У Мукачеві буде смарт-музей з використанням цифрових технологій
У лицарській залі Мукачівського Замку Паланок відбулася презентація проєкту «Смарт Музей», який розпочинає свою роботу на Закарпатті і прикордонних регіонах Словаччини та Угорщини.
Ксенія Охотник, координатор проєкту «Смарт Музей», розповіла, що виконується він за фінансової підтримки ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Стартував у вересні 2019, а завершення усіх робіт заплановано на кінець серпня 2021 року. Загальний бюджет – 801 668,12 євро (з них сума гранту ЄС –721 501,29 євро), з яких партнери в Україні отримають – 290 489,00 євро. «В рамках проєкту планується застосовувати цифрові рішення та технології, щоб зробити музеї більш інтерактивними та цікавими для туристів», – зауважила Ксенія Охотник.
Євгеній Лукша, голова правління ГО Асоціація «Ужгород – ХХІй вік», менеджер проєкту «Смарт Музей», зазначив, що відвідання музею повинно стати не просто рядовим візитом, а цілою захопливою пригодою. Для того щоб хотілося повертатися до нього ще і ще. Не просто щось побачити, зафіксувати або забути, а з можливістю поринути в атмосферу експозиції. Усіх партнерів проєкту об’єднує саме це прагнення – наповнити змістом ті історичні будівлі, які самі по собі є пам’ятками. «Смарт-експозиція – це експозиція, яка використовує цифрові технології, наприклад, аудіо- чи візуального змісту. Ми застосовуємо технології анімацій та touchscreen монітори, які ефективніше дозволяють подати тему, – каже Євгеній Лукша. – Планується візуалізація 3D та 2D моделей музейних експонатів доступ до яких буде у відвідувачів усіх партнерів проєкту. Заплановані також тренінги та обмін досвідом музейних працівників», – каже Євгеній Лукша.
Михайло Белеканич, директор Мукачівського історичного музею, розповів, що проаналізувавши як працює музей, чого не вистачає, дійшли висновку, що в замку Паланок немає експозиції історії замку. І тому одним з елементів робіт буде побудова його цифрових макетів у тих формах, які він набував протягом історичних епох свого розвитку. Крім того, реставраційний компонент проєкту передбачає збільшення корисної площі, яка буде використана музеєм для обслуговування туристів. Це нижній двір, ті приміщення, які зараз не застосовуються через аварійний стан. Вони будуть відновлені і там відкриють, зокрема, невеликий кінотеатр, де будуть демонструвати навчальні фільми та проводити уроки краєзнавства для дітей.
«Хочу запевнити, що на сьогоднішній день ми маємо усі дозвільні документи. Проєкт реставрації пройшов експертизу, є кошторисна документація, відбувся тендер на виконання робіт. Тому сподіваємося, що роботи по реставрації Мукачівського історичного музею розпочнуться найближчим часом», – додав він.
За словами Алени Кучерявцевої, менеджера проєкту від Агенції регіонального розвитку Кошице, у Земплінському музеї в м. Міхаловце, буде створена експозиція «голів, що говорять», а також інтерактивне дзеркало. Відвідувачі у відображенні зможуть побачити себе у вбранні, яке було кілька століть тому. Також планують облаштувати «експозиції світла», де будуть підсвічені в цікавий спосіб експонати з кераміки.
«У палаці Маркушовце, де виставлені старовинні клавесини, відвідувачам запропонують спеціальні планшети, на яких можна буде почути, як грають ці музичні інструменти. Тут облаштують спеціальну зону відпочинку у формі клавіш клавесинів. А в музеї в Требішові буде створений 3D-макет замку, який на жаль вже не існує. Його відтворять в цифровому форматі і покажуть яким він був колись», – розповідає Алена Кучерявцева.
Марта Томпа-Віда, директор керуючого бюро замку Фюзера, каже, що 2012 рік став переломним – був виконаний перший етап реставрації замку. «А в рамках цього проєкту ми б хотіли створити інтерактивний макет, щоб відвідувачі відчули всі епохи розвитку замку. Як він виглядав, що в ньому було, які люди там жили. Також з допомогою мобільного додатку планується створити віртуальні тури по замку. Оскільки додаток буде багатомовним, ми зможемо задовільнити потреби будь-якого туриста, – пояснює Марта Томпа-Віда. – Також ми вважаємо цінним представити природну спадщину замку, тому в планах виготовлення фільму «4 сезони». Навесні замок є чудовим, адже навколо цвітуть різнобарвні квіти – цей період теж хочемо відобразити у фільмі».
Проєкт реалізовується міжнародним консорціумом партнерських організацій з України, Словаччини та Угорщини на чолі з громадською організацією Асоціація «Ужгород-ХХІй вік» за підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020. Партнери проєкту: Мукачівський історичний музей (Замок Паланок), Кошицький самосправний край та Агенція регіонального розвитку Кошице у Словаччині, а також Музей ім. Германа Отто (м. Мішкольц) та Керуюче бюро замку Фюзер в Угорщині.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися