137837
16:10 24.102022

Угорська революція 1956 року через призму документів КГБ

Життя 3942

Днями в Будапешті побачив світ збірник архівних документів про події осені 1956 року, коли у столиці Угорщини вибухло визвольне повстання, яке було жорстко придушене радянськими танками.

Зібрала, впорядкувала і видала для нас ці цінні папери доцент Закарпатського угорського інституту, голова благодійного фонду “Геніус” Наталія Вароді.

Громадська акивістка й до цього часу досліджувала ті буремні події, у 2012 році навіть видала невеличку збірку на дану тематику, а потім довгих десять років знову більш глибоко вивчала пожовклі сторінки, які правдиво розповідали про наругу радянського режиму над угорською меншиною Закарпаття, про долі сотень безпідставно репресованих і замордованих у сталінських таборах.

Сьогоднішнє видання містить в собі майже кілька сотень мовчазних паперових свідків нелюдських діянь тодішньої влади як в СРСР, так і Угорщині, служби безпеки яких тісно співпрацювали, гноблячи місцеве населення. Про це свідчать протоколи допитів репресованих, різні доповідні на інакомислячих, вироки судів тощо.

У другій частині понад 600-сторінкової книги надруковані розповіді про діяльність під час революції 1956 року угорських патріотичних груп на Закарпатті, зокрема у Виноградові, Косоні, Галочі, інших населених пунктах регіону. Подаються оригінали текстів, розповсюджуваних молоддю листівок, публікуються імена арештованих. Серед них і Шандора Мілована, який був присутній на презентації збірки.

Історичну значимість видання високо оцінили виконуючий обов’язки керівника консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнер, директор Будапештського національного музею Іштван Кенєреш, президент та ректор ЗУІ Ілдика Орос та Іштван Черничко, доцент інституту Єлизавета Д.Молнар.

Автор книги Наталія Вароді поділилася думками як скурпульозно збирали архівні документи, перекладали їх, звіряли факти, готували до друку, коротко ознайомила з основними тезами видання.

“Щиро дякую всім, хто безкорисно допомагав мені в цій нелегкій роботі, надихав на подальші пошуки,- наголоситла на завершення науковець.- А ще теплими словами хочу згадати одного із засновників вишу та його ректора Калмана Шооша, котрий підказав дану тему для поглибленого вивчення.”

До слова, 25 жовтня в інституті вручатимуть його іменні премії кращим студентам навчального закладу.

Прикметно також, що на презентацію прийшло багато знаних особистостей, серед яких Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї, голова Берегівської райради Карло Резеш, директор Закарпатського обласного архіву Михайло Місюк, інші.

“Книга, безумовно, буде цікавою й корисною для прочитання усім, хто цікавиться історією Закарпаття, дослідникам подій 1956 року, науковцям і студентам,- поділився з Карпатським об’єктивом проректор ЗУІ Дюла Фодор.- Дуже радий, що така збірка побачила світ й бажаю автору нових вагомих досліджень.”

Микола Горват

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах