Закарпатці на 50-му Міжнародному карнавалі квітів у Дебрецені
Життя 3730
20 серпня десятки закарпатських родин відвідали один із найпрекрасніших фестивалів Угорщини. Карнавал квітів у Дебрецені відомий далеко за межами сусідньої країни. Цьогоріч йому 50 років.
Започаткування Карнавалу
Перша згадка про Карнавал з’являється в місцевій газеті в 1900 році, коли Спілка велосипедистів вирішує провести своєрідний парад. Зіркою програми, за їхнім задумом, мала стати центральна вулиця, яка «помпезно і зі смаком» (так характеризують вигляд проспекту старі газети) була прикрашена різноманітними квітами. Просуваючись нею, учасники могли зупинятися та фотографуватися. Їхні велосипеди також були прикрашені квітковими букетами, а самі чоловіки вбрались у святкові костюми.
Уже в 1905 році Карнавал провели з доброчинною метою. Його ініціювала Спілка працівників швидкої медичної допомоги, оскільки тоді в місті була потреба в каретах швидкої. Дійство також відбулося на одній з центральних вулиць Дебрецена, але на ній уже встановили трибуни із сидячими місцями й залучили до перегляду журі. Тоді у своєрідному параді взяли участь 23 машини. Кошти від продажу білетів пішли на придбання карет швидкої допомоги.
Про видовищний Карнавал квітів повторно згадали в 1966 році. Відтоді це неймовірне свято проводиться щороку саме 20 серпня, у день Національного свята – становлення Угорської Держави Короля Святого Іштвана та в День хліба угорців.
Приготування
До свята починають готуватися за декілька місяців. А прикрашання платформ майстрині розпочинають за два-три тижні до 20 серпня. На виготовлення однієї композиції йшло від 3 мільйонів квітів. На початку використовували лише живі квіти, але тепер дедалі частіше сушені. Проте й нині на прикрашання композиції йде близько 150–250 тисяч штук. Цією роботою займається від 30 до 40 осіб.
Про учасників
Спочатку у святі брали участь тільки угорські підприємці, але через декілька років долучилися й представники з-за кордону. Попервах це були соціалістичні країни, потім приєдналися й інші.
Цього року Карнавалу квітів виповнилося 50 років. Підприємства, організації та корпорації, які бажають узяти участь у такому дійстві, обирають тематику своєї машини. Кожного року квіткові споруди різняться й дивують глядачів. Велетенські фігури з відомих казок, фільмів або просто історичні постаті виготовлені з використанням сушених пелюсток, які починають заготовляти вже наступного дня після параду. Платформи супроводжують танцювальні колективи Угорщини та інших країн. Цьогоріч у святі взяло участь 16 квіткових платформ, а танцювальні номери представили словаки, греки, болгари, німці, сенегальці, італійці й росіяни. Майстерність показали угорські мажоретки, команда художнього синхронного плавання, школа латиноамериканського спортивного танцю, духовий оркестр та ще багато інших учасників. Протяжність променаду становить 6 кілометрів. Після параду всі платформи переміщуються на стадіон, де їх можна ближче оглянути та сфотографуватися. По обіді розпочинається святкова концертна програма, яка завершується яскравим феєрверком.
Цього серпня, у ювілейний рік Карнавалу, під гімн Угорщини в небо запустили величезну повітряну кулю, котру вінчала угорська корона. Першою платформою традиційно стала машина, на якій було зображено угорську корону.
Глядачі звідусіль
Центральна вулиця була переповнена людьми. На встановлених трибунах розміщувалися глядачі, що заздалегідь придбали квитки. Інші мали можливість скористатися бюджетним (безкоштовним) варіантом. Уздовж усього шляху платформи то їхали, то зупинялися, тому можна було роздивитися та сфотографувати їх. Колективи за ними так само зупинялися перед трибунами й радували глядача танцями та грою на інструментах. Численні туристи з різних країн аплодували своїм учасникам. Вони вигукували назву держави та привітання. Серед натовпу надзвичайно часто можна було чути українську мову. Групи туристів, які приїхали саме на Карнавал, із захватом спостерігали, а по завершенні дуже жваво та голосно обговорювали побачене, тому їх легко можна було вирізнити з натовпу. Приємно було зустріти родини з Берегова та Ужгорода, які вже традиційно відвідують фестиваль. Шкода, що Україна ще жодного разу не взяла участі в такому видовищному дійстві, тож наші туристи аплодували іншим.
Дебреценський Карнавал квітів уже давно став міжнародним. Жителям Закарпатської області поталанило, адже потрапити на це свято для них не становить труднощів, а враження та естетичне задоволення вони збережуть не на один місяць.
Софія ПЕКАРОВИЧ
Підписуйся на наш телеграм канал!
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.