155901
12:36 28.112023

В Ужгороді представили документальний фільм про реконструкцію Берегівської синагоги

Життя 2728

Документальний фільм про реставрацію Берегівської великої синагоги «Серце Берегова» випустили співробітники телеканалу TV21 Унґвар. Стрічка розповідає про реалізацію підготовчих задумів і планування процесів виконання архітектурних робіт. У фільмі представлена ​​також історія євреїв Берегова та їхньої колишньої синагоги.

Після історичного екскурсу закарпатські та угорські експерти знайомлять глядача з планами перетворення колишньої синагоги на міський культурний центр, який відповідатиме потребам ХХІ століття. У фільмі можна побачити процес демонтажу бетонного саркофага з-під будівлі, де його заховали в 1960-х роках, та її перетворення на багатофункціональний культурний центр.

Після презентації 50-хвилинної документальної стрічки в Берегові її показ відбувся також у стінах Угорського дому в Ужгороді. На захід завітала і Юдіта Томаші, координаторка проєкту «Берегівська велика синагога», яка приїхала з Будапешта.

Присутніх привітав Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї. Він, зокрема, ознайомив їх з витоками проєкту. Про заплановані реставраційні роботи як спільний українсько-угорський проєкт 18 лютого 2022 року в Берегові в присутності голови Закарпатської обласної військової адміністрації Віктора Микити заявив заступник міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр. Берегівський будинок культури – колишня синагога, зведена в 1883-му та перебудована в 1969 році, – є однією з визначальних будівель головної площі міста, а також одним із видатних символів кількасотрічного мирного співіснування представників багатьох національностей та релігій у краї.

– На жаль, ми навіть у найстрашніших снах не уявляли, що через кілька днів після цієї заяви в Україні, в Європі розпочнеться війна, закінчиться повсякденне мирне життя, будуть зруйновані наші плани на майбутнє. 24 лютого 2022 року змінилося все. Протягом останніх 637 днів люди ведуть боротьбу за виживання, про будівництво чи реконструкцію не йдеться. Однак життя триває, нехай і не звичним шляхом. Певним чином можна і потрібно дивитися в майбутнє, турбуватися про сфери освіти, культури, збереження традицій, спільні перспективні розробки, будівництво, – наголосив дипломат.

Він учергове запевнив, що плани реконструкції Берегівського будинку культури не канули в Лету, адже Угорщина не зупинила цей проєкт і паралельно з іншими ініціативами продовжує роботу в Україні, у тому числі на Закарпатті.

– Завдяки різним проєктам, зокрема представленому в цьому документальному фільмі, ми прагнемо допомогти не лише закарпатській угорській громаді, а й нашим українським друзям. Усе це робиться в дусі людських і добросусідських відносин між двома країнами. На це спрямована активна зовнішня політика Угорщини та непряма й пряма гуманітарна та інша допомога Україні, – наголосив Йожеф Бачкаї.

Дипломат також повідомив, що першими будівлю колишньої синагоги вивчили фахівці. Вони спланували хід ремонтних робіт та окреслили найважливіші завдання щодо її збереження.

Документальний фільм «Серце Берегова» – чудова повнометражна стрічка, яка на основі розповідей фахівців, залучених до реалізації проєкту, інформує про планування реставраційних робіт. У її створенні взяли участь Камілла Дебрецені, Бейло Балла, Томаш Берецкі, Ілдико Молнар, Мігай Дебрецені-молодший, Томас Ваш, Мігай Дебрецені-старший, Шандор Коцавер. Багато хто з них завітав і на презентацію фільму.

– Плани готові, настав час будувати. Сподіваємося, що війна невдовзі закінчиться, а відреставрована будівля колишньої синагоги, доповнена новими функціями завдяки реалізації спільного українсько-угорського проєкту, стане одним із визначальних культурних символів України, яка відбудовується та економічно розвивається, – резюмував Йожеф Бачкаї.

Після презентації фільму присутні мали можливість обмінятися думками та оглянути виставку картин ужгородського художника Іштвана Бринкача, розгорнуту в сусідній залі.

Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах