Через відключення світла у закарпатців виходять з ладу електроприбори. Що робити?
Через російські обстріли енергетичної інфраструктури потерпає і Закарпаття. Відключення світла так чи інакше відобразилося на житті кожного з нас. Одні через це нервують, інші ставляться з порозумінням. Та в частини наших земляків крім того, що доводиться сидіти вечорами у темряві, виникли нові проблеми: через перебої з електрикою почали виходити з ладу електроприбори, домашня побутова техніка. Збитки, звісно, не компенсує їм ніхто.
Тож що робити нашим краянам? Відповідь шукав «Карпатський об’єктив».
Техніка «горить», люди сердяться
У Мар’яни Стегури з Ужгорода згоріла пральна машина. Жінка не стримує емоцій і скаржиться, що купила її у кредит, який ще навіть не встигла виплатити.
«Лише 7 місяців, як я купила пральну машину. Вона нова, та вже вийшла з ладу. У сервісному центрі лагодити не взялися, бо провини виробника у поломці немає. Я їх розумію. Якось знайшла майстра. За ремонт заплатила 1200 гривень! А кредит ще буду сплачувати 5 місяців! Невідомо, як працюватиме техніка згодом… але точно не бездоганно, як раніше, бо результат уже бачу зараз. Дуже неприємно! Я все розумію, нікого не звинувачую, знаю, що потрібно заощаджувати, що маємо ділитися світлом із іншими регіонами, але механізм компенсації збитків не завадило б також налагодити. Хто стріляв, хай той би в перспективі платив», – ділиться думками жінка із «Карпатським об’єктивом».
Василь Штефанюк із Іршавщини також має втрати. У нього «згорів» телевізор.
«Купили його 2 роки тому. Щоразу вимикався аварійно, коли вимикали світло. Не витримав. На щастя, ремонт коштував відносно недорого, бо в мене є знайомий, який має майстерню з ремонту техніки. Інакше навіть не знаю, що б робив. Утім зараз дружина взагалі боїться вмикати телевізор. Каже: «А якщо світла не буде і повністю вийде з ладу?» У сина почав «барахлити» комп’ютер, а він йому потрібний для роботи. За графіком стараємося стежити, але бувають аварійні відключення і тоді графік не допомагає. Поки що купити генератор не можу, бо дорого, але серйозно замислююсь над цим питанням, бо коли перестануть вимикати світло – одному Богу відомо!» – запевняє чоловік.
У Тамари Кривки з Мукачева згоріла праска. Та жінка на все дивиться з оптимізмом і радіє, що не щось більш вартісне.
«У всьому поганому я стараюся шукати добре. Згоріла праска. Ну… неприємно… але вона була старою і так потрібно було купити нову. Тож розцінюю поломку, як сигнал. До того ж радію, що не вийшов з ладу холодильник, не трапилося щось із телефоном чи не «згорів» порохотяг. На жаль, цей непростий час ми просто мусимо пережити. У нас немає іншого виходу. Завжди так не буде! Це вже не вперше у нас вимикають світло! У 90-х роках навіть без війни ми сиділи у темряві! Тому раджу й іншим ставитися до неприємностей по-філософськи. Що б не було, це не кінець світу! Життя триває! Головне – здоров’я, усе інше – справа наживна!», – переконує вона.
На жаль, у деяких наших земляків через вимкнення світла поламалася і більш дорога техніка. Тим не менше, люди шукають можливості її полагодити, перуть ночами, коли зазвичай електрика є, підлаштовують свою роботу під графіки, особливо, коли вони співпадають із реальними відключеннями. Загалом Закарпаття підлаштовується під нові реалії.
Що робити, аби вберегти техніку від поломок
Головне питання, яке зараз хвилює багатьох, чи довго житимемо в екстремальних умовах? На жаль, точної відповіді не має ніхто. Енергетики прогнозують, що до відключень треба бути готовими й далі… так може тривати всю зиму, до весни. Якщо нових обстрілів не буде, ситуація може трохи покращитися, але з упевненістю говорити про це не береться ніхто.
Тож що можна порадити закарпатцям, аби вберегти техніку від поломок?
Електрик із Ужгорода Геннадій Тимко каже, що на період планового відключення світла, будинок чи квартиру краще взагалі знеструмити. Утім, якщо вимкнули електрику непланово, цього зробити не можна.
