
У Берегові відбулася презентація книги «Мученик Ференц Пастор»: шана історичній пам'яті
Першого березня в Центрі пастора Ференца у місті Берегово відбулася презентація книги “Мученик Ференц Пастор”, яку написав докторант Ужгородського національного університету Нандор Дупко. Захід організували Закарпатський угорський інститут культури (KMMI) та римо-католицька парафіяльна церква Святого Хреста. Презентація зібрала широке коло учасників: духовенство, істориків, дипломатів, культурних діячів.

Автор книги Нандор Дупко представив біографію Ференца Пастора, римо-католицького священника, який зазнав репресій з боку радянської влади та помер мученицькою смертю в таборах Сибіру. У книзі висвітлюється його служіння, боротьба за віру, арешт, суд і заслання. На заході історик Ласло Зубанич наголосив, що репресії проти католицького духовенства на Закарпатті були частиною ширшого антицерковного наступу радянської влади. Спікери підкреслили, що переслідування не було поодиноким випадком, а відображало масштабну політику знищення релігійної свободи.

Єпископ Мукачівської римо-католицької єпархії Петер Лучок наголосив на важливості збереження віри навіть у найскладніші часи. Консул Консульства Угорщини в Берегові Андреа Фюлеп відзначила, що Ференц Пастор не лише зміцнював духовне життя громади, а й займався освітою, підтримкою бідних та молоді.

Виступаючі підкреслили значний внесок Ференца Пастора в духовне життя Закарпаття та його мученицьку смерть як символ стійкості та віри. Автор запропонував ініціювати процес беатифікації священника, що може стати значним кроком у збереженні пам’яті про нього. Видання містить архівні документи та аналітичний матеріал, що розкривають трагічну долю служителя церкви у період комуністичних репресій.
Завершився захід покладанням вінка до меморіальної дошки Ференца Пастора, що символічно підкреслило значущість його спадщини для Закарпаття. У рамках презентації прозвучали поетичні та музичні виступи у виконанні Ґергеля Марчака.

Презентація показала, що пам’ять про Ференца Пастора залишається живою, а його життя є символом непохитності віри та боротьби за духовні цінності. Видання Нандора Дупко ще раз підтверджує важливість історичного аналізу та збереження пам’яті про тих, хто став жертвами тоталітарних режимів.
Наталія ВАРОДІ

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися