Національному парку на Іршавщині виповнилося 10 років
21 травня 2019 року виповнилося 10 років НПП «Зачарований край», який створено Указом Президента України №343 від 21 травня 2009 року на площі 6101 га.
Мета створення парку – збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат.
Найбільш унікальними і цінними природними об’єктами парку є:
– геологічний заказник державного значення «Зачарована долина» (урочище «Смерековий камінь»), площею 150,0 га.,
– гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення оліготрофне сфагнове болото «Чорне багно», площею15,0 га.,
– праліси та старовікові букові ліси, які поширені на площі 310,6 та 849,0 га. відповідно.
Основними завданнями парку є:
– збереження цінних природних об’єктів;
– проведення рекреаційної діяльності та еколого-освітньої і виховної роботи в природних умовах;
– проведення науково-дослідних робіт з вивчення природних комплексів, розробка наукових рекомендацій з питань раціонального використання природних ресурсів.
На території парку охороняються 29 видів рослин і 63 види тварин, занесених до червоної книги України та 10 видів тварин – до Європейського Червоного списку.
Основні досягнення:
30 листопада 2012 року на 32-му засіданні постійного комітету (Standing Committee) Бернської конвенції НПП «Зачарований край» надано статус офіційно номінованого кандидата в Смарагдову мережу Європи.
15-18.11.2016 у м. Страсбург (Франція) на 36-му засіданні постійного комітету Бернської конвенції, НПП «Зачарований край» отримав офіційний статус території Смарагдової мережі Європи (лист Мінприроди України № 5/4. 1-8/2218-19 від 25.02.2019.
7 липня 2017 року на засіданні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийнято історичне рішення про розширення чинного об’єкта ЮНЕСКО за рахунок 63 ділянок букових пралісів та старовікових лісів із 10-ти європейських країн. НПП «Зачарований край» представлений 2-ма ділянками (кластерами): Іршавкою (площа 93,97 га) та Великим ділом (площа 1164,16 га). При цьому в кластер Великий діл увійшли також праліси ДП «Довжанське ЛМГ» (264,4 га), які погоджено на приєднання до парку.
Підписано Указ Президента України №134/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Зачарований край»» (парку надається у постійне користування 4350,4 гектара земель, що вилучаються в державного підприємства «Довжанське лісомисливське господарство»).
Співпраця:
Національний природний парк співпрацює з рядом природно-заповідних та наукових установах Карпатського регіону, а також приймає участь у виконанні міжнародних проектів, зокрема:
У березні 2014 року Українське товариство охорони птахів у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства – міжнародної природоохоронної організації (Німеччина) – почало впроваджувати проект «Збереження Карпатських пралісів». До проекту було залучено дев’ять національних природних парків Карпатського регіону у тому числі НПП «Зачарований край».
5 березня 2014 року був підписаний договір про співпрацю в рамках міжнародного співробітництва між НПП «Зачарований край» та Європейським об’єднанням дикої природи (European Wilderness Society).
Проект «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів» (2015-2016 рр.), який фінансовано з Норвезького фінансового механізму та державного бюджету Словацької республіки, та співфінансовано Громадською організацією «Українське товариство охорони птахів», м. Київ.
Фахівець з екологічної освіти І категорії Е.В. Ковач
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися