174687
13:59 30.112024

У Закарпатському угорському інституті представили наукові видання про Берегово та Великі Береги

Життя 359

У Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ 28 листопада з нагоди Дня угорської науки відбулася презентація монографії про місто Берегово, а також хроніки села Великі Береги. Захід організували кафедра історії та суспільних дисциплін та науково-дослідний центр ім. Тиводара Легоцького інституту.

Консул Угорщини в Берегові Іштван Буцко, вітаючи присутніх, наголосив: «Поява цих монографій – не просто наукова віха. Ці роботи розкривають частину нашої історії та культури, що найважливіше для збереження та розуміння нашої ідентичності. Кожне з цих видань дає можливість достовірно, за результатами ґрунтовних досліджень, представити майбутнім поколінням наше минуле. Такі роботи розраховані не лише на професійну аудиторію, а й утворюють місток між науковим світом і повсякденним життям. Допомагають нам зрозуміти, звідки ми походимо, на яких цінностях формувалася наша спільнота та які приклади можемо почерпнути з минулого для подолання викликів сьогодення та майбутнього».

Відтак роботи відзначив ректор вишу Іштван Черничко: «З нагоди Днів угорської науки сьогодні ми покажемо свій скромний внесок в неї. Цього року в цьому контексті ми провели кілька заходів. […] Представлені сьогодні монографії заслуговують на увагу. Я ознайомився з обома, і можу впевнено сказати, що вони можуть прикрасити довгі зимові вечори».

Після вітальних промов перейшли до презентацій. Монографію про місто Берегово представили визнані історики та науковці. Зокрема історик Янош Борто детально розповів про укладення книги, а також про її унікальність. Доцент Ужгородського національного університету Ласло Зубанич розповів, чому важливі такі краєзнавчі праці, вивчення місцевих структур і приведення у гармонію ймовірної та реальної історії. 

Після цього відбулася панельна дискусія, під час якої автори та редактори поділилися своїми думками щодо створення та значення видання. Ібоя Самборовскі зокрема роз’яснила, як сотні років і різні епохи представити таким чином, щоби тема була безперервною. Автори свідомо прагнули представити освітню, культурну, економічну сфери різних епох. Авторка і редакторка Єлизавета Молнар наголосила на новаторстві видання.  Адальберт Рац виокремив, коли, за давніми знахідками, датується поява першої людини в регіоні. Барнабаш Кейс розповів про те, коли Берегово стало містом, Дьордь Чатарі – про події визвольної боротьби Ференца Ракоці ІІ, Дьордь Данч – описав міське життя 19 століття, Ференц Молнар розповів про революцію та визвольну боротьбу 1848-49 років, Ласло Браун окреслив розвиток під час епохи дуалізму. Відтак Ерік Марусич підсумував втрати у світових війнах, Єлизавета Молнар розповіла про аспекти так званих «маленьких робіт» у Берегові, Наталія Вароді – про вплив радянської доби, Ібоя Самборовська підкреслила роль освіти та церкви. Насамкінець Іштван Молнар розповів про сучасну демографічну ситуацію в місті. 

Монографія складається з 14 різних розділів, написаних 12 авторами.

У другій половині дня відбулася презентація монографії «Хроніка села Великі Береги». Це результат багаторічних досліджень Ібої Самборовської. Роботу високо оцінили Дьордь Чатарі та Іштван Молнар. Затим відбулася змістовна панельна дискусія з авторкою, модератором якої виступила Єлизавета Молнар.

Насамкінець виступив Ласло Товт, представник громадської організації «Együtt Beregért», яка підтримала видання книги.  

Наприкінці заходу президентка Закарпатського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ілдико Орос високо оцінила публікацію монографій і розповіла про свою особисту участь у роботі над монографією про Великі Береги. 

Захід об’єднав місцеву громаду, представників угорського наукового життя, підкресливши цінність науки та досліджень.

(LI/Kárpátalj hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах