Наша країна вишуковуватиме всі можливі джерела для подальшої підтримки України – Левенте Модьор, заступник міністра зовнішньоекономічних зв’язків та закордонних справ Угорщини
Таку заяву держсекретар зробив сьогодні, 10 листопада, в Берегові на урочистому відкритті дитсадка, оновленого переважно за кошти сусідньої країни.
“Дошкільний заклад зачинили на реконструкцію два роки тому, – каже “Карпатському об’єктиву” голова Берегівської ОТГ Золтан Бабяк. – Тоді тут діяли дві вікові групи дітей, тепер після оновлення маємо намір відкрити три, загалом на 45 осіб, але в разі необхідності дитсадок може прийняти набагато більше дітей. Переконаний, що це єдиний на Україні дитячий заклад, зведений за всіма вимогами військового часу”.
Насамперед, що найголовніше, тут є сучасне, облаштоване усіма необхідними для життєдіяльності чинниками укриття. В цьому переконалися як високі гості з Угорщини, так і керівництво області та міста, представники Угорської екуменічної служби допомоги, яка взяла посильну участь у відбудові дитсадка. Вражають і внутрішні приміщення – від ігрових кімнат і спалень до кухні, так само і териорія закладу теж з відповідними майданчиками, бесідками тощо.
“Вірю, що малеча почуватиметься тут якнайкраще,”– зауважив після оглядин дитсадка Левенте Модьор.
А перед тим як перерізати традиційну стрічку, відбулися офіційні перемовини між угорським заступником міністра Левенте Модьором, держсекретарем Угорської дипломатичної академії Оршоєю Пачаї-Томашич та членом профільного Комітету Верховної Ради України з питань освіти та науки Юлією Гришиною і головою Закарпатської ОВА Віктором Микитою. Українська сторона щиро дякувала уряду сусідньої держави за повсякчасну підтримку й допомогу, яку надає нам Угорщина, висловлювали сподівання на подальшу плідну співпрацю.
“Намагаємося зараз залучати до відбудови знищених російським агресором дитсадків, шкіл, інших навчальних закладів якнайбільше міжнародних інституцій, – говорить парламентарка. – У свою чергу розробили і власну державну програму в цьому напрямку. В першу чергу докладаємо зусиль для відновлення діяльності освітніх установ там, де вони повністю знищені, наприклад, в Бучі, Харкові, Херсоні тощо”.
Народна депутатка поінформувала, що вони разом з Левенте Модьром детально обговорили, конкретно які об’єкти можна знову “піднялися на ноги”, щоб діточки повернулися за парти в обладнаних для цього за всіма вимогами приміщеннях.
“Угорщина одна з перших вже на початку війни почала надавати посильну допомогу Україні в багатьох сферах – військовій, гуманітарній, економічній, медичній тощо,- акцентував заступник міністра.- Однак серед пріоритетів виділили освітню галузь і сприяємо відновленню дошкільних та навчальних закладів не лише на Закарпатті, а в різних регіонах України. Приміром, у ці дні завершуємо відновлення дитсадка в місті Бородянка на Київщині”.
Під час переговорів мова йшла і про відкриття нових та розширення діючих пунктів перетину угорсько-українського кордону. Готовність до цього підтвердили обидві сторони. Створені відповідні інфраструктури, намічені конкретні ділянки.
“Зі свого боку зробимо все можливе, аби ці КПП запрацювали якнайшвидше, – запевнив Левенте Модьор. – Щоб через кордон мали змогу пересуватися якнайбільше осіб”.
Торкнулися і проблем переселенців.
“Нині лише на Закарпатті перебуває понад 350 тисяч вимушених біженців,- зазначив Віктор Микита. – Намагалися створити їм всі умови для пристойного проживання.”
Очільник ОВА відмітив той вагомий вклад, який вносить у розміщення ВПО на своїй території Угорщина, яка попри це приймає в себе та лікує поранених у ході бойових дій воїнів, їх дітей та близьких.
Окрім оновленого дитсадка, учасники зустрічі оглянули також теж відбудований в основному за фінансової підтримки сусідньої країни притулок матері й дитини. Реконструкція об’єктів здійснювалася за проектами архітектора Пийтера Сорвоша.
“Це не останні відновлені нами об’єкти,- розповів керівник українського відділення Угорської екуменічної служби допомоги Янош Геревич. – За сприяння голови УЕСД Ласло Легела триває реконструкція дошкільного закладу в с. Холмці, йдуть інтенсивні роботи на одному з гуртожитків Виноградова тощо”.
На завершення в ході бліц-пресконференції Левенте Модьор повідомив, що завтра, 10 листопада, на пункті перетину кордону “Лужанка” відбудеться підписання двосторонньої угорсько-української угоди, в якій буде чітко вказано, що конкретно потрібно здійснити кожній із сторін і в які строки, щоб підняти нині діючі взаємовідносини ще на вищий рівень.
Микола ГОРВАТ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися