В Ужгородському скансені стартувала виставка «Своя сорочка»
Закарпатський музей народної архітектури та побуту/Ужгородський Скансен і Студія закарпатської традиційної вишивки «Косиця» представили виставку «Своя сорочка».
З вітальним словом виступили директор департаменту культури Закарпатської ОВА, заслужений артист України Євген Тищук, директор музею, д.і.н. Василь Коцан, засновниця Студії, майстриня Тетяна Когутич, керівниці Студії, майстрині Вікторія Співак і Галина Мунчак, учасниця Студії, майстриня Наталія Бартосевич.
Уперше музейна студія запрацювала у 2015 році. Тоді групу поціновувачів народної вишивки, котрі прагнули виготовити собі сорочки, подібні до тих, які носили їхні діди-прадіди, взялась навчати вишивального мистецтва майстриня Тетяна Когутич – випускниця вишивальних курсів Юрія Мельничука у Музеї Івана Гончара (Київ). Більшість занять першого курсу Студії, як і наступних, супроводжувалося демонстрацією взірців народного одягу з фондової колекції музею і тематичною лекцією про особливості вишивки кожного із районів Закарпаття. Кінцевим результатом занять повинен був стати готовий виріб (сорочка) у кожного учасника. Випускниці першого курсу Студії Вікторія Співак та Галина Мунчак продовжили започатковану роботу й плідно працюють по сьогодні.
Студію та її організаторок, учасниць нагородили грамотами за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток народного мистецтва, збереження та популяризацію традиційного вишивання та багаторічну співпрацю з нашим музеєм. Своєю чергою «косичанки» підготували презенти для вишивальниць-учасниць.
Пропонована виставка – це своєрідний підсумок багатолітньої роботи Студії. Понад 20 майстринь представили 63 сорочки. На сьогодні у доробку «косичанок» чоловічі та жіночі сорочки гуцулів, бойків, лемків, боржавських, тереблеріцьких, турянських, свалявських долинян. Варто виділити й маленькі дитячі сорочечки. Вони виготовлялись в рамках окремого проєкту Студії, присвяченого Дню незалежності України. Діти, народжені 23 і 24 серпня у пологовому будинку Ужгорода, отримали від «косичанок» такий чудовий подарунок. Одним із результатів роботи Студії стала карта «Закарпаття. Вишиті традиції», яку «косичанки» підготували й подарували музею у 2021 році на 51-річчя скансену. На виставці представлено відтворений ними рушник «гайтка», що експонується у хаті з с. Оріховиця Ужгородського району в музеї.
Крім того, до уваги відвідувачів представлені гуцульські, бойківські та долинянські сорочки з фондової колекції музею.
Оглянути проєкти вишивальниць та зразки з фондової колекції скансену можна до 25 грудня.
Про це повідомляє Департамент культури Закарпатської ОВА.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися