Хода з ліхтариками, Святий Мартин на коні та бочка з молодим вином: традиції святкування по-мукачівськи
День Святого Мартина – одне з головних свят у Мукачеві. А все тому, що Святий Мартин, він же єпископ Турський – покровитель цього міста.
Широкому загалу Мартин відомий через епізод з легенди, коли він дарує бідному частину свого плаща. Саме так найчастіше і зображується святий, сидячи на коні та відрізаючи своїм мечем клаптик своєї капи. Тому Святого також називають – покровителем бідних і знедолених.
Хоча згадка про ім’я Святого в історії досить давня, в 1376 році грамотою королеви Єлизавети місту Мукачево надано дозвіл використовувати печатку із зображенням Святого Мартина, проводити урочистості в місті почали з 2012 року. Відповідно, цього року святкування відбулися вже – ввосьме.
День Святого Мартина для мукачівців – особливий! З кожним роком святкування стають масштабнішими. От, наприклад цього року святкувати вирішили три дні. 9,10 та 11 листопада у Мукачеві пройшло чимало заходів. Серед них традиційні богослужіння у Кафедральному соборі Св. Мартина та святкова ярмарка. Тут гості свята мають можливість продегустувати закарпатські вина та мед, різноманітні кондитерські вироби та традиційну закарпатську кухню. Також в цей час проходять і благодійні акції.
Цього року в Мукачеві відбувся триденний фестиваль музичного мистецтва “MARTIN-MUSIC-FEST”. Три храми міста і більше 150 хористів та музикантів подарували своїм слухачам справжню насолоду від музичного мистецтва. Також, в рамках проекту, солісти мукачівського молодіжного хору та струнний оркестр з Угорщини виконали “Месу G-dur” Франца Шуберта.
А от щодо традицій, які асоціюються з цим днем та відрізняють день Святого Мартина від інших свят, то це – хода з ліхтарики. Восьмий рік поспіль у закладах загальної середньої освіти та закладах позашкільної освіти проводиться фестиваль “Ліхтарик Мартина” та конкурс серед дошкільних закладів “Ліхтарик Мартина”. А також, святкування не проходить без головного учасника, самого – Святого Мартина. Він урочисто з’являється на коні, та жертвує половину свого плаща жебраку. Окрім цього, в цей день мукачівці окроплюють землю новим молодим вином, у такий спосіб дякуючи за врожай!
Ірина Грабко
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися