26291
15:18 22.022017

Через Валерія Самардака в Чопі не буде води

Життя 4218

1482138046_voda_20Дорогі жителі міста Чоп!

Ми з жалем повідомляємо Вам, що завдяки Валерію Самардаку, міському голові міста Чоп та Ігорю Гіжану, заступнику мера відповідального за житлово-комунального господарства у місті незабаром вже не буде питної води з джерел ЄС (тобто ніякої).

Вчора, 21 лютого, заступник мера Оскар Балог організував засідання щодо водного питання, де були присутні Андрея Цап, директор «Tisza ETT», Іштван Сабо, заступник голови Загальних Зборів Саболч-Сатмар-Березької області та член наглядової ради «Tisza ETT», Ласло Гелмеці, міський голова міста Загонь (Угорщина), Роберт Нодь, керівник «Akviron KFT», Йожеф Контар, регіональний представник «TRV Zrt», Олександр Гарновдій, перший заступник голови Ужгородської державної районної адміністрації та вищезгадані керівники. Без запрошення на зустріч з’явилися радник міського голови Володимир Суран та працівник архітектурного бюро Іван Ніколенко, який зруйнував підготовчу роботу, що тривала протягом року. Адже через підприємство «Tisza ETT» мешканці міста Чоп змогли б отримати відповідний водозабір та водопостачання та мали б змогу користуватися питною водою з ЄС (через тендер).

Закарпатська обласна рада, ТУКЗ-КМКС, Регіональні водні споруди «TRV Zrt» у місті Солнок (Угорщина) та «Tisza ETT» підтримували проект і знайшли найоптимальніше рішення: через джерела ЄС та регіон Північний Алфельд (Угорщина) налагодити водопостачання міста Чоп. В рамках цього проекту, можливим стало б очищення стічних вод та налагодження водопостачання.

Даний проект планували здійснити в рамках програми ENI CBC Programme 2014-2020 HSKROUA/1701/LIP та її ТО 6 пункту під назвою «Захист навколишнього середовища в прикордонному регіоні, збереження природних ресурсів, усунення забруднення річок», для якого виділено 7 млн. євро.

Вартість чопського проекту, згідно угорських підрахунків (адже міський голова навіть після року запевнень не був готовий замовити бюджетну документацію програми) – 5 млн євро. Завдяки тендеру можна було б вирішити ряд важливих проблем обслуговування Чопу подачею питної води із міста Загонь та будівництво водопроводу. У планах є підключення таких сіл, як Тисауйфалу, Тисаашвань, Червоне, Есень, Соловка, що означатиме додаткові 3,5 млн. євро.

Угорська сторона вже витратила декілька мільйонів форинтів для розробки документації. Таким чином, на засіданні сторони мали домовитися. Незважаючи на це, зустріч прийняла інший характер, адже мер міста Валерій Самардак та його заступник Ігор Гіжан почали розповідати про власні плани, за якими для зменшення видатків ефективнішим було б інтегрувати розроблений ними план у вже існуючий проект. Так, представлений мером план мав би реалізуватися в чопському парку шляхом свердління чотирьох колодязів з глибиною 60 метрів, які б забезпечили 85-90 % потреб міста. На це з минулорічного бюджету міста було витрачено пів мільйона гривень. Запуск цих колодязів обійдеться ще у 19 млн грн, але сумнівним є повна очистка води від заліза, та й питання мережи не було б вирішене. Так, вода була б доступна лише у парку, за планами міського голови там можна було б отримати воду та бідонами нести її додому, якщо у водозаборі, збудованого залізницею нема води (з нього містяни наразі отримують воду). (з нього містяни наразі отримують воду).

На думку фракції ТУКЗ-КМКС, такий план не варто підтримувати. Будь-яке зусилля тільки тоді принесе плоди, якщо в плані буде власне водопостачання міста. Теперішній водозабір належить «Укрзалізниці» і він вже дуже застарів, тому нема ні змоги, ні потреби в його передачі. (До теперішнього часу не вдалося передати місту будівлю залізничної лікарні.)

Мер попросив присутню на засіданні угорську делегацію, що ті 10 % потреб у воді, які не покривають колодязі, придбали б з джерел ЄС. Всі ми маємо усвідомити, що яким буде результат тендеру із залученням тільки 10 % коштів ЄС. Тобто, зв’язками Оскара вони прагнули досягти, щоб через словацьке підприємство «ECO Serviz» були розроблені плани, а здійснили їх через угорське посередництво до ЄС. Результатами цих зусиль стало те, що угорська сторона відсторонилася від представництва проекту, адже він вже не той, яким був з початку – країна-член ЄС співпрацює та допомагає країні, яка не є членом ЄС у пілотному проекті з охорони навколишнього середовища. Така програма була б першою. Але некомпетентність принесла свої плоди. Спільний тендер відмінено.

Лівія Балог,

голова осередку ТУКЗ-КМКС Ужгородського району та депутат Ужгородської районної ради

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Академічний естрадно-духовий оркестр запрошує закарпатців на концерт
19:21
У Берегові триває турнір з боксу
19:11
Переправляли до Румунії двох «клієнтів» за 8 тисяч доларів США – на Закарпатті затримали спільників
16:02
В Мукачеві притягнули до відповідальності чоловіка, який кермував напідпитку та пропонував хабар
15:58
Ужгородські баскетболісти зустрінуться з лучанами та рівнянами
15:51
Довічне позбавлення волі отримав депутат, який підірвав гранати під час засідання сільради на Закарпатті
14:11
Всі новини