153869
12:30 14.102023

У Мукачеві вшанували пам’ять мисткині Анни Горват

Життя 1920

«Торкатися глини, паперу, олівця, людей можна лише з чистим серцем і душею», — вважала Анна Горват, видатна постать закарпатського угорського образотворчого мистецтва, чудова скульпторка і керамістка із Берегова. 11 жовтня в Угорському домі ім. Мігая Мункачі пам’ять про неї вшанували кінопоказом та відкриттям виставки. 

Анна Горват – визначальна постать закарпатського угорського образотворчого мистецтва, яка жила і творила у Берегові. Після закінчення школи, з 1946 року, працювала на Берегівському  цегельному заводі, де познайомилася із сировиною для своїх скульптур — глиною. Анна Горват була  самоучкою, яка рівнялася на Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Йосипа Бокшая. Ім’я мисткині уславили її жанрові скульптури, засновані на традиціях закарпатського та угорського народного мистецтва. Скромні за розміром керамічні фігури відображають яскраві сцени народного життя. Анна Горват регулярно брала участь у престижних міжнародних виставках. Як багатогранний митець, вона працювала у різних галузях: декорація, мініатюрна та монументальна скульптура, мідний рельєф, дизайн інтер’єру, графіка, живопис, а також писала малу прозу. Її роботи були відзначені численними престижними нагородами.

«Є митці, які, окрім того, що створювали вічні творіння, ставали маяками, визначальними персонами духовного життя суспільства. Такою була Анна Горват – художницею і винятковою особистістю, котра своїми творами, скульптурами, керамікою, прославила Берегово далеко за його межами і всім своїм життям служила мешканцям цього краю», – наголосив під час виступу консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ференц Пап. «Анна Горват – людина з невеликого містечка, яка створила вічне. Вона була дитиною робочого народу,  якому залишалася вірною до останніх днів, піднявши зображення життя простого народу на мистецький рівень», – додав дипломат.

«Я жила своє життя незмінно, нерухомо, як у закритому світі. І це дуже гарне життя. Тим часом світ зайшов до мене», – навколо цих думок Анни Горват побудований документальний фільм про неї, що називається «Аннушка кожного» (Mindenki Annuskája), створений Рітою Фегер, головою Фонду «За закарпатське угорське кіновиробництво». Презентація стрічки відбулася у 18-річницю дня смерті мисткині. У ній знайомі Анни Горват згадують про її багатогранну особистість. У фільмі з’являється і сама мисткиня, яка розповідає про своє життя, ці фрагменти вибудувані в рамках попереднього інтерв’ю з нею.

Ріта Фегер під час виступу зазначила, що надзвичайно вдячна за можливість зняти фільм за участі ще однієї видатної жительки Берегова. Вона висловила переконання, що видатні мешканці міста, які працювали протягом останніх ста п’ятдесяти років, – як-от хірург Берталан Ліннер, а також педагоги, промисловці та митці – мали вирішальний вплив на громадськість і сформували духовність Берегова, а  також зробили значний внесок у те, що місто стало духовним і культурним центром для закарпатських угорців. 

Після кінопоказу учасники заходу перейшли до виставкової зали Угорського дому, де представлені роботи Анни Горват. Тут присутніх привітав директор закладу Йосип Торпоі. Він пригадав, що, коли кілька років тому був придбаний будинок родини Адальберта Ерделі в Мукачеві, де нині функціонує музей і творча майстерня, яка зберігає пам’ять про одного із засновників закарпатської школи живопису із міцним угорським корінням, виникла думка, що подібним чином слід створити також гідне місце для представлення творчості Анни Горват у Берегові. «Будівля вже готова, і ми сподіваємося, що відкриємо її для відвідувачів ще цього року», – повідомив Йосип Торпоі.

Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Антал Геізер під час виступу зазначив, що дуже вдячний організаторам його поїздки на Закарпаття за те, що в рамках дводенного візиту в наш край, окрім зустрічей з місцевими політиками та громадськими діячами, має можливість взяти участь у такому якісному культурному заході. Посол запевнив, що Угорщина й надалі підтримуватиме закарпатських угорців у збереженні їхньої мови, культури та традицій.

До присутніх звернулася і хранителька спадщини Анни Горват, поетеса, лауреатка Премії ім. Аттіли Йожефа Єва Фінта: «Багатий творчий доробок Анни Горват продовжує жити. Найближчим часом він буде представлений у гідному оточенні, в меморіальному будинку, що носитиме ім’я мисткині, і ним зможуть милуватися берегівчани і гості міста».

Закарпатський скульптор, лауреат Премії ім. Мігая Мункачі Петро Матл, учень Анни Горват, відгукнувся про свою колишню вчительку з величезною повагою. «Пам’ять про її особистість продовжує працювати в душах тих, хто знав її, поважав, рівнявся на неї та приймав її настанови», – зазначив Петро Матл.

Виставка робіт Анни Горват у стінах Угорського дому Мукачева діятиме до середини листопада.

(CsA/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах