174921
08:30 5.122024

В Ужгородському скансені стартувала виставка «Своя сорочка»

Життя 589

Закарпатський музей народної архітектури та побуту/Ужгородський Скансен і Студія закарпатської традиційної вишивки «Косиця» представили виставку «Своя сорочка».

З вітальним словом виступили директор департаменту культури Закарпатської ОВА, заслужений артист України Євген Тищук, директор музею, д.і.н. Василь Коцан, засновниця Студії, майстриня Тетяна Когутич, керівниці Студії, майстрині Вікторія Співак і Галина Мунчак, учасниця Студії, майстриня Наталія Бартосевич.

Уперше музейна студія запрацювала у 2015 році. Тоді групу поціновувачів народної вишивки, котрі прагнули виготовити собі сорочки, подібні до тих, які носили їхні діди-прадіди, взялась навчати вишивального мистецтва майстриня Тетяна Когутич – випускниця вишивальних курсів Юрія Мельничука у Музеї Івана Гончара (Київ). Більшість занять першого курсу Студії, як і наступних, супроводжувалося демонстрацією взірців народного одягу з фондової колекції музею і тематичною лекцією про особливості вишивки кожного із районів Закарпаття. Кінцевим результатом занять повинен був стати готовий виріб (сорочка) у кожного учасника. Випускниці першого курсу Студії Вікторія Співак та Галина Мунчак продовжили започатковану роботу й плідно працюють по сьогодні.

Студію та її організаторок, учасниць нагородили грамотами за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток народного мистецтва, збереження та популяризацію традиційного вишивання та багаторічну співпрацю з нашим музеєм. Своєю чергою «косичанки» підготували презенти для вишивальниць-учасниць.

Пропонована виставка – це своєрідний підсумок багатолітньої роботи Студії. Понад 20 майстринь представили 63 сорочки. На сьогодні у доробку «косичанок» чоловічі та жіночі сорочки гуцулів, бойків, лемків, боржавських, тереблеріцьких, турянських, свалявських долинян. Варто виділити й маленькі дитячі сорочечки. Вони виготовлялись в рамках окремого проєкту Студії, присвяченого Дню незалежності України. Діти, народжені 23 і 24 серпня у пологовому будинку Ужгорода, отримали від «косичанок» такий чудовий подарунок. Одним із результатів роботи Студії стала карта «Закарпаття. Вишиті традиції», яку «косичанки» підготували й подарували музею у 2021 році на 51-річчя скансену. На виставці представлено відтворений ними рушник «гайтка», що експонується у хаті з с. Оріховиця Ужгородського району в музеї.

Крім того, до уваги відвідувачів представлені гуцульські, бойківські та долинянські сорочки з фондової колекції музею.

Оглянути проєкти вишивальниць та зразки з фондової колекції скансену можна до 25 грудня.

Про це повідомляє Департамент культури Закарпатської ОВА.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах