на тілі, на руках і ногах.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися