164193
10:28 13.062024

Щодо постійного проживання за кордоном

Життя 788

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Тобто посадові особи Державної прикордонної служби України вправі перевірити наявність актуального військового квитка у громадян. На практиці громадян без військового квитка не випускають за кордон.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до п. 2, п. 2-1 Постанови № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» у випадках, визначених законодавством, зокрема у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану для проходження пункту контролю громадяни, крім паспортних документів, повинні мати також додаткові документи, які підтверджують право на перетин державного кордону під час дії воєнного або надзвичайного стану.

Системний аналіз норм законодавства, які регламентують порядок здійснення військового обліку, свідчить, що документами, які посвідчують факт зняття особи з військового обліку, є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного зі спеціальною відміткою. Водночас військовий квиток з відміткою про зняття з обліку засвідчує лише питання щодо військового обліку особи та не є документом, що дозволяє перетинати державний кордон під час дії воєнного стану. Таку позицію підтримав Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду (справа № 600/2520/22-а).

Відповідно до абзацу 2 п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»: призовники, військовозобов’язані та резервісти, які вибувають за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, направляються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для зняття з військового обліку та вилучення військово-облікових документів.

Поряд з цим, Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженні тією ж постановою Кабміну, визначають, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району.

У старій редакції п. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» було передбачено, що громадяни України, які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України, підлягають зняттю з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України – у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України – у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України).

Законом № 3633-IX від 11.04.2024 така стаття була викладена у новій редакції і в ній відсутня норма про зняття з обліку в разі вибуття за кордон на будь який строк.

Тому всі особи, які виїхали на будь який строк, навіть на постійне місце проживання, повинні стати та перебувати на військовому обліку та уточнити дані у ТЦК та СП і навіть наявність відмітки про зняття з обліку не є підставою для виїзду за кордон.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті обговорили фінансово-економічну ситуацію в області
13:37
В УжНУ активна молодь зі всієї країни та Європи обговорюватиме важливі питання війни та євроінтеграції
13:20
Родина з Верхніх Воріт отримали посмертну нагороду свого сина
12:44
З початку року землевласники сплатили до бюджету Закарпаття понад 320 млн гривень
12:26
У Синевирській Поляні пройшов День відкритого села
12:18
У Свалявській міській лікарні запрацювало відремонтоване відділення анестезіології та інтенсивної терапії
12:09
У складі ФК «Минай» поповнення
11:25
755 нетверезих водіїв притягнули до відповідальності у 2024 році на Закарпатті
10:54
За півроку закарпатські митники упередили 17 спроб незаконного переміщення зброї, боєприпасів та товарів військового призначення
10:42
На Собранецькій в Ужгороді можливе ускладнення проїзду
10:24
Всі новини