На Закарпатті провели масштабні святкування на честь Дня Святого Іштвана
20 серпня в смт Солотвино Тячівського району відбулося святкування Дня Святого Іштвана. Це одне з ключових державних свят Угорщини, яке відзначає й угорськомовне населення Закарпаття. Цього дня в 1000 році Іштван І Святий був коронований на угорський престол. Саме з цієї дати починається існування Угорщини як держави.
Організаторами заходу виступили Верхньо-Тисянська організація та Солотвинська первинна організація КМКС – ТУКЗ.
На честь Дня Святого Іштвана в римо-католицькій церкві Солотвина провели святкове богослужіння, під час якого було освячено хліб.
Крім місцевих жителів, на захід приїхали високоповажні гості як з України, так і Угорщини, серед яких Берцел Нодь, заступник директора департаменту Міністерства з соціальних питань Угорщини, Ендре Саліпскі, Генеральний консул Угорщини в м. Берегові, Йожеф Бугойло, Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді, Василь Брензович, Голова КМКС – ТУКЗ та народний депутат України, Гейза Гулачі, заступник голови КМКС – ТУКЗ, голова Мукачівського осередку та депутат Закарпатської обласної ради.
Святкова програма продовжилася на подвір’ї церкви, де пролунали український та угорський гімни. Далі запрошені гості мали можливість виступити.
Берцел Нодь розповів, що на законодавчому рівні Угорщина має піклуватися про угорців, які проживають за межами своєї історичної батьківщини, – свою діаспору. Їм випала важка доля змін…
«Сьогодні ми проживаємо в дуже складні часи, і тому стосунки між людьми та державами є надзвичайно важливими, адже вирішити непереборні протиріччя легше, якщо все робити гуртом. Так само і з минулим – нашою історією, яка була і героїчна, і водночас складна. Ми маємо пам’ятати її й робити висновки. І всі ми, особливо молоде покоління, повинні шанувати наших великих предків, серед яких і король Іштван І Святий», – підсумував пан Берцел.
Дуже символічним було те, що святкування проходило в Солотвині саме на території церкви Святого Іштвана. «Він зробив вагомий внесок у світову історію – став засновником Угорської держави. Звісно, цього б нічого не було, якби наступні покоління не відстоювали почате ним. Важливим є той факт, що ні в одній королівській сім’ї не було стільки святих, як у династії Арпадів, адже саме вони запровадили християнство на тодішній території Угорської держави», – зауважив Василь Брензович.
Провівши певне порівняння між історією Угорщини та колишнього СРСР, пан Брензович констатував, що Угорщина вже має понад тисячолітню державницьку історію і буде й далі розвиватися, а гегемонія Радянського Союзу, побудованого на брехні та залякуванні своїх громадян і всього світу, не протривала й століття.
«Сьогодні ми, підтримуючи нещодавно започатковану традицію, відзначаємо також свято врожаю нового хліба, який щойно освятили. Він спечений з додавання води річки Тиса та солі Солотвина, що є дуже символічним», – додав голова КМКС – ТУКЗ.
Під час заходу всіх присутніх розважали музичні й танцювальні колективи.
Генеральні консули та поважні гості на честь державного свята вручили почесні нагороди від імені президента Угорщини Яноша Адера.
Угорський Срібний Хрест «За заслуги» отримали: Магдалена Паллагі – за вагомий внесок у педагогіку та активну діяльність у колі закарпатських угорців; Кулін Юдіт – за висококваліфіковану роботу в галузі освіти для угорської громади Закарпаття та вагомий внесок у педагогіку; Золтан Торіч – за незамінний вклад у вищу освіту краю та вагомий внесок у соціальне життя угорців Закарпаття.
Після вручення нагород було покладено вінки до пам’ятника Святому Іштвану, який знаходиться на території церкви.
Цього ж дня подібні заходи проходили по всьому Закарпаттю, зокрема й у селі Косино Берегівського району. Тут свято відбулося за сприяння місцевого громадського осередку «Гравіс» та сільської ради й за підтримки громадської організації «Pro Cultura Subcarpathica». Захід пройшов уже вдруге.
Під час святкування проводилися різноманітні майстер-класи, зокрема з приготування галушок, розмальовування скляного посуду, вишивання гачком та бісером. Також свої роботи представили ремісники. Крім того, кожен мав нагоду спробувати страви угорської кухні, особливо всім сподобався бограч.
Про найменших теж подбали, вони могли взяти участь у виготовленні яскравих сувенірів та випробувати різні атракціони.
Гостей розважали своїми традиційними виступами закарпатські народні колективи, а також популярний гурт «Шодро», квартет гітаристів з Сексарда (Угорщина) та дует «Сотмарі» з танцювальною програмою. На завершення свята організатори підготували чудовий феєрверк.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
ФОТО: Анна ПАЩУК
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися