Питання розвитку транскордонного співробітництва обговорили на Закарпатті
10 лютого у ректораті УжНУ в рамках Спільних міжнародних заходів із питань розвитку транскордонного співробітництва відбувся науково-практичний круглий стіл на тему «Розвиток транскордонного співробітництва України в умовах євроінтеграції: стан, виклики, перспективи».
Організатори форуму: Інститут економіко-правових досліджень Національної академії наук України; Центральноєвропейська служба сприяння транскордонним ініціативам (CESCI, Угорщина); Європейське об’єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА); юридичний факультет УжНУ за участі та сприяння Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».
Участь у заході взяли: голова облради Михайло Рівіс, менеджер Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» Андрій Гук, директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України, член-кореспондент НАН та НАПрН України, доктор юридичних наук, професор Володимир Устименко, Генеральний секретар Центральноєвропейської служби сприяння транскордонним ініціативам (CESCI, Угорщина) Дюла Очкаї, Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бугайла, заступник директора Європейського об’єднання територіального співробітництва ТИСА Юдіта Євчак, провідні фахівці, експерти та студенти.
Відкрили круглий стіл проректор з науково- педагогічної роботи та міжнародних зв’язків УжНУ, доктор політичних наук, доцент Мирослава Лендьел та декан юридичного факультету УжНУ, доктор юридичних наук, професор Ярослав Лазур.
До учасників круглого столу звернувся голова облради Михайло Рівіс, який переказав найщиріші слова вітання від депутатського корпусу облради та наголосив на важливості порушеної теми в рамках Стратегїї розвитку краю, у якій пріоритетом є рух у напрямку до ЄС, бо дає додаткові інструменти для розвитку всіх сфер життя нашого регіону. «З цією метою й було створено ЄОТС ТИСА, де обласна рада – один із її засновників, що стало прецендентом в Україні. Це було перше об’єднання, створене між країною-членом ЄС та третьою країною, що не є членом Євросоюзу. Але саме такий крок дав унікальну можливість разом із угорськими партнерами співпрацювати у новому форматі заради реалізації конкретних економічних, інвестиційних, екологічних, інфраструктурних і культурно-освітніх проєктів через цільові програми розвитку з країнами Європи», – наголосив М.Рівіс та підкреслив значимість того, що цей поважний форум проходить під патронатом юридичного факультету УжНУ Адже транскордонне співробітництво – це не тільки залучення коштів у розвиток краю, що ми робимо досить успішно, а й багато інших аспектів життєдіяльності мешканців прикордоння. У тому числі й безпекова складова серед викликів, можливостей і перспектив та взаємодія з нашими безпосередніми сусідами –Польщею, Словаччиною, Угорщиною і Румунією, а також робота в адміністративному господарстві, прикордонній і митній сферах тощо.
Відтак М.Рівіс акцентував на важливості питань щодо прикордонно-митного контролю та згадав слова Йожефа Бугайла щодо позитивної динаміки розвитку транскордонного співробітництва в умовах безвізу. Тому необхідно вести мову або про спрощення аналізу контролю ризиків на державних кордонах, або про будівництво нових пунктів пропусків. «Це для Закарпаття дуже актуально і ми з угорськими партнерами активно працюємо в цьому напрямку. Зокрема, за підтримки дипломатичної угорської установи в Ужгороді спільно розробили проєкт чи то дорожню карту, де і на яких ділянках якомога ефективнішим для обох сторін є розташування пунктів пропуску. Із них маємо пріоритетні: «Велика Паладь – Нодьгодош», що по суті готовий до запуску, а також пункт пропуску «Дийда – Берегдароц». Їх облаштування дозволить значно збільшити добову пропускну здатність кордонів України з ЄС щодо вантажів, транспорту і громадян.
Також згідно з підписаними міжурядовими угодами між Україною і Угорщиною актуальним залишається питання щодо будівництва автомагістралі М 3, що на відрізку траси Лісабон –Київ. З угорського боку ця дорога готова. «Тому нам важливо робити все для того, аби намічені плани в рамках чинного законодавства були зреалізовані для обопільної користі прикордонних громад, які є недосяжними у разі їх окремої діяльності. Саме такі об’єкти сприятимуть розбудові краю та України в цілому. І влада Закарпаття, яке має величезний потенціал транскордонного співробітництва, робитиме все для того, аби Україна ставала міцнішою та заможнішою», – резюмував М.Рівіс.
Надалі Форум продовжив роботу у форматі доповідей, інформує Пресслужба облради
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися