В Чопі встановили меморіальну дошку Шандору Сючу
9 лютого, в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 імені Іштвана Сечені, що у місті Чоп відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки в честь видатної особистості, героя угорської революції 1956 року Шандора Сюча.
Ідея створення такої меморіальної дошки виникла ще на святкуванні 60 річниці від заснування школи. Тоді, спільно з організацією Угорських пам’яток в світі та Угорським фондом за безпеку дорожнього руху було вирішено створити цю пам’ятну дошку та встановити її на фасаді школи.
Так, на урочистому відкритті меморіальної дошки взяли участь Гергей Гуяш, заступник голови Комітету відповідального за законотворення Загальних зборів Угорщини, Гойнолка Югас, керівник відділу відповідального за зв’язки Міністерства юстиції Угорщини, Йожеф Бугойло, Генеральний консул Угорщини у м. Ужгород, Ендре Саліпскі, Генеральний консул Угорщини у м. Берегово, Йожеф Баторі, депутат Закарпатської обласної ради та член ТУКЗ-КМКС, Ласло Гелмеці, міський голова міста Загонь (Угорщина), Оскар Балог, заступник Чопського міського голови та члени осередку ТУКЗ-КМКС в місті Чоп, Янош Гашпар, голова кураторіуму «Угорського фонду за безпеку дорожнього руху», Міклош Мешшік, голова організації «Угорські пам’ятки в світі», Валерій Самардак, міський голова міста Чоп та Марія Лугова, начальник управління освіти міста Чоп.
Господинею заходу виступила Лівія Балог, голова ТУКЗ-КМКС Ужгородського району та депутат Ужгородської районної ради. Вона подякувала всім присутнім, що прийшли на таку непересічну подію в житті школи як встановлення пам’ятної дошки видатному захиснику Шандору Сючу.
«Ми ним пишаємося не тому, що він був успішним учнем, видатним фізиком чи математиком, адже цього ми не знаємо. Попри це він був людяним та сміливим чоловіком, що не злякався, а всіма силами протистояв радянським військам. Він не зламався, а сміливо захищав кордони держави по залізничним шляхам. Він може бути прикладом наслідування для нашого та наступних поколінь», – зазначила пані Лівія.
Гергей Гуяш почав свій виступ з цитування слів класика угорської літератури Ендре Аді – «Визначною людиною є хоробра людина, але ще хоробріша є ще визначнішою». Він також розповів про сміливість та відвагу угорського народу, що у 1956 році відстоював власні права та свободи.
«23 жовтня «пештські хлопці» запалили вогонь революції – вона охопила всі верстви населення, кожен робив те що мав робити і те, що міг. Так зробив і Шандор Сюч, він став героєм для всіх нас та закарбувався в історії на століття. Сьогодні, встановлюючи меморіальному дошку в рідному місті героя ми маємо пам’ятати все те, що він зробив для всіх нас».
Ласло Мага, директор школи на якій встановили меморіальну дошку, відзначив важливість її встановлення, адже підростаюче покоління має пам’ятати своїх героїв, а також розповів про життя Шандора Сюча.
Він народився у 1919 році в місті Чоп в родині залізничника та теж пішов по стопам батька і став працювати на залізниці. З часом його призначили начальником залізничної станції. А у 1956 році він показав свою хоробрість та відвагу – боронив залізницю від окупації радянських військ. Саме в місті Загонь (Угорщина) він став частинкою історії. «Відтак, Чоп і Загонь стали пов’язані ще більше, наші міста ніби стали близнюками – тільки по різні боки річки Тиса», – додав пан директор.
Майбутні випускники школи теж підготували для гостей насичену програму – зачитували уривки з творів та вірші, що описували трагічні події 1956 року.
Після цього, Гергей Гуяш, Лівія Балог та Ласло Мага разом відкрили меморіальну дошку і поклали до неї вінки.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
ВІДЕО: Дмитро МИСЬ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися