На території Ужгородського замку працювали юні археологи
Старовинні монети, деталі одягу та меч знайшли археологи під час розкопок храму Святого Юрія, що на території Ужгородського замку.
В археологічній експедиції взяли участь 35 студентів першого курсу історичних спеціальностей факультету історії та міжнародних відносин.
Варто зазначити, що експедиція УжНУ працювала тут і минулого року. Тоді досліджувалася вівтарна частина церкви, наразі розкопки проводяться в центральному нефі, який вважається найбільш давньою частиною церкви.
Як пишуть науковці, церква святого Юрія була зведена з тесаних каменів-квадрів, а довкола неї розташовувалося кладовище. Спочатку вона була римо-католицькою, відтак реформатською. Другети перетворили церкву на родове місце поховання членів своєї родини. У XVI ст. храм значно розширили, добудувавши спеціальну поховальну крипту.
Однак ця святиня відома не тільки як місце поховання Другетів. У її стінах 24 квітня 1646 року була укладена Ужгородська церковна унія.
У 1728-му замкову церкву спопелила страшна пожежа. Вірники намагалися відновити її з часом, та безуспішно. І в 1762 році залишки будівлі розібрали, а матеріал використали для нового храму в центрі міста.
З часом про церкву нагадувала лише глибока, обведена стіною яма та колишня крипта, в якій так і не знайшли жаданих скарбів…
За словами кандидата історичних наук, керівника студентської експедиції Володимира Мойжеса, останні розкопки (окрім минулого року) тут проводилися в 1987 році. Тоді було знайдено цікаву кераміку, кахлі Другетів із зображеннями дроздів.
За тиждень роботи студенти разом зі своїми науковими наставниками виконали чималу роботу і знайшли багато цікавого…
– На площі, в якій ведуться розкопки, ми знаходимо значну кількість артефактів, наразі ми маємо більше 50 індивідуальних номерів знахідок. Цьогоріч знайшли дві шаблі, медальйони, застібки, пряжки та монети, а також зафіксовано чимало поховань XV-XVII ст., – розповідає Володимир Мойжес.
Попри важку роботу, студенти разом зі своїми викладачами не втрачають ентузіазму. Кажуть, кожна нова знахідка додає їм сили та натхнення. Тож попереду у дослідників ще багато роботи.
Христина БІКЛЯН
Фото – Володимир Мойжес
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися