Група угорських лікарів допомагає вимушеним переселенцям на Закарпатті
Наприкінці минулого тижня група угорських лікарів під керівництвом засновника фонду MedSpot Андраша Шпеніка знову відвідала Закарпаття, щоб надати медичну допомогу вимушеним переселенцям, які проживають у краї.
У суботу на світанку волонтери MedSpot вирушили з Будапешта в Україну на машині швидкої допомоги, придбаній за підтримки United Way Hungary, аби в рамках дводенної місії надати медичну та психологічну допомогу людям, які були змушені тікати від жахів російсько-української війни. Під час першої зупинки в Ужгороді в офісі Фонду «Серце до серця» вони зустрілися з волонтерками-перекладачками Наталією Риженковою та Вікторією Рац-Балицькою, а потім узялися за надання допомоги мешканцям центрів розміщення переселенців.
Поки ми чекали на групу лікарів, Наталія повідомила нам, що співпраця з угорськими лікарями триває вже сім місяців.
– У центрах уже є постійні пацієнти. Лікарі здійснюють огляди, дають поради. Привозять і медикаменти та інші необхідні засоби. У нас дуже гарні стосунки з цією командою.
Угорські лікарі приїжджають на вихідних. У п’ятницю вони закінчують зміну в клініках, а в суботу на світанку вирушають до Ужгорода. Напередодні візиту наші волонтери зв’язуються з керівниками центрів розміщення переселенців, щоб дізнатися, хто потребує обстеження. Бажаючих завжди чимало. Люди хочуть, щоб їх вислухали. Вони далеко від своїх домівок, багато хто вже навіть не має будинку. Їм важливо бути почутими, щоб вони могли сказати: «Я є, я тут, на цьому світі». Можливо, у когось не серйозна фізична проблема чи травми, а більш психологічна, каже Наталія, волонтерка фонду «Серце до серця», яка допомагає спілкуватися лікарям та пацієнтам як перекладач.
Нашу розмову перериває звук карети швидкої допомоги. Це під проливним дощем приїхали угорські лікарі. Ми запитуємо їхнього керівника Андраша Шпаніка про місію, яку вони виконують.
– З фондом MedSpot (Medical Aid on the Spot) ми надаємо медичну та іншу, зокрема психологічну, допомогу там, де виникає кризова ситуація чи стається катастрофа. У перший день війни ми подумали, що треба їхати, і почали працювати з мобільною клінікою в прикордонному селі Берегшурань, яку встановили завдяки пропозиції приватної компанії. Надавали медичні послуги 24 години на добу сім днів на тиждень на базі Мальтійської служби допомоги. Почали свою місію з другого дня війни. На перших порах допомагали біженцям, які перетинали кордон, з угорського боку.
Чому прийняли таке рішення? Ми всі були приголомшені повідомленнями, новиною про те, що таке може статися в Європі у 2022 році, і подумали, що єдине, чим можемо стати в нагоді, – це медична допомога. Усій команді волонтерів було зрозуміло, що ми йдемо і підтримаємо, чим зможемо. Місяцями надавали медичні послуги на кордоні, потім ситуація змінилася, ставало дедалі менше біженців, і оскільки у нас було багато лікарів-волонтерів, готових допомагати й надалі, та чимало благодійних пожертвувань (міжнародних, американських, японських, а також від уряду Угорщини), ми вирішили перевести ці ресурси та цих спеціалістів туди, де вони найбільше потрібні. Так ми познайомилися з фондом «Серце до серця», – підсумовує Андраш Шпанік.
Після короткої перерви на каву та обговорення подальших планів лікарі вирушають в один із центрів розміщення переселенців в Ужгороді, де з березня минулого року проживає понад 20 людей. Там на кухні облаштовують тимчасовий пункт надання медичного обслуговування й обстежують усіх, хто цього потребує: від дворічної дитини до 65-річної літньої жінки, які прибули з Харківської, Донецької, Київської областей. На консультацію до спеціалістів вишиковується черга.
Однин із основних членів команди – Томаш Альберт, який працює в Національній службі швидкої допомоги Угорщини. Він медбрат та керівник станції швидкої допомоги Мішкольца. Батько трьох дітей, його дружина родом із Закарпаття, її рідні брати й сестри живуть у Берегові.
– Протягом тижня після початку війни ми шукали, чим допомогти, так я натрапив на оголошення MedSpot і вже першого тижня березня минулого року працював у медпункті в Берегшурані. Виконую завдання медбрата й асистента, вимірюю артеріальний тиск, рівень цукру в крові, роблю ЕКГ та інші тести. Як батька мене найбільше шокують випадки травмування дітей. Наша команда вважає, що, крім надання медичної та психологічної допомоги, важливо також висловлювати солідарність і співчуття, – наголошує Томаш Альберт.
Дитячий психіатр Пейтер Гараш розповів, що раніше працював з фондом під час епідемії коронавірусу й також брав участь у місії в Берегшурані на українсько-угорському кордоні.
– Наша робота насамперед зводилася до перевірки соматичних і фізичних захворювань, відтак я долучився до місії в Україні. На Закарпатті перебуваю вже вчетверте. Моє першочергове завдання – загальні медичні огляди, а якщо хтось має психологічні чи психічні проблеми, я долучаюся й до психіатричних.
Клінічний психолог Фружина Радна відвідала Ужгород уперше. Вона працює в поліклініці Panoráma і є колегою Андраша Шпаніка та Пейтера Гараша.
– Працюю з дітьми й дорослими, проводжу терапію та діагностику. Протягом місяців я спостерігала за подіями та роботою моїх колег, бачила репортажі й відчувала, що теж хочу допомагати. Уже з нетерпінням чекала, коли зможу приїхати. Раніше не працювала з дітьми, які постраждали від війни, щось подібне було в моїй індивідуальній терапевтичній роботі, але загалом ця сфера для мене нова. Маю теоретичні знання, однак практика починається зараз, – розповідає психологиня.
Ми більше не турбували команду, оскільки на неї вже чекали в наступному центрі розміщення переселенців в Ужгороді. Там пацієнтів приймали до пізньої ночі. У неділю лікарська місія вирушила до села Часлівці на Ужгородщині, де також проводила огляд переселенців.
Протягом двох днів у трьох пунктах медики обстежили понад пів сотні осіб, надали їм консультації, безкоштовні ліки. Серед пацієнтів було багато дітей, навіть немовля. З кимось зустрічалися вже не вперше. Після оформлення карток у прощальному відео лікарі зазначили, що дітей зараз найбільше турбує розлука з батьками, бажання зустрітися з татом, тривога через те, що більше не хочуть повертатися. Майже всі діти страждають від захворювань верхніх дихальних шляхів: болю в горлі, нежитю, симптомів пневмонії. Дорослі зверталися до волонтерів MedSpot з вірусними інфекціями, високим тиском, алергією, тривогою, депресією, посттравматичним стресом, проблемами опорно-рухового апарату, хронічними та серцево-судинними захворюваннями.
Лікарі надавали ефективну допомогу не лише на терапевтичному рівні, але й порадами щодо правильного способу життя та дієти. Усе відбувалося в рамках плідної співпраці з фондом «Серце до серця» й за підтримки угорського фонду, офісу прем’єр-міністра та міністерства закордонних справ Японії.
– Ентузіазм колег не вичерпався, тож скоро повернемося! – підсумував Андраш Шпанік, професійний медичний керівник і засновник фонду MedSpot.
Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися