155498
11:12 19.112023

У Берегові вшанували пам’ять жертв сталінських репресій

Життя 2710

18 листопада 1944 року десятки тисяч ні в чому не винних закарпатських чоловіків угорської та німецької національності були вивезені радянським режимом на так звані «триденні роботи» для відбудови після Другої світової війни. Це був Голокост закарпатських угорців, який спричинив глибокі рани кожній без винятку закарпатській угорській родині, бо три дні перетворилися на місяці, потім на роки, під час яких загинули десятки тисяч людей. Щороку в листопаді закарпатські угорці згадують жертв депортації.

Громадська організація «Про Культура Субкарпатіка», Закарпатський угорський інститут ім.Ференца Ракоці ІІ та місцеві церкви провели меморіальний захід і цьогоріч.  17 листопада на подвір’ї ЗУІ присутні поклали вінок до статуї Петера Матла «Gúzsban». Після цього відбулося екуменічне богослужіння в реформатській церкві Берегова, яке провели настоятель римо-католицької парафії Янош Молнар, пастор реформатської церкви Ференц Тарацкезі та настоятель греко-католицької парафії Іштван Мароші.

Адам Штіфтер, заступник державного секретаря з питань розвитку східних відносин Міністерства закордонних справ і торгівлі, відзначив: «79 років після трагедії на всіх нас лежить велика відповідальність. Не тільки для істориків, а й для всіх угорців як спадкоємців нашого минулого. Наше завдання – якомога  детальніше розкрити долю наших предків і зберегти пам’ять про них для нащадків. Адже немає майбутнього у народу, який не пам’ятає власного минулого. Сьогодні ми згадуємо одну з найбільших трагедій угорського народу та Європи. 79 років тому людей змушували працювати в нелюдських умовах. Майже третина викрадених так і не змогла повернутися додому». 

Заступник держсекретаря підкреслив, що підтримка закарпатської  угорської громади триває.  «Ми зробимо все можливе, щоб навіть у нинішній ситуації забезпечити функціонування закарпатських угорських організацій», – сказав Адам Штіфтер.

Після цього ректор ЗУІ Іштван Черничко згадав те, що сталося 79 років тому: «Зараз ми пам’ятаємо про багатотисячних вивезених чоловіків, а також про тих, хто залишився вдома, хто з надією чекав, коли їхні близькі повернуться додому з таборів».

Після промов традиційно зачитали імена чоловіків, яких вивезли з  Берегова та які загинули на «маленьких роботах». 

Відтак поклали вінки пам’яті до стіни реформатської церкви. 

Після цього учасники пройшли маршем містом зі свічками та поклали вінки пам’яті до меморіальної дошки біля входу Берегівського ліцею ім.Т.Шевченка, а також на площі Сена біля пам’ятника жертвам «маленьких робіт».

Наталія ВАРОДІ, фото

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Звітний концерт молодих композиторів в Ужгородському музичному фаховому коледжі імені Д. Є. Задора
16:50
Підтримка сімей воїнів та ВПО, стипендії спортсменам, ремонт та придбання обладнання у медичних закладах області – заходи за рахунок отриманих додаткових фінансових ресурсів
16:29
На Закарпатті у горах травмувався «турист», який шукав Румунію
16:10
Виявлено несанкціоноване сміттєзвалище на території Королівської селищної ради
15:55
СБУ викрила агітатора, який закликав відокремити Закарпаття від України та виправдовував збройну агресію рф
15:41
В Ужгороді сьогодні попрощалися із Олегом Ващенком
15:28
На Закарпатті - відбій повітряної тривоги
15:13
На Закарпатті - повітряна тривога
14:53
Ужгородський міський центр первинної медико-санітарної допомоги працює за новою адресою
14:44
Хустські рятувальники загасили пожежу в автомобілі
14:32
Всі новини