На Ужгородщині провели лекцію на тему профілактики деменції літнього віку
З презентацією на тему профілактики деменції літнього віку в селі Есень у стінах місцевого Будинку культури виступила Еріка Попович-Кенейз, соціальна працівниця Благодійної організації «Закарпатський християнський діаконічний благодійний фонд», яка 22 роки працює у сфері догляду за людьми похилого віку. Захід, організований Благодійним фондом «Доркас» спільно з Есеньською реформатською громадою, зібрав чималу кількість зацікавлених.
Спочатку перед присутніми виступив пастор реформатської церкви Жолт Шовш.
Відтак слово взяла Еріка Попович-Кенейз. Як вона зазначила у своєму виступі, багато хто вважає, що деменція, тобто синдром, який впливає на роботу мозку, є природною частиною старіння, але це не так. На сьогодні чітко доведено, що навіть у глибокій старості мислення може бути здоровим.
Насправді деменцію спричиняють певні захворювання. Ці недуги дійсно більш поширені в літньому віці, але людині треба обстежитись і лікувати їх. Тоді вона й надалі залишатиметься активною й не потребуватиме постійного піклування.
«Деменція пов’язана з порушенням вищих когнітивних функцій, що погіршує пам’ять, мислення, ходьбу, мовлення, формування думок та здатність приймати рішення», – роз’яснила лекторка. Окрім проблем із пам’яттю, під час встановлення діагнозу береться до уваги наявність принаймні одного з таких симптомів: порушення абстрактного мислення (це може виявлятися, наприклад, у труднощах з розпізнаванням відмінностей і тотожностей, визначенням понять, тлумаченням прислів’їв), порушення судження, порушення мовлення, зміна особистості.
Захворювання має первинну та вторинну форми. У первинної деменції відсутня доказова причина, однією з основних характеристик недуги є втрата пам’яті. Фахівці класифікують найпоширеніші типи деменції: хвороба Альцгеймера, хвороба тілець Леві (DLB) та деменція, пов’язана з хворобою Паркінсона, мультисистемною атрофією (MSA) і хворобою Халлервордена-Шпатца. На сьогодні первинну деменцію неможливо ефективно вилікувати, але препарати можуть відстрочити її симптоми на кілька років і полегшити життя родичів пацієнта.
Факторами ризику вторинної деменцій є судинні захворювання, цукровий діабет, звуження судин, алкоголізм та різноманітні травми черепа. У таких випадках погіршення розумової діяльності викликає хвороба чи шкідлива для здоров’я звичка. Види деменції, які належать до цієї категорії, зазвичай можна призупинити. «Деменції неможливо уникнути, але початок її розвитку можна відтермінувати за допомогою навчання, здорового харчування, фізичної активності. Наука поки що не знає точних причин розвитку цього захворювання, неможливо вилікувати жоден з його варіантів, можна лише сповільнити психічний занепад і полегшити симптоми», – підсумувала Еріка Попович-Кенейз. Вона також надала корисні поради родичам людей з деменцією.
Організаторка заходу, представниця БФ «Доркас» Оксана Ковтун зазначила, що подібні лекції планують провести і в інших населених пунктах. За її словами, велика кількість присутніх в Есені підтверджує необхідність надання мешканцям краю інформації з питань здоров’я та догляду за людьми похилого віку. На жаль, багато літніх осіб стикаються з проблемами, про які бояться говорити, соромляться, не розуміють, бо не мають належних знань, а тому не звертаються за допомогою. «Наша мета – заповнити цю прогалину. Ми орієнтуємося на представників різних вікових груп, щоб у разі потреби вони могли належним чином підтримати своїх літніх родичів, знайомих чи сусідів», – підсумувала організаторка.
Після лекції місцеві прихожани пригостили гостей, які завітали на захід із навколишніх сіл. Тож літні люди мали можливість поспілкуватися в невимушеній атмосфері.
Жолт Бадо/Badó Zsolt, Kárpátalja
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися