Шандор Мілован отримав високу державну нагороду від угорського уряду
Прем’єр-міністр Угорщини відзначає самовіддану діяльність на користь закордонних угорських громад із 1995 року. Спочатку нагорода мала назву премія «За меншини» та присуджувалася у двох категоріях: «За меншини Угорщини» та «За закордонних угорців». Після прийняття Закону про національності в Угорщині, починаючи з 2011 року, громадяни Угорщини та закордонні угорці отримують окремі нагороди. Із 2019 року премія «За закордонних угорців» носить ім’я Золтана Каллоша, художника, лауреата премії ім. Кошута, етнографа, члена Угорської академії мистецтв. Нагороди вручаються щороку з нагоди державного свята, дня святого Іштвана.
Церемонія вручення нагород відбулася в Будапешті 19 серпня. Серед нагороджених – почесний голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), учасник Угорської революції 1956 року, закарпатець Шандор Мілован. Нагороди вручив Державний секретар з питань національної політики Угорщини Арпад Янош Потапі.
Участь у церемонії нагородження взяли члени угорського уряду, представники духовенства, керівництво Адміністрації прем’єр-міністра та Парламенту.
«Нас, угорців, об’єднує спільна мова, культура, традиції, історія та національні свята. 15 березня, 20 серпня та 23 жовтня є для нас є віхами, зупиняючись на яких ми маємо можливість разом пережити почуття національної приналежності. Ми відчуваємо як індивідуально, так і на рівні громади, що ми не самотні у світі, ми можемо розраховувати на підтримку та любов наших співвітчизників всюди, від Канади до Нової Зеландії, від Аргентини до Швеції. Тим більше, це стосується регіонів Карпатського басейну», – підкреслив у своїй промові Арпад Янош Потапі. Він додав, що 20 серпня – найдавніше державне свято, яке є і світським, і церковним.
Щодо премії ім. Золтана Каллоша Держсекретар наголосив: «Символічно, що премія, яку вручає Прем’єр-міністр за видатну громадську, економічну, наукову, культурну та просвітницьку діяльність угорців за кордоном, названа на честь Золтана Каллоша відомого як у Карпатському басейні, так і в діаспорі. Його робота зі збирання та популяризації народної музики та етнографії угорців діаспори була продовженням того, що розпочали Золтан Кодай та Бейла Барток у сфері народної музики. В інтерв’ю 2015 року Золтан Каллош акцентував, що «угорців не можна розділити», – наголосив Арпад Янош Потапі.
«Сьогоднішні лауреати – такі особи та організації, які зробили почуття національної приналежності ресурсом для своєї громади, збагачуючи таким чином життя закордонних угорців за кордоном», – додав Держсекретар.
«У сьогоднішньому дедалі більш непевному та складному світі те, що всі угорці знають, що ми піклуємось одне про одного, працюючи разом, надає почуття безпеки», – зазначив посадовець.
“Угорщина – батьківщина кожного угорця, кожен угорець може розраховувати на Угорщину, як і ми розраховуємо на кожного угорця», – наголосив він.
За його словами, все це «стало можливим завдяки 12 рокам кропіткої та державотворчої праці». «Ми побудували сильну інституційну систему, консолідували і громади та посилили тримаючу силу батьківщини. Зараз важливо захистити та зберегти плоди нашої спільної праці», – наголосив політик.
Почуття національної єдності також потрібне для того, щоб наша нація пережила нинішні важкі часи. Також є можливість оновитися і створити щось нове. Корінь цього може бути підживлений оновленням наших національних відносин. «Давайте працювати так, щоб через рік можна було сказати, що вдалося об’єднатися і разом думати», – сказав Арпад Янош Потапі.
На завершення виступу він від імені Уряду Угорщини подякував нагородженим за їхню багаторічну працю на користь нації. Відтак він вручив відзнаки.
Із Закарпаття нагороду отримав почесний голова ТУКЗ-КМКС, ексдепутат облради Шандор Мілован на знак визнання його громадсько-політичної діяльності, збереження закарпатської угорської громади, багаторічної, важливої, жертовної праці для розвитку угорськомовної освіти на Закарпатті.
Будучи учасником подій 1956 року на Закарпатті, Шандор Мілован своєю громадською діяльністю, а також відданим плеканням ідеалів революції відіграв вирішальну роль у підтримці, збереженні та розвитку культури і традицій закарпатських угорців. З його іменем пов’язане заснування угорськомовної школи у Виноградові та угорського інститут в Берегові, а також заснування тижневика «Карпатолйо».
Премію отримало загалом десять осіб та організацій, які працюють у різних регіонах Карпатського басейну.
Після церемонії вручення в інтерв’ю журналістам Шандор Мілован повідомив, що нагорода для нього – це велика честь. «Якби треба було сформулювати девіз цієї премії, я б сказав: «Ми не забуваємо, ми пам’ятаємо – ніхто не забутий, ніщо не забуте». Всі з нагороджених мають за своїми плечима не менше 20 років праці. Дуже важливо, щоб ті, хто своєю роботою та зусиллям сприяє розвитку угорської нації, отримували цю нагороду».
«Як було б добре, якби 30 років тому ми могли висунути на відзнаку людей, яких уже немає з нами, котрі заслужили це», – додав він.
Арпад Янош Потапі представникам преси сказав: «Вважаю, що нагороди, вручені Прем’єр-міністром, цього року потрапили в дуже хороші руки, оскільки ці особи та організації за останні десятиліття зробили чимало для збереження угорської ідентичності закордонних угорських громад».
Пейтер Данкаї/Dankai Péter/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися