165274
14:28 10.072024

На Берегівщині відбулося традиційне приготування леквару з благодійною метою

Життя 628

Жіночий підрозділ Благодійного фонду Pro Agricultura Carpatica в рамках програми «Повна комора» організував традиційне варіння леквару в селі Бене. Мета заходу – підтримати людей похилого віку, які потребують допомоги, особливо під час відсутності електроенергії, пов’язаної з війною, що триває в країні. Господині готують запаси на зиму за стародавніми методами.

У Бене на території парафіяльного будинку римо-католицької церкви зібралися жінки з різних куточків Закарпаття. Єва Сані з Великої Доброні, одна із засновниць жіночого підрозділу ГО, відповідаючи на наше запитання, розповіла, що в рамках програми «Повна комора» господині ознайомлюються з рецептами закруток, поширеними в певних районах та населених пунктах. «Ми обираємо дати, пристосовуючись до часу дозрівання фруктів, і їдемо туди. Минулого року, наприклад, виготовляли полуничне варення в Ботарі, сливове – у Великій Доброні. Але коли йдеться про абрикоси та персики, це обов’язково Бене».

А куди потрапляє готова продукція? «У першу чергу спрямовується на благодійність, – каже інша ініціаторка, Беата Яворська з села Тисааґтелек. – Крім того, залишаємо щось на подарунки, якщо нас запросять на якийсь захід».

Із самого ранку жінки приступили до підготовки фруктів. Допомагали й чоловіки: установлювали казан, запалювати вогонь, а після того, як ґаздині засипали персики, долучилися до перемішування.

Про техніку варіння розповіла Жужанна Бабель з Бене: «Дуже важливо обирати якомога спіліші фрукти, це стосується й персиків. Цей леквар вариться приблизно 3–3,5 години. У якій пропорції додавати цукор, точно не визначено. Усе залежить від того, скільки було дощів, скільки сонця».

Учасником заходу став і місцевий фермер, член БФ Pro Agricultura Carpatica Іштван Варга з родиною. «Програма «Повна комора» допомагає зробити запаси під час війни та відсутності електропостачання. Фактично ми готуємо леквар, використовуючи традиційні технології, які перейняли від наших предків. У разі Бене, це персики. З них можна виготовляти не лише леквар, але й сироп, компот або палинку. Усе це традиція в Бене. Леквар ми готуємо із сортів «Промінь» та Red Haven. Фруктами забезпечили місцеві фермери», – розповів він.

У рамках заходу організатори приготували і традиційні наїдки та напої: кукурудзяний хліб, поґачі, випічку. Можна було скуштувати також палинку з абрикосів. І поки в одному з казанів варився леквар, в іншому – готувався смачний боґрач для вправних господиньок.

Еніке Вараді/Váradi Enikő/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті обговорили фінансово-економічну ситуацію в області
13:37
В УжНУ активна молодь зі всієї країни та Європи обговорюватиме важливі питання війни та євроінтеграції
13:20
Родина з Верхніх Воріт отримали посмертну нагороду свого сина
12:44
З початку року землевласники сплатили до бюджету Закарпаття понад 320 млн гривень
12:26
У Синевирській Поляні пройшов День відкритого села
12:18
У Свалявській міській лікарні запрацювало відремонтоване відділення анестезіології та інтенсивної терапії
12:09
У складі ФК «Минай» поповнення
11:25
755 нетверезих водіїв притягнули до відповідальності у 2024 році на Закарпатті
10:54
За півроку закарпатські митники упередили 17 спроб незаконного переміщення зброї, боєприпасів та товарів військового призначення
10:42
На Собранецькій в Ужгороді можливе ускладнення проїзду
10:24
Всі новини