«На жаль, стрибки напруги дійсно дуже негативно впливають на техніку, більше того – нещадно її нищать. Той же ком’ютер може просто «згоріти», якщо він не підключений до блоку живлення і стабілізатора напруги. Зараз ці пристрої зросли у вартості, та краще їх мати поруч і підключати до них і монітор, не лише системник. Із ноутбуками простіше, вони можуть працювати без світла протягом кількох годин», – наголошує закарпатець.
За словами Геннадія, чим дорожча техніка, тим більша вірогідність, що вона витримає перепади напруги і чим дешевша, тим швидше вона може вийти з ладу.
«Усе ще й залежить від виробника, – запевняє він. – Уся техніка наразі електронно керована без світла не працює. До мережі підключено все – чи то пральну машину, чи то мікрохвильову, навіть плити все частіше наші земляки купують саме електричні. Телефони також стали невід’ємною частиною життя…. А їх також треба заряджати. Тож не дивно, що життя у сутінках стало для нас таким болісним».
Тому вмикати пральну машину, для прикладу, електрик радить лише тоді, коли точно відомо, що найближчим часом світло не вимкнуть… і то рекомендує обирати короткі програми для прання.
«Вмикати техніку також варто не одразу після того, як електрику подали. У перші хвилини може бути перепад напруги, вона може бути або надто низькою, або занадто високою. Зачекайте хоча б хвилин 5! Для вас це – недовго, а для техніки – важливо!», – заявляє він.
Також чоловік радить від’єднувати від мережі прилади, якими людина не користується.
«Просто витягніть з розетки мікрохвильову, зарядні пристрої, пральну машину. Таким чином техніка витримає «стрес» під час відключень. Дуже добре мати вдома стабілізатори напруги. При стрибку вони одразу спрацьовують і відмикають прилади від живлення, захищаючи їх від поломок, перегорання», – запевняє Геннадій Тимко.
А ще ужгородець радить не вмикати одразу всі пристрої після того, як подали світло.
«Це також може негативно позначитися на їхній роботі, – стверджує він. – Загалом максимально треба скоротити тривалість роботи всіх пристроїв, обирати короткі режими. Якщо ви непокоїтесь про мультиварку, краще приготуйте страву на плиті. І головне, пам’ятайте, що все це тимчасово! Мусимо перетерпіти!»
А що робити з продуктами?
Багато закарпатців також непокояться, що буде з продуктами в холодильнику після тривалих відключень. Оксана Шимон із Тячева готова поділитися власними лайфхакати, як їх довше зберігати свіжими.
«По-перше, всі розуміють, що зараз непрості часи, тож усе ми повинні підлаштовувати під реалії сьогодення. Не робіть великих запасів м’яса! Купуйте його рівно стільки, скільки потрібно на вечерю, чи максимум на кілька днів. Крім нього ж ви будете їсти й іншу їжу!», – запевняє жінка.
Також закарпатка рекомендує робити заготовки льоду.
«Звільніть місце в морозильній камері. Там у вас завжди має бути лід. Для цього налийте воду у невеликі пластикові пляшки і розмістіть їх у морозилці. Вимкнули світло? Не проблема! Вибираєте пляшки з льодом і ставите їх у холодильник! Вони забезпечуватимуть холодом усі ваші продукти! Засіб дуже надійний і перевірений мною не раз! – наголошує вона. – Не роздувайте з мухи слона! Більшість продуктів не зіпсується, поки не подадуть електроенергію!»
Пластикові пляшки, за словами пані Оксани, можна замінити і на целофанові пакети, але найкраще зіп.
«Сир, масло, ковбасу, якщо ви дуже боїтеся, що вони зіпсуються, можете поставити і в морозилку. Утім і в холодильнику з льодом вони почуватимуться добре та не втратять придатність до споживання», – каже жінка.
А ще вона переконує, що зайвий раз не потрібно відкривати ні холодильник, ні морозильну камеру, аби прилад не втрачав температуру.
«У морозилці протягом 24 годин без світла більшість продуктів точно не зіпсується! Але якщо немає світла, не відкривайте її без гострої на то потреби! І вірте, що все буде добре!» – підсумовує закарпатка.
Як би там не було, а всі ми поступово навчаємося жити в нових реаліях. І будь-які поради для багатьох є цінними. Тому закликаємо й інших ділитися власними лайфхаками! Але перед тим, як радити щось іншим, обов’язково перевірте це на собі!
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися